Naše biatlonistky sa vo svetovej konkurencii nestratili

Najlepšie umiestnenie dosiahla Ema Kapustová, ktorá skončila v stíhacích pretekoch junioriek
deviata. Foto: B. Reichert

V americkom Soldier Hollow sa v dňoch 23. februára až 2. marca uskutočnili biatlonové majstrovstvá sveta juniorov a kadetov. Slovenskú republiku na mládežníckom šampionáte zastupovalo deväť športovcov, z toho tri dievčatá boli z nášho biatlonového oddielu. Všetky sú zároveň aj žiačkami Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová.

Medzi kadetkami sa predstavili Kristína Makovínyová a Sára Pacerová. V juniorskej kategórii štartovala Ema Kapustová. Počas všetkých štartov podávali dievčatá veľmi solídne bežecké, ale aj strelecké výkony. K. Makovínyová predvádzala výborne strelecké položky, S. Pacerová dobre bežala a zároveň mala rýchle streľby. Juniorka E. Kapustová vynikala rýchlymi a presnými položkami v stoji.
Hneď v úvodných vytrvalostných pretekoch predviedla K. Makovínyová veľmi dobrú streľbu. Na strelnici, kde boli mimoriadne náročné podmienky, Kristína „zahviezdila“ devätnástimi presnými zásahmi z dvadsiatich, čo bola druhá najlepšia streľba spomedzi všetkých kadetských pretekárok. Vybojovala si tak výborné 11. miesto. V rýchlostných pretekoch trafila deväť z desiatich terčov. Stojku odstrieľala za 26,7 sekundy, čo bol ôsmy najrýchlejší čas. Celkovo strávila na strelnici minútu a tri sekundy a s deviatym streleckým časom dobehla na 17. mieste. V stíhacích pretekoch jej nevyšla prvá položka v ľahu. Na ďalšie tri streľby sa jej ale podarilo dobre skoncentrovať a umiestnila sa na 30. pozícii.

Výborný beh

Vo vytrvalostných pretekoch obsadila S. Pacerová 20. miesto. Z 56 pretekárok mala v cieli pätnásty najlepší bežecký čas. Rýchlu streľbu potvrdila na prvej stojke, kde mala ôsmy strelecký čas. Na rýchlostných pretekoch Sáre nevyšla stojka, ale opäť to kompenzovala kvalitným behom. Za vedúcou pretekárkou zaostala o minútu a tri sekundy a mala pätnásty „bežák“. Do cieľa prišla tridsiata prvá. Stíhacie preteky rozbehla veľmi rýchlo a toto tempo si udržala vo všetkých piatich kolách. V prvom bola deviata a v poslednom kole dokázala tempo ešte vystupňovať. K výbornému bežeckému výkonu pridala aj dve presné položky v ľahu a stojky zastrieľala veľmi rýchlo. Prvú stojku strelila za 25 sekúnd a druhú za 28 sekúnd, čo bol tretí a štvrtý najlepší strelecký čas. Obsadila pekné 19. miesto.

Kvalitná streľba

Juniorka E. Kapustová žiarila na strelnici vo vytrvalostných pretekoch. Aj keď podmienky boli náročné, udržala si dobrú koncentráciu a z dvadsiatich výstrelov trafila osemnásť. Prvú položku v stoji zastrieľala ako druhá v poradí za 23 sekúnd. Pri druhej dokázala ešte zrýchliť a predviedla tak najkvalitnejšiu stojku spomedzi všetkých pretekárok, ktorá jej trvala neskutočných 19,8 sekundy. Do cieľa dobehla na peknom 15. mieste. Rýchlostné preteky si Ema od začiatku dobre rozbehla a potvrdil to aj celkový dvadsiaty bežecký čas so stratou len 58 sekúnd na prvú juniorku. Na strelnici bola opäť rýchla v stojke, ktorú odstrieľala za 23 sekúnd a obsadila 17. miesto. V stíhacích pretekoch obsadila výborné 9. miesto so sedemnástym bežeckým časom a jedinou chybou na strelnici. Bola veľmi rýchla v poslednom kole, v ktorom stratila iba 12 sekúnd a na strelnici bola bezchybná. Opäť veľmi svižne absolvovala obidve stojky.
V individuálnych pretekoch si naše dievčatá pripísali veľa pekných umiestnení, ktoré väčšinou zahŕňali TOP 20. Vo všetkých svojich štartoch podali podbrezovské biatlonistky dobré výkony, boli veľmi rýchle na strelnici a na trati sa dokázali bežecky priblížiť konkurencii.

Kadetky v závere šampionátu absolvovali aj štafetu, kde skončili na 7. mieste. Dvojicu K. Makovínyová a S. Pacerová doplnila biatlonistka Barbara Skačanová. V kategórii junioriek Slovensko štafetu nepostavilo kvôli nedostatku pretekárok, keď okrem našej E. Kapustovej bola zo slovenských junioriek na šampionáte už len Júlia Machyniaková.