Úspešné biatlonové majstrovstvá sveta

Športovci Oddielu biatlonu ŠK ŽP prišli z Majstrovstiev sveta juniorov a kadetov v estónskej Otepää (26. februára – 4. marca) pozitívne naladení. Súťažný harmonogram našich štyroch zástupcov v kadetských kategóriách vo veku šestnásť až osemnásť rokov pozostával z vytrvalostných pretekov, pretekov štafiet, rýchlostných pretekov a stíhacích pretekov.

Kadetské súťaže prebiehali v plnej svetovej konkurencii viac ako deväťdesiatich reprezentantov z tridsiatich krajín sveta v kategórii kadetov a kadetiek. Pôsobivá bilancia umiestnení Tomáša Sklenárika (ročník 1999) v individuálnych súťažiach kadetov bola na výbornej úrovni: piate, desiate a deviate miesto. Ako najcennejšia sa prejavila jeho schopnosť podávať vyrovnané výkony na vysokej úrovni v bežeckej, ale aj streleckej zložke biatlonu.

Dvojičky Mária a Zuzana Remeňové (ročník 2000) ešte nepodávali natoľko vyrovnané výkony, ale podarilo sa im uspieť. M. Remeňová bola zo slovenských kadetiek najrýchlejšia v lyžiarskej stope vo všetkých individuálnych súťažiach. O veľmi kvalitné umiestnenia ju však obrala strelecká nerozvážnosť. Jej bilancia umiestení bola: 53., 57. a 27. miesto. Jej najlepší výkon bol v posledných stíhacích pretekoch, kde zásluhou osemnásteho najrýchlejšieho bežeckého času a solídnej streľby (1+0+1+1) predviedla posun z 57. štartovacieho miesta na cieľové 27. miesto. Zuzana Remeňová zaznamenala najlepší výsledok v rýchlostných pretekoch, kde obsadila kvalitné 35. miesto. Na šampionáte ju od lepších umiestení odrezali len priemerné bežecké výkony, ktoré neodzrkadľovali jej tréningovú výkonnosť. Jej bilancia umiestení je: 80., 35. a 59. miesto.

Posledným zo štvorice našich zástupcov bol Lukáš Ottinger (ročník 1999), ktorý pred šampionátom prekonal ľahšie ochorenie a následne výrazne zaostal za našimi, ale aj jeho očakávaniami a obsadil 75. a 61. miesto. Nezlepšil tak svoje minuloročné 22. miesto z rýchlostných pretekov. Kadetské preteky štafiet nepozostávajú zo štyroch, ale len troch úsekov. V štafete kadetiek nás zastupovali: M. Remeňová a Z. Remeňová a obsadili pätnáste miesto a kadeti L. Ottinger a T. Sklenárik obsadili slušné desiate miesto.

Estónsky šampionát potvrdil správnosť štyroch rokov trvajúcich zmien v tréningovom systéme oddielu biatlonu ŠK ŽP pod vedením trénera Petra Kazára a preukázal potenciál našich zástupcov pred budúcoročným svetovým mládežníckym šampionátom v Osrblí.