Zo sveta ocele

 

Zdroj: ekonomika.sme.sk

Európska únia vypracovala zoznam produktov z USA, na ktoré sa budú vzťahovať odvetné clá za predĺženie amerických ciel na import ocele a hliníka z Európy.

Prezident USA Donald Trump v januári podpísal vyhlásenie o predĺžení ciel vo výške 25 percent na európsku oceľ a 10 percent na hliník a produkty z týchto kovov, ako sú oceľové klince a hliníkové káble, pretože sa dovoz týchto výrobkov zvýšil.

Rozhodnutie o predĺžení ciel na import kovov nadobudlo účinnosť 8. februára, pričom Argentína, Austrália, Brazília, Kanada, Mexiko a Južná Kórea majú aj naďalej výnimky a sú oslobodené od týchto ciel.

Únia teraz navrhuje zaviesť v priebehu troch rokov clá na zapaľovače vo výške 20 percent, na plastové komponenty pre nábytok vo výške 7 percent a zvýšiť clá na hracie karty, ktoré sú aktuálne na úrovni 10 percent o ďalších 4,4 percenta.

Hovorca Európskej komisie v pondelok uviedol, že opatrenia boli navrhnuté tak, aby boli úmerné americkým clám. Povedal tiež, že súčasná kríza názorne ukazuje, aké dôležité je udržať obchod a zásobovacie reťazce otvorené.

„Očakávame od našich partnerov, že v snahe pomôcť pri zotavovaní odstránia akékoľvek nezákonné clá vrátane tých, ktoré sa týkajú ocele a hliníka,“ uviedol hovorca.

Európska únia bude musieť informovať Svetovú obchodnú organizáciu o svojich plánoch. Tieto opatrenia by mali nadobudnúť účinnosť 8. mája, čo umožní obom stranám rokovať.

USA zaviedli od roku 2018 clá na dovoz kovov z Únie a ďalších krajín, ako sú Čína a Japonsko, pričom ako dôvod uviedli národnú bezpečnosť. Pre výrobcov z Únie to znamenalo ročné clá vo výške 6,4 miliardy eur, čo viedlo blok k zavedeniu odvetných ciel na dovoz z USA vo výške 2,8 miliardy eur, a to vrátane ciel na import kukurice, arašidov, bourbonu, džínsov či amerických motocyklov.