Zváračská škola, kurzy vo zváraní a dôležité zmeny

Žiak Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová počas zváračského kurzu. Foto: P. Baksa

Od začiatku roka 2020 je Zváračská škola ŽP a.s. organizačne začlenená do odboru riadenia a zabezpečenia kvality. V rovnakom roku bola realizovaná jej rozsiahla rekonštrukcia. Pribudla nová zváracia technika, o čom sme v minulosti informovali aj na stranách Podbrezovana. Po obnove bola škola oficiálne skolaudovaná 6. októbra 2020. Krátko na to získala certifikát spôsobilosti, keď úspešne prešla auditom. Školí najmä zamestnancov podniku a pravidelne aj študentov Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová. Poverený vedením je Peter Baksa z odboru riadenia a zabezpečenia kvality, s ktorým sme sa rozprávali o kurzoch zvárania a aj o aktuálnych zmenách.

Identifikačná karta vydaná Výskumným ústavom zváračským, ktorú získa zvárač po absolvovaní kurzu v našej zváračskej škole. Foto: P. BaksaKto môže vykonávať zváračské práce?

– Zváračské práce (zváranie, pálenie) môžu vykonávať iba osoby, ktoré získali príslušnú kvalifikáciu vo zváraní v certifikovanej zváračskej škole a majú platnú lekársku prehliadku. Zvárači do veku 50 rokov sa podrobujú lekárskej prehliadke raz za päť rokov, starší ju musia absolvovať raz za tri roky.

Čo potrebujú záujemcovia o kurz zvárania pri nástupe?

– Pri nástupe do kurzu je potrebné, aby mal každý záujemca už absolvovanú lekársku prehliadku a bol spôsobilý vykonávať zváračské práce. Taktiež je nutné, aby boli záujemcovia vybavení príslušnými osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami (OOPP) v zmysle normy STN 05 0601 Príloha A. Musia si priniesť zváračský impregnovaný oblek, kožené zváračské rukavice s manžetou a koženú pracovnú obuv. Ostatné OOPP, ako ochranné okuliare, zváračská kukla a kožená zástera im budú poskytnuté počas trvania kurzu vo zváračskej škole.

Koľko trvá samotný kurz?

– Základný kurz zvárania elektrickým oblúkom, čiže zváranie obalenou elektródou, zváranie v ochrannej atmosfére argón/CO2, alebo TIG trvá tri týždne. Základný kurz zvárania plameňom (kyslík-acetylénový plameň) trvá štyri týždne. V tomto kurze je aj zaškolenie na rezanie a drážkovanie kovov kyslíkom, ktoré trvá jeden týždeň.

Čo získa absolvent kurzu?

– Absolvent kurzu získa najmä zručnosť vyhotoviť zvolenou technológiou zvar požadovanej kvality. Okrem toho obdrží identifikačnú kartu, na ktorej sú osobné údaje, prístupové meno a heslo do databázy zváračov. Pomocou tejto karty vie preukázať svoju kvalifikáciu vo zváraní. V minulosti ju preukazoval zváračským preukazom v papierovej forme, kde boli „pečiatky,“ dnes sa preukazuje kvalifikácia identifikačnou kartou a záznamami v databáze zváračov.

Čo sa okrem zváračských preukazov ešte zmenilo?

– Zmenilo sa aj označovanie základných kurzov. V minulosti mal základný kurz zvárania plameňom skratku Z-G1, dnes je to ZK 311-1. Zaškolenie na rezanie a drážkovanie kovov kyslíkom malo skratku D-G2, v súčasnosti ZP 311-2. Rovnako aj technológia zvárania elektrickým oblúkom, napríklad kurz zvárania obalenou elektródou, mal skratku Z-E1, momentálne je to ZK 111-1. Zváranie v argón/CO2 ochrane malo skratku Z-M1, teraz ZK 135-1 a TIG mal skratku Z-T3, dnes je to ZK 141-8.

Prečo nastali tieto zmeny?

– Norma STN 05 0705 Zváranie Predpisy pre základné skúšky zváračov prešla v máji 2019 rozsiahlou zmenou a všetky obmeny sú v nej uvedené. Táto zmena nastala preto, lebo v minulosti mala každá krajina vlastné označenie kvalifikácie vo zváraní. Dnes je v rámci Európy voľný pohyb osôb, tovarov a služieb tak, aby v tomto priestore a ďalších iných krajinách, ktoré sú členmi IIW (International Institute of Weldinga) a EWF (European Weightlifting Federation) bolo jednotné označenie kvalifikácie vo zváraní. Vďaka certifikácii si dnes urobíte kurz zvárania v našej zváračskej škole v Podbrezovej a vašu kvalifikáciu vo zváraní bude poznať 51 členských krajín IIW a 45 riadnych a tri pridružené krajiny EWF.

Aké zmeny ešte očakávate?

– Československo, neskôr Slovensko, historicky školilo univerzálnych zváračov (podľa normy ČSN 05 0705 resp. STN 05 0705). Šlo o zváračov, ktorí vedeli zavariť tupý, kútový zvarový spoj a stupačku, pri plameni aj rúru. Trend v zahraničí je trochu iný, keď sa menej školia univerzálni a viac špecializujúci sa zvárači na konkrétny zvar, teda podľa normy EN ISO 9606-1; -2; -3; -4; -5, u nás známi ako „úradní zvárači.“ V našej spoločnosti máme viac univerzálnych zváračov, vrátane paličov. Počet zváračov kvalifikovaných v zmysle normy EN ISO 9606-1; -2; -3; -4; -5 by sa mal v budúcnosti postupne zvyšovať.