Železiari porazili Dunajskú Stredu po dlhých ôsmich rokoch

Christophe Kabongo (vľavo) strelil Dunajskej Strede druhý gól. Po zápase sa mohol radovať aj
s brankárom Richardom Ludhom, ktorý si po dlhšej dobe udržal čistý štít. Foto: M. Štefánik

Fortuna liga pokračuje v rýchlom tempe a pred nami je záverečná časť sezóny 2022/2023. Najväčšia zápletka je na čele. Slovan a Dunajská Streda stoja plece pri pleci a urputne bojujú o ligový titul. Ale aj situácia pod nimi je dramatická, nakoľko každý tím sa túži umiestniť čo najvyššie. FK Železiarne Podbrezová odohral za ostatné dva týždne domáce duely proti Banskej Bystrici a Dunajskej Strede.

Súboj s Duklou sa hral v dobrej atmosfére, o ktorú sa starali nielen domáci priaznivci, ale aj početná výprava fanúšikov spod Urpína. Železiari začali lepšie, ale výraznejšie bránu súpera neohrozili. V ďalšom priebehu si tímy veľa šancí nevypracovali. Až v závere prvého polčasu zahrával roh Grešák a Marek Kristián Bartoš otvoril skóre – 1:0. Do kabín sme tak odchádzali s najtesnejším vedením.

Po zmene strán hostia pritlačili, no Gorosito svoju šancu nepremenil. V priebehu druhého polčasu ešte zachránila Duklu žrď. Nasledujúce minúty však už patrili súperovi, ktorý dokázal zápas otočiť vo svoj prospech. V 78. minúte nekompromisne vyrovnal naturalizovaný Slovák Depetris. O sedem minút sa znovu presadil rodený Argentínčan, keď využil zaváhanie defenzívy železiarov. Naši boli viditeľne otrasení, ťažko sa presadzovali a aj napriek snahe sa im v závere vyrovnať nepodarilo.

Dôležité zápasy

Na pozápasovej tlačovej konferencii Roman Skuhravý, podbrezovský tréner, pripomenul, že futbal sa hrá odjakživa na góly. A práve jeden presný zásah nám chýbal k zisku bodu.

„Vždy sme silnejší, keď vedieme, čo bolo aj v tomto stretnutí. Mali sme dobrú kontrolu lopty, no v druhom polčase to vymizlo. Najdôležitejšia bola emócia, snaha bojovať a zároveň nemať strach vyhrať. Mal som pocit, že všetky tieto aspekty nám v závere odišli. Pre nás sú však tieto zápasy dôležité, aby sme mohli rásť,“ dodal R. Skuhravý.

Opäť gól po rohu

Po domácej prehre s Duklou sa už naši hráči pripravovali na súboj proti DAC Dunajská Streda. Pre hostí zo Žitného ostrova išlo o veľmi dôležitý duel, nakoľko každá strata bodov by znamenala zníženie šance na zisk historického titulu. Lenže naši chlapci boli nabudení a proti veľkému protivníkovi sa chceli vytiahnuť. Dunajskú Stredu nezdolala Podbrezová dlhých osem rokov a negatívnu sériu túžil mladý horehronský kolektív konečne prelomiť.

Samuel Ďatko patril v zápase proti DAC už tradične k najaktívnejším hráčom na trávniku. Foto: M. ŠtefánikUž v úvode spálil šancu Niarchos, neskôr aj ostrostrelec Krstovič, pričom sa vyznamenal brankár Richard Ludha. V polovici polčasu zahodil šancu náš Miki Bakaľa. V samom závere prvého dejstva sme sa však dočkali. Už tradične sme udreli po štandardnej situácii, keď center z rohu narobil zmätky v obrane DAC a Bartoš, podobne ako v súboji proti Dukle, otvoril skóre.

Ludha po hodine hry zlikvidoval pokus Kalmára. Čo nevyšlo na jednej strane, podarilo sa na druhej. V 72. minúte sa vo veľkom vápne dostal k lopte Kabongo a šikovnou strelou ju poslal do siete – 2:0.

Na Horehroní vládla výborná futbalová atmosféra, domáci sa radovali z vedenia a hoci sa Dunajská Streda pokúšala o odpoveď, k výraznejším šanciam sa nedostala. Naopak, v samom závere sa snažil prekvapiť súpera Bariš, ale jeho ďalekonosný pokus len tesne minul pravú tyč, rovnako sa neujala ani možnosť Talakova.

Po poslednom hvizde rozhodcu zavládla v tábore FK Železiarne Podbrezová veľká radosť. Dunajskú Stredu sme zdolali po veľmi dlhom čase a skomplikovali jej cestu za titulom.

Tímový výkon

Roman Skuhravý, tréner železiarov, poznamenal, že mužstvo z Horehronia je v inej pozícii ako jeho súper.

„…O to viac si cením, že sme boli výsledkovo úspešní. Podržal nás brankár, čo bol kľúčový aspekt. Dostali sme sa do vedenia po štandardke. V druhom polčase sme hrali tak, ako som toto mladé mužstvo ešte nevidel. Brutálne sme pracovali a rozbúravali to, čo fungovalo DAC v prvom dejstve – čiže výstavba útoku a prechod do ofenzívy. Navyše, odstrihli sme z hry Krstoviča. Podali sme tímový výkon a ak chceme porážať tímy ako Slovan alebo DAC, toto je recept. Pre nás išlo o dôležitý zápas smerom k ďalšej práci,“ dodal český kormidelník, pričom doplnil, že víťazstvo nebude tím euforicky preceňovať a už sa sústreďuje na najbližší súboj.

Sústredili sa na seba

Spokojný po zápase bol aj Christophe Kabongo, ktorý pridal druhý gól nášho tímu. Celkovo išlo o jeho štvrtý presný zápas po príchode do Podbrezovej. „Bol to inštinkt. Videl som loptu, spracoval som ju a dal gól. Vyzdvihnúť musím ale celé mužstvo. Predviedli sme výborný výkon v ofenzíve i v defenzíve,“ zhodnotil.

Mladý český futbalista upozornil, že hoci proti Podbrezovej stál ťažký súper, vôbec neriešili, že ide o Dunajskú Stredu. „Sústredili sme sa iba na seba, ako každý zápas. Vybojovali sme mega dôležitú výhru nad kvalitným protivníkom a ideme ďalej. Vyzdvihnúť musím aj atmosféru na štadióne, ktorá bola veľmi dobrá. Tešíme sa na ďalšie duely,“ uzavrel.