Domáce je domáce

 

 

Naši predkovia aj v lete mysleli na horšie časy a tak sa snažili všetko, čo sa im urodilo, zužitkovať a zachovať aj na zimné obdobie. Spočiatku nám veľmi lichotilo, že v hypermarketoch je množstvo zeleniny aj ovocia počas celého roka a tak sme upustili od klasického zavárania či iného spracovania na zimu.

Pohodlnejšie je kúpiť si to hocikedy v obchode. Ale postupne prichádzame na to, že dovozové plodiny sa nedajú porovnať s našimi domácimi. A preto sa zasa vraciame späť a siahame po receptoch starých mám na uchovanie ovocia či zeleniny na rôzne spôsoby.

Aby sme spojili príjemné s užitočným, dnes, v čase zberu rôznych lesných plodín, či ovocia dozrievajúceho v záhradách, sme pripravili pre vás návody, ako ich pripraviť zdravo a najmä bez cukru.

Prečo nie s cukrom?

Cukor je novodobý tichý zabijak. Je však dôležité rozlišovať, ktorý cukor zdraviu naozaj škodí. Kým prírodný cukor, prítomný napríklad v ovocí, zelenine či mede dokáže organizmus človeka odbúrať pomerne ľahko, s chemicky modifikovanými molekulami umelo vyrábaného – rafinovaného cukru musí zabojovať a veruže dostáva aj poriadne zabrať. Tomuto cukru sa treba vyhnúť oblúkom. Nadmerný prísun cukru poškodí bunky natoľko, že biele krvinky nedokážu dostatočne fungovať a ničiť škodlivé baktérie. Imunitný systém organizmu je potom čoraz slabší, telo postupne stráca zásoby vitamínov, minerálov i vápnika a nedokáže sa brániť voči infekciám a chorobám. Podľa odborníkov denná konzumácia sto gramov bieleho cukru znižuje odolnosť organizmu až o štyridsať percent.

Bez cukru a bez vody

Ilustračné foto: O. KleinováKeďže nálev nebude obsahovať žiadne škodlivé chemické konzervanty, musíte dbať o to viac na dodržanie hygieny pri príprave. Poháre poriadne umyte (ideálne je v umývačke riadu – krásne sa lesknú). Vrchnáčiky vyvarte (zhruba päť minút). Pozorne umyte ovocie, buď zavárate v celosti alebo krájate, jablká a hrušky na menšie kúsky, či slivky na polovice bez kôstky.

Ovocie vkladajte do pohárov, natlačte ich koľko sa dá. Zavrite vrchnáčikom a sterilizujte zhruba desať minút. Ovocie pustí vlastnú šťavu.
Po vysterilizovaní poháre prevráťte, prikryte a nechajte vychladnúť. Tieto kompóty síce nebudú na pohľad celkom úhľadné, možno trochu mäkšie, ale vo vlastnej šťave. Ak nenaplníte poháre poriadne, ovocie sa vytlačí hore. Verte, že aj bez cukru vás sladkosť týchto kompótov príjemne prekvapí.

So soľou a vodou

Rozdiel v príprave je len v tom, že poháre nenatlačíte doplna, ale zhruba centimeter pod povrch a pridáte štipku soli medzi prsty. Zalejete vodou priamo z vodovodu. Poháre dôkladne uzavriete a necháme ich sterilizovať ako klasicky pri zaváraninách, v závislosti od druhu ovocia, desať až dvadsať minút. Soľ vytiahne z ovocia cukor asi po mesiaci, takže skôr neochutnávajte, aby ste sa nesklamali výsledkom. Ide o menej sladkú chuť, ale skôr vynikne prirodzená chuť ovocia.

Čučoriedky sú veľmi zdravé

Medzi najzdravšie ovocie, ktoré akurát dozrieva, patria čučoriedky. Majú vynikajúcu chuť a doplnia organizmus vitamínmi, antioxidantmi a potrebnými minerálmi. Čučoriedky sú veľmi vhodným ovocím pre diabetikov, mierne znižujú hladinu cukru v krvi. Nesmieme zabúdať ani na vlákninu, ktorá upravuje zápchu, aj hnačku, pomáha vylučovať toxické látky z tela, znižovať hladinu cholesterolu a zároveň pôsobí pozitívne na pokožku, vlasy, nechty a prospieva štíhlej línii. Obsahujú vitamíny A, E, C, B1, B2, B6, kyselinu listovú, z minerálov je to najmä vápnik, železo, zinok, fosfor, meď, horčík a taktiež vysoké množstvá betakaroténu. Modrofialové sfarbenie je znakom vysokého antioxidačného účinku.

Účinky na zdravie:

• chránia imunitný systém a telové bunky pred voľnými radikálmi, zvyšujú odolnosť organizmu proti infekciám,
• pomáhajú pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení, udržiavajú zdravý cievny systém,
• čistia krv, omladzujú organizmus, dodávajú životnú energiu,
• regenerujú očné farbivo a zlepšujú videnie pri zlých svetelných podmienkach,
• pomáhajú pri hnačke a iných črevných ťažkostiach a pri problémoch so zažívaním, aktivujú látkovú výmenu,
• preventívne pôsobia proti chrípke, prechladnutiu a nádche,
• znižujú hladinu cholesterolu a hladinu tuku v krvi, liečia chudokrvnosť,
• napomáhajú odvodňovaniu organizmu a zbavujú telo toxických látok (detoxikujú),
• zlepšujú funkciu lymfatického systému,
• ochraňujú pred rakovinou prostaty a taktiež pôsobia preventívne na viaceré typy rakoviny,
• pomáhajú tlmiť zápaly a rýchlosť delenia buniek v črevách, ktoré sa považujú za rizikové faktory pre vznik rakoviny,
• pôsobia proti infekciám a pomáhajú pri kožných chorobách, udržiavajú zdravú kožu a zdravé vlasy,
• upokojujú nervy a miernia bolesti.

Natrhané čučoriedky nechajte usušiť, alebo si čaj môžete urobiť aj z čučoriedkového lístia. Ak pripravujete čaj z plodov, jednu čajovú lyžičku sušených čučoriedok zalejte 150 mililitrami horúcej vody. Môžete popíjať bez scedenia.

Čaj z listov pripravíte tak, že jeden gram listov zalejte 150 mililitrami horúcej vody. Nechajte lúhovať desať minút, preceďte a pite po dúškoch.

Čaj je vhodný na znižovanie hladiny cholesterolu i cukru v krvi, pri črevných i žalúdočných ťažkostiach, pri vonkajšej aplikácii zmierňuje lupienku a iné kožné ochorenia, má priaznivý vplyv na močové cesty a obličky.