Zo sveta ocele

 

Zdroj: ekonomika.sme.sk

Európska komisia zaviedla dočasné antidumpingové clá na niektoré výrobky z nehrdzavejúcej ocele z Číny, Indonézie a Taiwanu. Uvádza sa to v oficiálnom dokumente Európskej únie. K zavedeniu ciel tak došlo takmer osem mesiacov po začatí vyšetrovania nízkych cien dovážanej ocele.

Colné sadzby na nehrdzavejúce oceľové plechy valcované za tepla zahŕňajú clo vo výške 17 percent na dodávky od indonézskych dcér čínskej spoločnosti Tsingshan Holding Group. Prudké zvýšenie ich lacného dovozu do Európskej únie nahnevalo výrobcov v európskom bloku.

Na výrobky ďalšej čínskej spoločnosti Shanxi Taigang z nehrdzavejúcej ocele a jej troch dcérskych firiem uvalila Komisia najvyššie clo 18,9 percenta, zatiaľ čo ostatné firmy z Číny čelia clám v pásme od 14,5 percenta do 17,4 percenta.

Clá na oceľ z Taiwanu sú nižšie, v rozmedzí od 6 do 7,5 percenta. Cieľom týchto ciel je dosiahnuť spravodlivé obchodné podmienky, ukončiť umelé stláčanie cien a umožniť priemyslu v Európskej únii zotaviť sa.

Podľa smernice Európskej komisie zo 7. apríla mal cenový tlak vážny vplyv na ziskovosť európskych firiem. Komisia začala vyšetrovanie minulý rok v auguste po sťažnosti na dumpingové ceny, ktorú predložilo združenie európskych oceliarov Eurofer v mene štyroch výrobcov z Európskej únie.

Reagovali tak na prudký nárast dovozu ocele do Európy po tom, ako USA zaviedli dovozné clá na oceľ vo výške 25 percent a fakticky tak uzavreli americký trh pred oceľou zo zahraničia. Dovoz ocele z Číny, Indonézie a Taiwanu do Európskej únie sa v období od 1. júla 2018 do 30. júna 2019 zvýšil o 66 percent a dosiahol viac ako 30 percent spotreby na európskom trhu.

Ceny tohto dovozu boli výrazne nižšie ako ceny európskych výrobcov. Konkrétne v prípade taiwanského importu boli nižšie o 4,1 percenta, čínskeho o 9,3 percenta a ocele z Indonézie o 10,7 percenta.

Európska únia podala Svetovej obchodnej organizácii samostatnú sťažnosť na zákaz vývozu niklovej rudy z Indonézie, ktorá sa používa na výrobu nehrdzavejúcej ocele, od začiatku tohto roka.

Komisia uviedla, že dostala odpovede na dotazníky od dvoch známych indonézskych vývozcov plechov a cievok z nehrdzavejúcej ocele, ktorých materskou spoločnosťou je čínsky holding Tsingshan.

Podľa Bruselu obidvaja vývozcovia pritom neposkytli Európskej komisii jasnú a zmysluplnú globálnu štruktúru skupiny, pričom cena, ktorú sami platili za niklovú rudu, bola o viac ako 30 percent nižšia ako medzinárodná trhová cena.

Komisia poskytla zainteresovaným stranám 15 kalendárnych dní na predloženie písomných pripomienok k nariadeniu a päť kalendárnych dní na požiadanie o vypočutie.