Nemocnica v Brezne sa pýši vynovenými priestormi gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia

Vedenie, zriaďovatelia i samotní zamestnanci nemocnice robia všetko pre jej napredovanie. Foto: M. Gončár

Nemocnica s poliklinikou (NsP) Brezno je opäť o niečo modernejšia. V uplynulých týždňoch bola realizovaná rekonštrukcia vybraných častí gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Slávnostného otvorenia obnovených priestorov sa zúčastnili zástupcovia vedenia NsP, Správnej rady NsP, lekári z oddelenia, zdravotnícky personál a ďalší hostia.

V úvode privítal prítomných Jaroslav Mačejovský, riaditeľ nemocnice, pričom neskrýval radosť z úspešnej realizácie projektu.

„Ako riaditeľ a zároveň občan mesta Brezna sa teším, že s vami môžem zdieľať túto chvíľu. Verím, že to nie je posledné stretnutie pri takejto milej príležitosti,“ povedal. Následne poďakoval všetkým, ktorí sa o dielo pričinili, vyzdvihol aktívnu spoluprácu zúčastnených strán i podporu sponzorov.

Martin Mičej, primár oddelenia, pripomenul ťažký prelom rokov 2022 a 2023, ktorý bol poznačený kategorizáciou a rizikom rušenia nemocníc a ich oddelení. Tieto faktory sa dotkli aj NsP Brezno. V súčasnosti prebiehajú diskusie jej vedenia so zástupcami ministerstva zdravotníctva ohľadom zaradenia do príslušnej úrovne.

„Na oddelení sme si sadli a povedali, že chceme niečo zmeniť, aby sme sa vedeli uchádzať o priazeň ministerstva, ale aj budúcich pacientiek. Prišli sme s nápadom, ktorý sa stretol s pochopením. Pustili sme sa do prvej fázy obnovy oddelenia, aby sme prilákali nielen mamičky z okresu, ale aj zo širokého okolia,“ pokračoval M. Mičej.

Podľa slov primára priestory vynovili tak, aby sa každý, kto príde na oddelenie, cítil dobre a odchádzal s príjemným pocitom. Vyzdvihol skutočnosť, že rekonštrukcia sa uskutočnila za plnej prevádzky oddelenia bez toho, aby bola akýmkoľvek spôsobom obmedzená zdravotná starostlivosť.

Nadšenie a profesionalita

Spokojnosť vyjadril aj Tomáš Abel, predseda Správnej rady NsP a primátor mesta Brezna. „Najviac ma teší ľudské nadšenie a taktiež chcenie lekárov a celého zdravotníckeho personálu oddelenia. Navyše, do tejto snahy je vložená veľká profesionalita. Za seba, mesto a aj celú Správnu radu NsP by som chcel poďakovať primárovi i jeho zástupcovi, s ktorými sme išli spoločne do tohto projektu. Keď sa spojí viacero ľudí, ktorí myslia pozitívne a majú nejaký cieľ, aj z mála sa vedia zrodiť veľké veci,“ povedal s hrdosťou T. Abel. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na obnove oddelenia.

„Naši lekári a celý zdravotnícky personál je na vysokej kvalitatívnej úrovni. Dokážeme vykonávať profesionálnu medicínu na úrovni 21. storočia. Keď sa k tomu priráta aj takéto pekné prostredie, všetko do seba zapadne a vznikne pozitívny dojem nielen z oddelenia, ale z celej nemocnice,“ doplnil T. Abel.

Odkaz ministerstvu

Karol Vojtko, zástupca riaditeľa nemocnice poznamenal, že všetky aktivity realizujú najmä kvôli pacientom.

„Zároveň chceme ministerstvu zdravotníctva poslať jasný odkaz, že naša nemocnica patrí medzi nemocnice regionálneho charakteru a nie je to len pre náročnú geografickú dostupnosť obyvateľov jej spádovej oblasti k príslušnej ústavnej zdravotnej starostlivosti. Chceme ukázať, že v NsP dokážeme priviesť na svet aj osemsto novorodencov ročne. Ide o minimálny počet pôrodov pre zachovanie pôrodnice aj v budúcich rokoch, ktorý je stanovený vo vyhláške ministerstva zdravotníctva o kategorizácii ústavnej starostlivosti,“ povedal.

Pôrodnosť by mohla rásť

Zástupca riaditeľa poukázal aj na minulé obdobia a pripomenul skutočnosť, že v NsP Brezno počas niektorých rokov vykonávali dokonca 1 200 pôrodov ročne. Podobné číslo je však v súčasnosti ťažko predstaviteľné, keďže krivka pôrodnosti na Slovensku klesá.

Budúce mamičky čaká aj nadštandardne vybavená izba, kde môžu tráviť čas po pôrode aj so svojím partnerom. Foto: NsP Brezno„V časoch, keď bolo v tejto nemocnici vykonaných viac ako tisíc pôrodov, fungovali v regióne viaceré veľké priemyselné podniky. Z nich sa zachovali, prispôsobili zmeneným podmienkam a úspešne investovali do ďalšieho rozvoja len Železiarne Podbrezová a.s. Tieto podniky poskytovali prácu množstvu ľudí. Keďže na Horehroní žilo o niekoľko tisíc obyvateľov viac ako v súčasnosti a títo ľudia mali prácu a vďaka nej istotu pravidelného príjmu, pôrodnosť bola vyššia. V súčasnosti je situácia iná. Evidujeme pokles pôrodov, no osobne si myslím, že ide o dočasný jav, ktorý už dosiahol svoje dno a náš región bude opäť populačne rásť,“ myslí si K. Vojtko.

Dôvodov je podľa neho niekoľko. Jedným z nich je ďalší rozvoj súčasného priemyslu na Horehroní, reprezentovaného v najväčšej miere práve Železiarňami Podbrezová a.s., ale taktiež príchod nových investorov do regiónu a stále rozvíjajúci sa turizmus, s ktorým je spojené budovanie súvisiacej infraštruktúry.

„Taktiež, vzhľadom na vyjadrenia ministerstva zdravotníctva, berieme na vedomie, že niektoré pôrodnice zaniknú už v najbližšom období a my radi poskytneme naše služby všetkým pacientkam dotknutých regiónov. Tie u nás určite nájdu nielen štandardnú pôrodnú starostlivosť, ale aj adekvátne nemocničné prostredie, empatický prístup a profesionálnu zdravotnú starostlivosť,“ doplnil K. Vojtko.