Žiaci sledovali Mesiac počas jeho splnu

Žiakov nočná aktivita zaujala. Foto: J. Peteraj

Dňa 10. septembra sa v Súkromnej spojenej škole Železiarne Podbrezová uskutočnilo podujatie s názvom „Moon Night“, čo v preklade znamená mesačná noc. Účastníci mohli pozorovať povrch Mesiaca cez astroteleskop.

„Cieľom akcie bolo pozorovanie povrchu Mesiaca a popritom sme si povedali aj niečo o štruktúre jeho povrchu. Pred východom Mesiaca sa nám pošťastilo pozorovať Jupiter s jeho štyrmi najväčšími mesiacmi. Podujatie bolo prioritne určené pre žiakov našej školy, ale zúčastnili sa ho aj niektorí rodičia, čo sme, samozrejme, privítali,“ informoval pedagóg Ján Peteraj, ktorý s nápadom pozorovania Mesiaca prišiel.
Podobnú akciu už v minulosti v našej škole organizovali. „V predchádzajúcich školských rokoch sme boli spoločne so žiakmi pozorovať planéty v okolí Breznianskej skalky, avšak nie s takým výkonným teleskopom, aký máme v súčasnosti. Ďalšou aktivitou, ktorú sme zorganizovali, bolo pozorovanie nočnej oblohy od útulne Andrejcová. Toto miesto sme si zvolili z dôvodu, že je tam menší svetelný smog. V minulom školskom roku sme pozorovali v škole čiastočné zatmenie Slnka,“ doplnil.

Počas neustáleho pozorovania a „naháňania“ Jupitera a Mesiaca (keďže Zem sa točí a vesmírne telesá sa rýchlo stratia z hľadáčika) síce nestihol spočítať presnú účasť, ale odhaduje ju približne na 30 ľudí.

Myšlienka vznikla spontánne, pretože dátum blízko splnu sa prelínal s relatívne dobrou predpoveďou počasia. „Podobná akcia sa nedá plánovať dlhodobo vopred, práve kvôli zmene počasia. Keďže je však naša škola nadštandardne vybavená aj kvalitným astroteleskopom, bola by škoda nevyužiť ho práve na takúto akciu,“ vysvetlil hlavný organizátor. Je však potrebné dodať, že spln nie je ideálny na pozorovanie Mesiaca, pretože na povrchu nie sú prakticky žiadne tiene, a preto jeho povrch pri pozorovaní veľmi nevynikne. „Avšak, keby sme čakali do poslednej štvrte, kedy je to ideálne, tak by sme už nemuseli natrafiť na pekné počasie. Samozrejme vieme, že cyklus sa nám opakuje približne každých 29 dní, ale my sme chceli ešte využiť relatívne teplý večer.“

Záujem o účasť na podujatí nielen zo strany žiakov, ale tiež rodičov, presiahol všetky očakávania. „Veľmi milým prekvapením od žiačok II.H triedy – Klaudie Kvietkovej a Bibiany Murínovej bolo malé občerstvenie, ktoré pre nás pripravili. Bolo to od nich veľmi milé a zároveň aj veľmi chutné. Do budúcnosti nám vnukli výbornú myšlienku, a to prepojenie takejto akcie s grilovaním,“ povedal na záver Ján Peteraj.