Multifunkčné ihrisko vzniklo aj s podporou Nadácie ŽP

Multifunkčné ihrisko v Čiernom Balogu využívajú najmä miestne deti na rôzne hry. Foto: M. Gončár

Darovať každoročne dve percentá dane organizáciám, jednotlivcom či rôznym združeniam, znamená podať pomocnú ruku, podporiť úsilie druhých alebo uľahčiť život ľuďom, ktorí sa ocitli v neľahkej situácii. Zároveň ide o gesto dobrej vôle a dôkaz, že svet okolo nás nám nie je ľahostajný. Mnohí si to možno neuvedomujú, ale aj niekoľko eur, ktoré by inak prepadli v prospech štátu, majú pre niekoho veľkú hodnotu.

Martin Ťažký pri nedávno osadených fitnes strojoch. Foto: M. GončárAž do konca apríla môžu zamestnanci podbrezovských železiarní a jej dcérskych spoločností venovať dve percentá nadáciám, ktoré v našej fabrike fungujú už roky – Nadácii Železiarne Podbrezová (ŽP) alebo Nadácii Miška Sotáka. Podporiť tieto združenia však môžu aj zamestnanci, podnikatelia a živnostníci, ktorí nemajú väzby na železiarne, ale stotožňujú sa s činnosťou nadácií.

Nadácia ŽP od roku 2008 niekoľkokrát podporila vecným alebo finančným darom aj Občianske združenie MIAZGA z Čierneho Balogu. Vybrali sme sa do miestnej časti Dobroč, aby sme si pozreli dielo, ktoré za roky vzniklo. Martin Ťažký, predseda občianskeho združenia, nám predstavil športový areál, pri výstavbe ktorého boli spomínané dary použité.

Každý si nájde svoje

Športový areál vznikol v časti nevyužitého futbalového ihriska. Nájdete v ňom multifunkčné ihrisko s umelou trávou, na ktorom je možné hrať tenis či volejbal. Osadený je basketbalový kôš, k dispozícii sú florbalové bránky a ping-pongový stôl. Najmenší sa môžu vyšantiť na detskom ihrisku s preliezkami a hojdačkami. Pripravené sú tiež lavičky na oddych. Priaznivcov workoutu poteší ihrisko a pred dokončením je aj fitnes. V zime je zasa v prevádzke ľadové klzisko.

„Všetky ihriská, okrem workoutu, boli vybudované z iniciatívy združenia. Veľkú časť prác pri ich výstavbe realizovali občania – dobrovoľníci. S realizáciou pomohla aj obec, ktorá prispela aj finančne. V Dobroči si zašportuje každý, koho baví pohyb a chce urobiť niečo pre svoje zdravie,“ povedal predseda združenia.

Množstvo detí 

Už na prvý pohľad vidieť, že areál sa teší veľkej obľube. V čase našej návštevy behalo po umelej tráve asi pätnásť detí. Jedna skupinka hrala florbal, iní hádzali loptu na basketbalový kôš a zazreli sme aj jednotlivcov pri fitnes strojoch.

V dnešnej dobe už nebýva samozrejmosťou, že sa ihriská zapĺňajú deťmi. Preto bol pohľad na športujúcu mlaď radostný. Areál v Dobroči sa stal obľúbeným miestom aj pre mamičky, ktoré ho počas dňa rady navštevujú aj so svojimi ratolesťami.

Na začiatku bol hokej

Martin Ťažký, hlavný iniciátor budovania ihriska, sa pred rokmi do obce prisťahoval. Jeho syn začal chodiť do miestnej školy, a tak spolu s ostatnými rodičmi vybudoval na školskom dvore malé klzisko. Neskôr si rodičia povedali, že by bolo fajn postaviť väčšie, na ktorom by si zahrali hokej aj dospelí. Blízke futbalové ihrisko predstavovalo ideálny priestor. Nápad aj zrealizovali. No ruka v ruke so slabšími zimami padlo rozhodnutie, aby sa vedľa klziska vybudovalo ihrisko s umelou trávou na volejbal a tenis.

„Podarilo sa mi na tento účel získať u kamarátovej firmy zamestnanecký grant. Po dohode s obcou sme začali stavať. Ihrisko sme naprojektovali s menšími rozmermi, vzhľadom na objem peňazí a naše možnosti. Všetko sme robili svojpomocne. Ja som sa snažil získavať ďalšie finančné zdroje. Zháňal som granty, kde sa len dalo. Oslovoval som podnikateľov, ale aj občanov, aby prišli na brigádu. Úspešné získanie ďalších grantov ma motivovalo, rovnako aj záujem ľudí i pomoc miestnych  podnikateľov,“ vrátil sa k začiatkom M. Ťažký.

Ako dodal, časom bolo nutné založiť občianske združenie, keďže pri získavaní prostriedkov bolo nevyhnutné vystupovať ako právny subjekt, rovnako aj z dôvodu možnosti získať dve percentá z dane. Preto vzniklo OZ MIAZGA.

Fitnes pred dokončením

Ihrisko postupne rástlo. Jeho rozkvet závisel od množstva získaných peňazí. „Pomocnú ruku nám v tom čase podala aj Nadácia ŽP. Poskytla nám rúry na oplotenie. Išlo o veľký boom, ľudia pomáhali a mali sme dobrý pocit, že robíme niečo pre seba a naše deti. Veľa ľudí, ktorí sa podieľali na stavbe, pracuje v železiarňach,“ pokračoval M. Ťažký.

Počas výstavby sa ozvali hlasy, že keď už takto napredujeme, aby sme postavili ihrisko v originálnych rozmeroch. „Požiadali sme preto obec o finančné prostriedky a následne sme sa so starostom dohodli, že výstavbu ihriska dokončí v originálnych rozmeroch už obec, čo sa aj stalo. Zo získaných grantov a z dvoch percent sme neskôr pri ňom vybudovali detské ihrisko. Na druhej strane postavili chlapci, ktorí navštevovali Súkromnú spojenú školu Železiarne Podbrezová, workoutové ihrisko. V súčasnosti sa ešte snažíme dokončiť fitnes. Štyri stroje máme už osadené a slúžia svojmu účelu. Na jeden nám prispela Nadácia ŽP. Ešte je potrebné dokúpiť dva, ako vždy, z dvoch percent alebo z nejakého grantu.“

Ako priznal predseda združenia, teší ho fakt, že areál je dnes dostatočne využívaný. „Keď vidím množstvo detí, som spokojný. Sme radi, že sem chodia a trávia čas zmysluplne. Tí, ktorí areál v minulosti stavali, ho dnes navštevujú so svojimi deťmi a vnúčatami.“

Prevzala ho obec

Multifunkčný areál slúži na rôzne účely. Hrávali sa v ňom aj turnaje vo volejbale či tenise, najviac je však využívaný deťmi a mládežou pri rôznych loptových hrách.

„Jednoducho, v Dobroči to žije a som rád, že z obyčajného nápadu vzniklo niečo veľké. Ďakujem všetkým, ktorí sa na výstavbe hocijakým spôsobom podieľali. Taktiež darcom, Železiarňam Podbrezová a každému, kto priložil ruku k dielu. Výsledkom je areál, kde si každý nájde to svoje,“ doplnil M. Ťažký.

Predseda OZ MIAZGA je spokojný s dielom, ktoré spolu s obyvateľmi vybudoval. Pre pracovné vyťaženie sa rozhodol ihrisko odovzdať obci, ktorá sa v súčasnosti stará o jeho údržbu. Zostáva len veriť, že nadšenie deciek zo športovania a času stráveného s kamarátmi pri pohybe ich neopustí a cestu do areálu si nájdu aj rodičia. Lebo šport a pobyt na čerstvom vzduchu majú pozitívny dopad nielen na naše fyzické, ale aj duševné zdravie.

Projekt v Dobroči je dôkazom, že podpora dobrej veci má vždy zmysel. A pomôcť môže každý z nás. Stačí len dobrý úmysel.