Riaditeľka školy podpísala v Číne memorandum

Miriam Pindiaková po podpise Memoranda o spolupráci.         Foto: archív M.P.Členovia vedenia mesta Brezna a zástupcovia cestovného ruchu, vzdelávania a športu z nášho regiónu absolvovali v apríli oficiálnu návštevu Číny. Cieľom bolo nadviazanie nových partnerstiev a prehĺbenie spolupráce v oblasti turizmu, kultúry, športu a vzdelávania. Súčasťou delegácie bola aj Miriam Pindiaková, riaditeľka Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová.

Podľa jej slov mala návšteva Číny viacero dôvodov. „Hlavným cieľom bolo nadviazanie spolupráce so Shaolin Friendship Primary School. Keďže v našom gymnáziu majú žiaci možnosť študovať aj profiláciu šport, rozhodli sme sa podporiť vyučovanie netradičných športov, ktoré súvisia aj so zdravým životným štýlom. Ďalším cieľom bolo oboznámiť sa s technologickým pokrokom, nakoľko práve Čína je momentálne v tejto oblasti svetovým lídrom,“ povedala M. Pindiaková.

Ohľadom spolupráce oslovil našu školu Marián Laššák, ktorý je zakladateľom shaolinskej komunity v Shaolinskom kultúrnom centre Slovensko, ktoré už tretí rok pôsobí v Brezne. „Zaujala ho naša profilácia šport, v rámci ktorej videl príležitosť vyučovať aj iné druhy športov. Našu školu navštívil už v predchádzajúcom školskom roku, pričom žiakom odprezentoval bojové umenie kung-fu. On sám študoval v Číne a momentálne sa venuje jeho výučbe,“ pokračovala riaditeľka.

Nie je len o sile

Počas návštevy podpísala riaditeľka v meste Dengfeng Memorandum o spolupráci so Shaolin Friendship Primary School. „Verím, že postupne, v rámci spolupráce či už so Základnou školou MPČĽ Brezno alebo aj Fakultou telesnej výchovy, športu a zdravia Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, podporíme vyučovanie tohto netradičného bojového umenia, ktoré v sebe zahŕňa zručnosti získané vytrvalým cvičením. Kung-fu nie je len o fyzickej sile, ale aj o disciplíne, rovnováhe či harmónii tela i mysle. Takisto zlepšuje fyzickú kondíciu, sústredenie a sebadisciplínu,“ doplnila.Delegácia z Brezna spolu so zástupcami čínskej strany.	Foto: archív M.P.

Podľa Miriam Pindiakovej vďaka podobným spoluprácam a výmenám skúseností podporuje škola zavádzanie inovácií do vyučovacieho procesu. „Každá škola sa snaží od tých ostatných niečím odlíšiť a svojim žiakom poskytovať možnosti a príležitosti, ktoré v iných školách nemajú.“

Návšteva bola zážitkom

A čo si odniesla riaditeľka z pracovnej cesty v jednej z najľudnatejších krajín sveta? „Návšteva Číny zanechala vo mne množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Počas celého týždňa, ktorý sme tam spoločne s ostatnými členmi delegácie strávili, sme mali možnosť spoznať históriu a kultúru, modernú architektúru, filozofiu a duchovno, technologický pokrok a v neposlednom rade aj gastronómiu. Som veľmi vďačná za túto príležitosť a verím, že nešlo o poslednú návštevu tejto krajiny,“ uzavrela.