Podbrezovská kolkáreň sa pýši novým zobrazovacím zariadením

Nový zobrazovací systém spĺňa najprísnejšie kritériá. Foto: M. GončárDo podbrezovskej kolkárne pribudol v uplynulých dňoch nový moderný zobrazovací systém. Jeho inštaláciu realizovala dodávateľská firma, ktorá sa špecializuje na výrobu a montáž týchto zariadení. Moderná technológia spĺňa najprísnejšie kritériá a bude pýchou miesta, kde sa už roky rodia úspechy nášho klubu.

„Som mimoriadne šťastný a rád za všetkých členov klubu, že bolo schválené zakúpenie a následná inštalácia tohto systému. Už na prvý pohľad vidieť, že ide o moderné zariadenie, ktoré je atraktívne pre hráčov, ale i divákov,“ povedal Daniel Móc z kolkárskeho oddielu ŠK Železiarne Podbrezová a pokračoval: „Výmena scoringu, ako znie oficiálny názov technológie, spočívala v inštalácii zobrazovacích zariadení nad jednotlivými dráhami, ale vymenili sme tiež mechanizmus na dvíhanie padnutých kolkov. Kompletne nová je i kabeláž a aj pultíky na obsluhu. Ovládanie je dotykové, pričom spĺňa najprísnejšie kritériá.“

Podľa Móca ide o mimoriadne vyspelú technológiu, ktorá sa v kolkárskom športe používa. Využíva sa aj na najprestížnejších podujatiach, napríklad majstrovstvách sveta. „Členovia nášho klubu, ktorí prišli počas výmeny, respektíve keď bolo všetko nainštalované a upratané, reagovali slovíčkom „wau.“ Tým je povedané asi všetko,“ doplnil dlhoročný podbrezovský kolkár a funkcionár.

Slúžili dve dekády

Pôvodné zariadenia slúžili v kolkárni viac ako dve desaťročia. Po výmene za nové ich odkúpila dodávateľská firma. „Keďže boli na hranici životnosti, vyskytovali sa i rôzne poruchy, neraz aj počas zápasov. Náš klub patrí dlhé roky k svetovej špičke, preto sme potrebovali zobrazovacie zariadenie dostať na vyššiu úroveň,“ pokračoval D. Móc a doplnil: „Okrem zobrazenia počtu zvalených kolkov vieme na obrazovku vložiť akúkoľvek grafiku, napríklad snímky hráčov v jednotlivých dráhach, ale i partnerov klubu a podobne. Umožňuje nám to softvér inštalovaný v každej dráhe a veľké 65-palcové televízory. Všetko bude riadené cez počítač, pričom jedným klikom vieme zmeniť grafiku, vložiť iné farby a ďalšie.“

Čerešnička na torte

Technológie sa neustále vyvíjajú a výnimkou nie je ani nový softvér v podbrezovskej kolkárni. „Systém sa pravidelne aktualizuje a dochádza k viacerým zmenám. Aj my sa za pochodu učíme, pretože ide o niečo úplne nové. Všetko riadi počítač, pôvodné zariadenie fungovalo viac na mechanickej báze,“ porovnal.

Podbrezovská kolkáreň si podľa Móca takéto zariadenie zaslúžila. „Pochodil som kolkárne po celej Európe a smelo môžem povedať, že naša je najkrajšia. Veľký priestor s krásnou tribúnou predstavuje komfort pre hráčov i divákov. Keď k nám prídu zahraniční návštevníci z vyspelých krajín, toto miesto obdivujú. A teraz pribudla čerešnička na torte v podobe nového zobrazovacieho systému. Verím, že nám bude naplno slúžiť dlhé roky,“ uzavrel D. Móc.

Kolaudačné rozhodnutie

Okrem inštalácie nového zariadenia sa v podbrezovskej kolkárni uskutočnil kolaudačný deň. Zástupca Svetovej kolkárskej federácie skontroloval nielen samotné dráhy, ale pozorne si všímal každý detail. Podobné kontroly sú povinné každé tri roky. Výsledkom je kolaudačné rozhodnutie, ktoré umožňuje využívať príslušné kolkárne na ďalšie tri roky. Pozitívne je, že naša podbrezovská precíznou kontrolou prešla a kolaudačné rozhodnutie získala aj na ďalšie obdobie.