Rehabilitačné služby sú vhodné aj v rámci prevencie

 

Prvoradým poslaním dcérskej spoločnosti ŽP Rehabilitácia s.r.o. je poskytovanie kvalitných rehabilitačných služieb zamestnancom Železiarní Podbrezová a jej dcérskych spoločností. V ponuke sú rôzne relaxačné procedúry, ktoré nesporne prispievajú k utužovaniu zdravia a poskytujú pacientom možnosť relaxácie a oddychu. Od 1. júna môžu naši zamestnanci využívať každú stredu popoludní rehabilitačno-relaxačné služby. O viac informácií sme požiadali fyzioterapeutku PhDr. Evu Kňazovickú.

 

Liečebná telesná výchova – fyzioterapeutka cvičí ruku po zlomenine. Foto: I. Kardhordová

 

Mnohí z nás vyhľadávajú rehabilitačné služby až vtedy, keď niektorú časť tela trápia bolesti a akonáhle pominú, nepovažujeme za potrebné ďalej sa venovať svojmu zdraviu. Prečo sú vhodné aj pre tých, ktorí v súčasnosti nemajú závažné zdravotné problémy?

– Vzhľadom na to, že väčšina zamestnancov v našej fabrike má fyzicky náročnú prácu a často aj jednostrannú záťaž, je vhodné myslieť na prevenciu svojho zdravia. Pre týchto pacientov je vhodné využiť rehabilitačné služby aj v rámci prevencie. Najčastejšie sa u nich vyskytujú problémy s chrbticou a bolesti kĺbov. U nás sa na tento problém využíva fyzikálna terapia, termozábaly, najmä v aktuálnom chladnejšom období, ktoré chrbticu prekrvia a takisto trochu uvoľnia. Hoci sa bavíme predovšetkým o zamestnancoch, ktorí pracujú manuálne, nemôžeme zabúdať ani na TH pracovníkov. Tí majú sedavé zamestnanie, kde sa namáha zase krčná chrbtica. V rámci prevencie využívame napríklad andulačnú terapiu. Je to masážne ležadlo, ktoré je zamerané na správny tok tekutín a rozkmitanie všetkých buniek v tele. V rámci fyzikálnej terapie máme, okrem iných, k dispozícii TENS prúdy, ktoré sú využívané najmä pri akútnej fáze, na lokálnu bolesť. Túto procedúru je možné absolvovať aj bez odporúčania lekára. Výhodou všetkých uvedených procedúr je, že pacienti neužívajú vo vyššej miere analgetiká ani žiadnu farmakologickú liečbu, ale využívajú skôr fyzikálne podnety z rehabilitácie.

Ktoré procedúry sú medzi našimi zamestnancami najobľúbenejšie, respektíve, ktoré najviac využívajú?

– Pacienti veľmi radi využívajú pasívne procedúry. Aktívne procedúry, kde sa radí liečebná telesná výchova, preferuje len veľmi malé percento pacientov. Z pasívnych sa využíva najmä fyzikálna terapia – elektroliečba, andulačná terapia, prístrojová lymfodrenáž a termozábaly. K dispozícii máme tiež bioptronovú lampu, rebox. Najviac je preferovaná laseroterapia, predovšetkým v akútnej fáze, ale laseroterapiu indikuje lekár. Na všetky rehabilitačné procedúry môžu prísť pacienti, zamestnanci ŽP a.s. a dcérskych spoločností po telefonickom objednaní.

Máte od nich aj nejakú spätnú väzbu?

– Za spätnú väzbu môžeme považovať, keď k nám prídu pacienti z radov zamestnancov opätovne a povedia nám, že sme im pomohli po operácii kolena, pri podvrtnutí členkového kĺbu alebo pri nejakej inej diagnóze. Keďže im procedúry zabrali, tak automaticky prídu opäť a chcú sa doliečiť v našom zariadení.

Niektorí zamestnanci možno stále váhajú, či prísť na nejakú z procedúr a nevedia sa rozhodnúť. Čo by ste im odkázali?

– Aby mysleli na seba aj v rámci prevencie. Pretože ak nebudú myslieť preventívne, tak potom už môže byť neskoro a z preťaženia môžu vzniknúť problémy. Je určite lepšie riešiť ich cez fyzikálne podnety ako potom ísť cestou farmakologickej liečby, ktorá zaťažuje všetky naše orgány v tele, predovšetkým žalúdok a pečeň.

Plánujete v budúcnosti zaviesť do vašich služieb aj nejakú novinku?

– Novinkou u nás je momentálne masáž lávovými kameňmi. Je to procedúra bez indikácie lekára, ale je taktiež potrebné objednať sa na ňu telefonicky. Neustále sledujeme novinky a nevylučujem, že pribudnú aj ďalšie. Na záver ostáva už len veriť, že zamestnanci ich budú využívať čo najviac.