Aj komáre môžu prenášať závažné ochorenia

 

Klimatické zmeny a intenzívna medzinárodná doprava zapríčinili v rámci Európy rozšírenie exotických druhov komárov, ktoré môžu prenášať pôvodcov závažných ochorení. Takými sú druhy komára tigrovaného, ktorý prenáša pôvodcov rôznych ochorení. Za ostatné roky sa tento komár rozšíril až do polovice Francúzska.

Na našom území bola prvýkrát potvrdená prítomnosť druhu komára tigrovaného v roku 2012, odvtedy sa však jeho výskyt zaznamenáva zriedka. Výskyt druhov tigrovaného komára bol potvrdený aj v susednom Česku, Rakúsku a Maďarsku. Treba upozorniť, že na rozdiel od komára piskľavého, komár tigrovaný je aktívny najmä cez deň.

„Komár piskľavý je náš najznámejší druh komára, ktorý ľudí obťažuje najmä podvečer a nadránom. Môže prenášať pôvodcu západonílskej horúčky, ktorej prípady u ľudí boli zaznamenané v Českej republike, Rakúsku a Maďarsku. Ochorenie je podobné kliešťovej encefalitíde. V prípade obidvch infekcií ide väčšinou o bezpríznakový priebeh. Príznaky ochorenia sú podobné chrípke, pridružiť sa môže vyrážka. Komplikáciou je zápal centrálnej nervovej sústavy, t. j,. ľudovo povedané, „zápal mozgu. Najohrozenejšou skupinou sú starší jedinci a osoby s oslabenou imunitou, u ktorých môže mať infekcia fatálne následky. Na rozdiel od kliešťovej encefalitídy očkovanie proti západonílskej horúčke neexistuje“, konštatuje MUDr. Jana Kerlik z Odboru epidemiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Ochrana proti komárom spočíva okrem iného aj v individuálnej ochrane pred poštípaním. V čase výskytu komárov sa odporúča nepoužívať intenzívne osvetlenie, nosiť vhodný odev s dlhými rukávmi, nohavicami a ponožkami. Nepokryté časti tela chrániť repelentnými prípravkami, brániť vniknutiu komárov do miestnosti používaním sieťky na oknách a dverách. V rámci prevencie treba likvidovať komáre a ich potencionálne liahniská. Dôležité je zabraňovať zadržiavaniu vody v nádobách ako črepníky, vedrá alebo krhly s vodou na balkónoch a záhradách.