Turistický krúžok ukončil školský rok na bicykloch

 

V piatok, 7. júna, sa desaťčlenná skupina žiakov Súkromného gymnázia Železiarní Podbrezová vybrala na jednu z posledných akcií turistického krúžku. Cieľom bola legendárna Kalamárka nad Detvou. O dva týždne neskôr žiaci ukončili činnosť krúžku (v tomto školskom roku) výletom na bicykloch.

Cestu sme začali hneď po vyučovaní na autobusovej zastávke v Lopeji, odkiaľ nás autobus odviezol do Banskej Bystrice a následne do Detvy. Dopravná špička vo Zvolene však spôsobila, že sme nestihli náš spoj, ktorý nás mal odviesť až pod Kalamárku (Stavanisko pod Kalamárkou). Tak sme pekne zo starej Detvy šlapali pešo až hore. Keďže niektorí členovia krúžku nechceli nechať nič na náhodu, museli túto strastiplnú tortúru absolvovať s minimálne pätnásť až dvadsať kilogramovými batohmi. Po príchode na miesto sme začali budovať náš „base camp“. Ešte za vidna sme si nazbierali po lese dostatok suchého dreva na oheň a vrhli sme sa do prípravy večere. Tu nemožno nespomenúť M. Macka z I.H triedy, ktorý pre všetkých pripravil neskutočný kulinársky zážitok v podobe pečených kuracích pŕs a zemiakov.

Pri ohni sme posedeli do neskorého večera. V noci sa nám naskytol pohľad na nádhernú nočnú oblohu a výhľad na Detvu. Niektorí sme mali pred spaním rôzne pocity, lebo príbehy o Poľane plnej vlkov, medveďov, drakov, sirén a iných netvorov počul každý iste mnoho, avšak okrem mravcov a pavúkov nás iné zviera nenavštívilo.

Lezenie na Kalamárke bol zážitokNa druhý deň, po raňajkách, sme sa vrhli rovno na lezenie. Povedali sme si informácie o bezpečnosti pri lezení, naučili sme sa istiť spolulezca a používať lezeckú výstroj. Liezť sme začali na takzvaných Horných skalách a po obedňajšej prestávke sme sa premiestnili na Dolné skaly, kde nás potrápila legendárna lezecká cesta s názvom Múrik. Poobede sme zbalili a upratali náš base camp a pobrali sme sa smerom do Detvy. Našťastie nám bol dopriaty autobus už rovno zo Stavaniska, ktorý chodí len v sobotu, čím nám ušetrili minimálne pol hodinu šľapania. Po prestupoch sme sa odviezli až do Zvolena, kde sme opätovne nemali šťastie na odchody autobusov a tak sme využili vlakovú alternatívu. Do Brezna sme dorazili až o ôsmej večer, síce unavení a špinaví, ale plní zážitkov.

V piatok, 21. júna, sme pre tento školský rok ukončili činnosť nášho turistického krúžku. V menšom, ale o to zábavnejšom počte sme sa vybrali na malú „bajkovačku“ do blízkeho okolia Brezna. V priebehu školského roka sme toho z krúžku zažili dosť – prespali v turistickej útulni Andrejcová, pozorovali hviezdy na Brezniankej skalke, vystúpili v zime na Ďumbier či liezli na spomínanej Kalamárke.

 

Činnosť turistického krúžku v tomto školskom roku uzavrel cyklovýlet v okolí Brezna
Činnosť turistického krúžku v tomto školskom roku uzavrel cyklovýlet v okolí Brezna

 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili jednotlivých akcií a dúfame, že budeme vo vyhľadávaní zážitkov znovu pokračovať od septembra. Viac fotiek z našich akcií si môžete pozrieť na FB stránke Súkromného gymnázia ŽP.