Na hrade Ľupča otvorili výstavu šperkárky Magdaleny Anny Jančurovej

Magdalena A. Jančurová pri tvorbe. 
Foto: archív M.JNa hrade Ľupča, v spoločenskej sále Gizelinho domu, prebieha od 4. apríla výstava s názvom Poklady. Návštevníci si môžu pozrieť unikátne diela z autorskej dielne poľskej rodáčky Magdaleny Anny Jančurovej, ktorá už trinásť rokov žije v Slovenskej Ľupči. Jedinečná kombinácia šperkov a sochárskeho umenia je dokonalým spestrením prehliadky horného hradu. Výstava potrvá až do konca mája.

Magdalena Anna Jančurová vyštudovala sochárstvo na Akadémii výtvarných umení v Krakove a neskôr i dizajn šperku a kovu v Plzni. Hoci nepochádza z umeleckej rodiny, učarovalo jej modelovanie, práca s hlinou a už v detstve sa u nej prejavovalo umelecké cítenie.

„Okrem toho som rada robila s kovom, čiže som sa venovala aj kováčstvu. V súčasnosti sa zameriavam primárne na zlatníctvo, hoci najčastejšie využívam striebro. Vo svojej tvorbe sa najviac inšpirujem geometriou, keďže mám rada asketické tvary a určitú surovosť,“ poodhalila svoje portfólio umelkyňa a pokračovala: „Šperky sú na akejsi pomyselnej hranici so sochárskym umením. Keby sme niektoré z nich zväčšili, vyzerali by ako ozajstné sochy.“

Predviedla aj spev

Výstava na hrade obsahuje približne 50 šperkov a 15 obrazov na stojanoch s vloženými sochársko-šperkárskymi objektami. Otvorila ju vernisáž, na ktorej samotná autorka aj zaspievala, spolu s hudobným sprievodom Aleša Solárika.

„Umelecký dojem tak bol ešte o niečo silnejší. Ide o podobnú výstavu, akú som mala nedávno v Poľskom inštitúte v Bratislave. Kvôli nemu som vytvorila väčšie množstvo šperkov a experimentálnych objektov. Podujatie sa stretlo s veľkým záujmom a môžem povedať, že ma nakoplo. Túžila som preto urobiť podobnú výstavu aj niekde v okolí. Môj nápad zrealizovať ju na hrade Ľupča sa stretol s pozitívnym ohlasom. S vedením podbrezovských železiarní sme dohodli všetko potrebné a som rada, že moju tvorbu uvidí široká verejnosť,“ pokračuje nadaná autorka.Práca pri výrobe šperkov vyžaduje mnoho trpezlivosti. Foto: archív M.J

Skutočnosť, že dostala možnosť vystavovať v obci, kde našla svoj nový domov, považuje za poctu. A zvlášť na hrade, ktorý vníma ako dominantu celého okolia. „Slovenská Ľupča je môj domov. Sme tu dobrá komunita a ľudia ma už poznajú. Pravidelne sa zúčastňujem kultúrnych podujatí v obci a keď som dostala možnosť prezentovať svoje diela na hrade, bola som šťastná. Výstava má pre mňa veľký význam, pôjde o moju premiéru na takomto unikátnom mieste. Mala som viacero výstav, napríklad aj na radnici v Banskej Bystrici, ale na hrade ešte nie.“

Náročná technológia

Každé dielo je pritom unikátne a ručne robené s veľkou trpezlivosťou. „Už v mojich začiatkoch som zistila, že nie som monumentalistka a lepšie sa mi pracuje s malou mierkou. Takáto tvorba musí umelca baviť. Ide o náročnú technológiu, pretože jedným nešikovným pohybom môžete všetko pokaziť. Navyše, výroba konkrétneho šperku predstavuje veľkú zodpovednosť, keďže pracujete s drahými kovmi a kameňmi,“ poznamenala autorka a doplnila, že pri práci je dôležité neustále sústredenie.

„Nesmie chýbať ani umelecký cit, keďže ide o tvorivú činnosť. Umelec musí mať určitú predstavivosť, aby dokázal vyrobiť výnimočné dielo. Táto práca je náročná i po fyzickej stránke. Preto je dôležitý relax a pohyb. Keď tvorím, dostávajú zabrať kĺby i dlane. A keďže sa musím sústrediť, pracujem aj psychicky. Je pre mňa nevyhnutné občas vypnúť. Najradšej relaxujem v prírode, chodím pravidelne k Hronu, navštívim posilňovňu alebo plávam. Musím sa na svoje telo pozerať ako na pracovný nástroj, preto mu dávam potrebný servis,“ prezrádza autorka.

Prečo Poklady?

Magdalena Anna Jančurová tvorí aj na zákazky. Ako hovorí, ľudia už nemajú taký záujem o lacné šperky, ale hľadajú originalitu, teda niečo, čo bude vyrobené v jedinom kuse. „Je to príjemné, keď vytvárate predmety, ktoré sú súčasťou dôležitých okamihov ľudského života – svadby, zásnuby či výročia. Šperky sa tak stávajú pre ľudí pokladom a vtedy ma hreje pri srdci dobrý pocit. Aj preto je výstava na hrade Ľupča nazvaná Poklady. Pri vyrábaní konkrétneho šperku dbám, aby mal dlhú životnosť, pretože môže ostať aj pre budúce generácie. Je to taký poklad,“ uzavrela M. A. Jančurová, ktorá sa pýši napríklad aj tým, že je spoluautorkou Baníckeho orloja na Barbakane na Námestí Štefana Moyzesa v Banskej Bystrici.

Kedy si pozrieť výstavu?

Výstava je v týchto dňoch už nainštalovaná a pozrieť si ju môžete počas víkendov. Pre návštevníkov sú brány hradu otvorené od marca až do konca júna každý deň okrem pondelka. Počas pracovných dní je sprístupnený dolný hrad s dvanástimi tematickými zastaveniami. Hostia majú možnosť prejsť si dolný hrad individuálne a na nádvorí môžu stráviť ľubovoľný čas v rámci intervalu otváracích hodín.

Komentované prehliadky horného hradu, vrátane výstavy Poklady, budú v spomínaných mesiacoch vždy počas víkendov a všetkých sviatkov, a to každú celú hodinu od 10. do 15. hodiny (posledný vstup).