V čísle 10 dvojtýždenníka podbrezovan nájdete:

Cieľ splnený. Po troch rokoch sa vraciame do Fortuna ligy!

Naši futbalisti si postup užívali spoločne s fanúšikmi a rodinnými príslušníkmi. Foto: M. Štefánik

Najvyššia futbalová súťaž na Slovensku bude mať v budúcom ročníku staronového účastníka. Medzi elitu sa vracia náš klub – FK Železiarne Podbrezová. Zverenci trénera Romana Skuhravého potvrdili status najlepšieho celku druhej ligy a v (ne)šťastný piatok trinásteho definitívne spečatili postup. Na lopatky položili Partizán Bardejov, ktorý pricestoval pod Šiklov s miestenkou do tretej ligy. Východniari boli totiž pred súbojom istým vypadávajúcim.

Na tribúny zavítali stovky priaznivcov nášho tímu. Voľný vstup prilákal viac divákov ako inokedy. Už počas týždňa kuli chlapi v železiarňach plány a avizovali, že „skočia“ na futbal. Fanklub mobilizoval počty svojich členov a lákal aj ďalších. Cestu na štadión si našli príbuzní aktérov, ale i hráči mladších kategórií a aj celé rodiny. A kto prišiel, určite neľutoval. Naši hráči potvrdili výbornú formu a po ďalšom presvedčivom víťazstve v pomere 7:1 podčiarkli celosezónnu dominanciu. Futbalový sviatok sa následne zmenil na veľkú eufóriu.

Po poslednom hvizde hlavného arbitra, ktorý sa lúčil s kariérou, vytryskol v Zelpo aréne gejzír radosti. Hráči splnili cieľ, o ktorom zo začiatku hovorili len nesmelo. Postupne ich sen naberal reálne kontúry a definitívu prinieslo predposledné kolo. Patričná eufória po víťazstve vládla nielen na ihrisku, ale i na tribúnach, všetko pod dohľadom početnej skupiny novinárov a viacerých hostí. Hráči rozdávali úsmevy, nechýbalo fotenie a litre šampanského. Okamihy šťastia si všetci dosýta užívali.

„Prežívame krásne pocity. Dlho sme čakali, kým sa nám znovu podarí vrátiť do Fortuna ligy. Dva roky sme sa trápili, ale táto sezóna bola skvelá. Myslím si, že sme postúpili zaslúžene a do najvyššej súťaže aj patríme,“ opísal bezprostredné pocity Michal Breznanik, stálica nášho klubu a obľúbenec domácich tribún.

Túžil po góle

Skúsený útočník sa vrátil aj k samotnému duelu s Bardejovom. „Zápasu sme sa nebáli. Nemali sme ani zviazané nohy, lebo sme vedeli a cítili, že tento rozhodujúci boj zvládneme. Túžili sme postúpiť. Som rád za trénera, za pána Sotáka a aj za fanúšikov. Všetci si to zaslúžia,“ rozhovoril sa.

Breznanik prišiel na trávnik v druhom polčase a aj z tribún bolo jasne vidieť jeho hlad po góle. Loptu naháňal, strieľal z rôznych pozícií a nebol ďaleko od toho, aby sieť aj rozvlnil. Lenže nestalo sa, no po zápase mal na tvári široký úsmev. Zahodené šance ho mrzieť nemuseli, spoluhráči ho dokonale zastúpili a s debaklom poslali domov ďalšieho protivníka.

Oslavy titulu sa začali hneď po skončení zápasu. Foto: M. Štefánik

„Veľmi som chcel dať gól. Túžil som, aby sme ich dali čo najviac, aby bol večer pre fanúšikov ešte krajší. Predsa len, hrali sme posledný domáci zápas v sezóne. Som rád, že sme ich dali toľko a je jedno, či figurujem medzi strelcami alebo nie,“ pokračoval.

Rodák z Revúcej je najstarším hráčom podbrezovskej družiny. Spolu s mladšími spoluhráčmi si ale oslavy nenechal ujsť. „Budú veľké. Veľmi veľké. Po troch rokoch sme postúpili, takže asi pár dní potiahneme,“ avizoval so smiechom.

Dôležitá bola trpezlivosť

Veľký kameň zo srdca padol aj brankárovi Richardovi Ludhovi. Kapitán tímu rovnako neskrýval nadšenie a veľkú radosť. Obklopený fanúšikmi pózoval na „selfie.“ Malí futbalisti zasa chceli od svojho vzoru podpis či suvenír v podobe rukavíc. Mládežnícky reprezentant Slovenska s každým prehodil niekoľko slov a aj keď bol na roztrhanie, podobne ako jeho spoluhráči, ochotne opísal svoje dojmy.

„Naše prianie, ktoré sme vyslovili na začiatku sezóny, sme splnili. Nie je nič krajšie ako vyhrať doma ligu. Teraz si môžeme tieto chvíle vychutnať, poriadne užiť a všetci spolu aj osláviť,“ povedal.
Na otázku, ako budú oslavy vyzerať, odpovedal jednoznačne. „Ani Pán Boh nevie. Viem ale, že budú veľkolepé. Avšak nič netrvá večne. V nastolenom trende musíme pokračovať aj vo Fortuna lige, no to je ešte ďaleko. Chceli sme postúpiť, čo sa nám aj podarilo,“ pokračoval.

V Podbrezovej je šťastný

Ludha vyzdvihol trpezlivosť celého mužstva, ktoré sa o návrat medzi elitu vytrvalo snažilo. „Čakali sme a makali. Oplatilo sa. Na konci sezóny sme boli „nažhavení“ a chceli sme sa držať vecí, ktoré sme robili počas celého ročníka. Samozrejme, niekedy hlava pracuje inak ako chcete, ale zvládli sme to a teraz sa môžeme radovať,“ povedal kapitán.

A práve rodák z Prievidze môže byť počas leta horúcim artiklom na prestupovom poli. O záujme klubov sme písali už na jeseň, no nateraz sa nič nedeje a Ludha sa sústredí iba na pôsobenie v našom drese.
„Moja budúcnosť v Podbrezovej? Momentálne neviem na túto otázku odpovedať. Som tu osem rokov a som šťastný. Bol to môj odrazový mostík v kariére, pôsobil som u žiakov, v doraste i teraz v A-čku. Som za to vďačný. Keď príde zaujímavá ponuka, môžem o nej uvažovať. Či to bude teraz, o pol roka alebo o rok, neviem. V prvom rade si chcem vychutnať tieto momenty a užiť si postup,“ dodal v závere.