Vytúženú „šestku“ sme spečatili v súboji so Žilinou

Cieľ splnený. Železiari sa môžu tešiť na zápasy v skupine o titul. Foto: M. Štefánik

Po dlhej zimnej prestávke pokračuje Fortuna liga zápasmi jarnej časti. Pred hráčmi FK Železiarne Podbrezová stáli už iba štyri prekážky na ceste za vytúženým postupom medzi šesť najlepších tímov ročníka. Účasť v hornej polovici tabuľky znamená boj so Slovanom, Dunajskou Stredou, ale aj s Trnavou či ďalšími konkurentmi o majstrovský titul a pohárovú Európu. A práve pozícia do šiesteho miesta bola aj predsezónnym cieľom klubu z Horehronia. 

V prvom jarnom kole sme cestovali do Zlatých Moraviec. Mužstvo ViOn-u sa príchodom trénera Ivana Galáda výrazne zlepšilo a rázom sa z pásma zostupu dostalo do vyšších poschodí tabuľky. Vedeli sme, že nás nečaká nič ľahké, čo sa napokon aj potvrdilo. Rýchlo sme viedli gólom Paraja, ale náskok sme neudržali a v druhom polčase domáci vyrovnali. Zápas sa hral na ťažkom teréne, napriek tomu aktéri predviedli solídne predstavenie. Pozitívom je, že na tribúne sa objavilo i viacero fanúšikov nášho tímu, ktorí merali dlhú cestu a neúnavne hnali železiarov za víťazstvom.

Na pôde ViOn-u otváral skóre René Paraj (vpravo).	Foto: M. Štefánik„Som presvedčený, že sme videli vynikajúci duel na neregulárnom teréne. Som hrdý na svojich hráčov za predvedenú hru v prvom polčase. Po zmene strán a prestriedaní sme mali hluchých osem minút. Bod ale berieme,“ povedal bezprostredne po stretnutí Roman Skuhravý, tréner FK Železiarne Podbrezová.

Rozhodol novic

Po previerke v Zlatých Moravciach sme sa už intenzívne pripravovali na ďalšieho súpera – MŠK Žilina. Tréneri i hráči si uvedomovali, že v prípade víťazstva by bola prvá šestka realitou bez ohľadu na výsledky konkurentov. Počas celého víkendu kropil trávnik v Zelpo aréne intenzívny dážď. Už pred duelom panovali obavy, ako bude hracia plocha vyzerať. Správcovia štadióna ale urobili maximum, aby bola čo najlepšie pripravená.

Pred zápasom si prítomní minútou ticha uctili pamiatku zosnulého hlásateľa a kamaráta Ivana Lalušku. Duel sme začali odvážnejšie ako šošoni, ale útočné výpady sa končili prevažne pred veľkým vápnom. Až v závere polčasu sa hosťujúci hráč dopustil faulu v šestnástke a rozhodca Marhefka ukázal na biely bod. Z pokutového kopu sa nemýlil Pavúk.

Krátko po zmene strán vyšiel Žiline ojedinelý rýchly brejk a vyrovnala. Terén bol čoraz náročnejší a trávnik rozbitý, ale túžba Podbrezovej po víťazstve bola nezlomná. Striedajúci Sangare hýril na pravej strane aktivitou a v závere duelu pridal druhý gól, keď prekonal Belka, ktorý si neustrážil bližšiu žrď. K presnému zásahu našej novej posily pomohol aj teč súperovho hráča Bariho.

Železiari boli v laufe, a po krásnej akcii Šikulu sa na dvakrát presadil navrátilec po zranení Špyrka, ktorý spečatil triumf domáceho celku. Po poslednom hvizde rozhodcu zavládla v Zelpo aréne veľká radosť. Predsezónny cieľ sa podarilo splniť, FK Železiarne Podbrezová postúpil z pozície nováčika medzi šesť najlepších tímov najvyššej súťaže.

Postupom sa nič nekončí

Po dovŕšení diela vyjadril spokojnosť aj Roman Skuhravý, hlavný tréner nášho tímu: „Vyhrali sme zaslúžene. Mal som ale pocit, že sme boli v predfinálnej fáze zbytočne zbrklí, situácie sme chceli riešiť rýchlo, no dostali sme sa do vedenia. Pred zápasom sme mali plán hrať v maximálnej intenzite a uvedomovali sme si, že na striedačke máme hráčov, ktorí svojou energiou a na ťažkom teréne môžu duel rozhodnúť. Som veľmi rád, že sa nám to podarilo. Pre nás ide o veľmi cennú výhru, ale nie kvôli postupu do hornej šestky, lebo my sme si verili, že postúpime. Je to veľké víťazstvo po zmenách, ktorými sme si prešli. Verím, že pre mojich hráčov nastalo obdobie, kedy budú môcť ukázať, čo v nich reálne je. A veľmi sa na to teším. Víťazstvom nad Žilinou nekončíme. Mám pocit, že môžeme začať budovať vyslovene ofenzívne mužstvo, ktoré bude v zápasoch dominovať, a to je náš cieľ do zvyšku sezóny.“

Na zápas so Žilinou zavítal aj Francesco Calzona (v strede).	Foto: M. Štefánik

Pred zrakmi Calzoneho

Stretnutie FK Železiarne Podbrezová – MŠK Žilina pútalo pozornosť, veď boj o hornú šestku vrcholí. Nečudo, že na tribúne v Zelpo aréne sa objavili aj Michal Ščasný, tréner MFK Dukla Banská Bystrica a Peter Struhár, šéf lavičky MFK Ružomberok, ktorí mapovali, ako sa bude duel vyvíjať. Zápas si nenechal ujsť ani Francesco Calzona, taliansky tréner slovenskej reprezentácie, ktorý pozorne sledoval aktérov na trávniku. Ktovie, či sa v jeho zápisníku neobjavilo aj meno niektorého z podbrezovských hráčov. Adeptov je viacej a fanúšikom na Horehroní zostáva len veriť, že najcennejší dres si čoskoro oblečie aj niektorý zo železiarov.