Podbrezovskí turisti na potulkách Azorskými ostrovmi

 

V júni tohto roku sme s turistickými priateľmi z Podbrezovej naplánovali výlet na Azorské ostrovy. Celé súostrovie tvorí deväť ostrovov sopečného pôvodu vynorených z mora so strmým pobrežím. Ležia medzi Európou a Amerikou v Atlantickom oceáne. Po prílete na najväčší Sao Miguel si pri letisku prenajímame deväťmiestnu dodávku a odvezieme sa na vidiek ubytovať sa. Najvyšším vrchom ostrova je  Pico da Vara (1103 m).

Túra k vyhliadke na sopečnú kalderu Sete Citades. Foto: P.M.
Túra k vyhliadke na sopečnú kalderu Sete Citades. Foto: P.M.
  • Na druhý deň navštívime hlavné mesto Ponta Delgada. Prešli sme sa vydlaždenými uličkami, botanickou záhradou a navštívili ananásovú farmu. Ochutnali sme ananásový likér, džemy a ďalšie produkty. Deň sme ukončili prírodným kúpaním v Ponta da Ferraria, kde sa termálna voda mieša s oceánom.
  • Tretí deň sa po ceste zastavíme pri akvadukte a na turistiku ideme k vyhliadke Sete Cidades. Je jedným zo siedmich prírodných divov Portugalska. V kráteri vyhasnutej sopky leží jedno zelené a druhé modré jazero spojené úzkym prielivom, cez ktorý vedie most. Počúval som o kráse Azorských ostrovov, ale keď sme videli všade okolo nás záhony modrých, ružových a bielych hortenzií, tá krása nám vyrazila dych.
  • Štvrtý deň nás čaká plavba loďou a pozorovanie veľrýb. Azory patria medzi najlepšie miesta na pozorovanie týchto cicavcov vďaka svojej strategickej polohe priamo na ich migračných trasách. Pri plavbe nás ale sprevádzali iba delfíny. Poobede sa vyberieme do stredu ostrova k jazeru Lagoa do Fogo, ktoré je dôkazom dávnej sopečnej činnosti. Po dni plnom zážitkov nás čaká relax v termálnych prameňoch v Caldeira Velha.
  • Piaty deň sa vyberieme na východ. Navštívili sme surferskú pláž, kde sa čierna farba sopečného piesku dopĺňa bielou penou vysokých vĺn. Potom sme si dali čajík v Porto Formoso a prešli sa po rozľahlých čajových plantážach továrne na čaj Chá Gorreana. Tam nás pestovatelia oboznámili s výrobou čaju a pripravili nám ochutnávku čierneho aj zeleného. Ide o jedinú čajovú plantáž v Európe. Následne zamierime k dvom vodopádom a do rybárskeho mestečka, v ktorom vyvierajú geotermálne pramene. Večer sme išli do historického mesta Vila Franca do Campo a zúčastnili sa najväčších osláv sviatku sv. Jána. Kultúrne podujatie zahŕňalo sprievody v krojoch, pri ktorých celé mesto ožíva hudbou a tancom. Takú veselú a srdečnú atmosféru v uliciach mesta sme už dávno nezažili.
  • Šiesty deň nás čaká čas plný zážitkov s vôňou síry v meste Furnas. Cítili sme ju pri bublajúcich bahnitých kotloch priamo v meste a aj pri neďalekom jazere. Zrazu vidíme, ako miestni obyvatelia vkladajú veľký hrniec do vulkanickej pôdy, z ktorej vychádza para. Pripravovali jedlo pod názvom cozido. Skladá sa zo zeleniny, mäsa, údenej klobásy a ďalších prísad. Túto špecialitu uvarí pre miestne reštaurácie sopka za šesť hodín a je považovaná za súčasť portugalského dedičstva. Ochutnali sme aj výborný miestny syr. Hovädzí dobytok sa tu pasie po celom ostrove. Poobede sme si oddýchli v botanickej záhrade Terra Nostra Park v hnedej železitej vode s protizápalovými účinkami a prešli sa medzi exotickými rastlinami.
  • Siedmy deň ideme na túru k vodopádu Salto do Prego, ktorý je ukrytý v bujnom lese s krištáľovo čistou vodou a pozrieme si cestou krásny kostolík z 18. storočia.
  • Ôsmy deň odchádzame domov. Priame lety na ostrovy sú od vlani zrušené. Preto sedemhodinovú prestupovú prestávku v Paríži využívame na prehliadku mesta a Eiffelovej veže.

Ostrov Sao Miguel je nádherný, plný kráterov, horúcich prameňov, jazier, vodopádov a hortenzií. Tieto majestátne kvety lemujú cesty, tvoria živé ploty a darí sa im vďaka vlhkej a kyslej vulkanickej pôde. Krásna a jedinečná príroda robí z Azorských ostrovov obľúbenú turistickú destináciu.

Príroda ostrova Sao Miguel. Foto: P.M.
Príroda ostrova Sao Miguel. Foto: P.M.