Výnimočné ihrisko na Táľoch oslávilo dvadsať rokov

Gray Bear (Sivý medveď) je symbolom golfového rezortu na Táľoch. Foto: M. Bobák

Rok 2002 si mnohí spájajú najmä so senzačným zlatom slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta. Okrem toho sa v tomto roku začali v krajinách Európskej únie používať eurobankovky a euromince, Veľká Fatra sa stala národným parkom, Prahu postihla ničivá povodeň, alebo, napríklad, zomrel herec Július Satinský.

Rok 2002 bol bohatý na rôzne udalosti. Pre akciovú spoločnosť Železiarne Podbrezová bol dôležitý aj z iných dôvodov. V tomto roku odkúpili hrad Ľupča. Nebola to však jediná významná investícia najväčšieho hutníckeho závodu na Horehroní. Vďaka podpore železiarní vyrástlo na Táľoch moderné centrum golfu. A práve pred dvadsiatimi rokmi, presne 8. augusta, bolo pod Nízkymi Tatrami slávnostne otvorené prvé osemnásťjamkové golfové ihrisko na Slovensku – Gray Bear.

„Keď sme pred rokmi prišli s myšlienkou výstavby ihriska na Táľoch, bol som presvedčený, že tento krok bude mať úspech. Pred dvadsiatimi piatimi rokmi sme sa nevedeli pohybovať vo svete. Uvedomovali sme si, že ak chceme byť úspešní v biznise v Európe i vo svete, musíme svoj životný štýl prispôsobiť štýlu našich obchodných partnerov. Už keď sme sa prvýkrát pohrávali s myšlienkou vybudovania areálu, poznali sme ľudí, ktorí golfu rozumeli. Vďaka nim sme mali šťastie, dostali sme sa k profesionálnym dizajnérom a postavili ihrisko, na ktoré sme dnes právom hrdí,“ povedal Vladimír Soták, predseda Predstavenstva a generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová.

Golf učaroval aj zástupcom z vedenia našich železiarní. Techniku výrobného riaditeľa Miloša Dekréta (na snímke v popredí) sledujú jeho spoluhráči z flightu – bývalý technický riaditeľ Ľubor Schwarzbacher (v strede) a súčasný technický riaditeľ Martin Domovec.  	 	Foto: M. Bobák

Zároveň dodal, že ide o jedno z najlepších ihrísk v Európe a jedno z najkrajších vôbec, na čom sa zhodujú nielen návštevníci, ale i profesionáli, ktorí hrali na najrôznejších „grínoch“ po celom svete.

Oslava golfom

Významný míľnik si v rezorte pripomenuli golfovými turnajmi. Počas troch dní prišli na Tále stovky hráčov – od skúsených až po tých, ktorí golfu dlho neholdujú. Rezortu symbolicky zablahoželali mnohé osobnosti spoločenského, kultúrneho či športového života. Medzi vzácnymi hosťami nechýbal Bob Walton – dizajnér, ktorý navrhol dnešnú podobu ihriska. „Je skvelé, keď niekto meria cestu z USA, aby prišiel na oslavu výročia tohto nádherného miesta,“ ocenil prítomnosť golfového odborníka V. Soták.
Generálneho riaditeľa podbrezovských železiarní taktiež potešilo, že jubileum oslávili práve turnajmi s prítomnosťou toľkých vzácnych hostí.

„Pred dvadsiatimi rokmi nebolo u nás veľa ľudí, ktorí vedeli hrať golf. Dnes je situácia iná a tento šport sa dostal do povedomia širokej verejnosti. Je to dobrá správa nielen pre nás, ale pre celý región,“ pokračoval V. Soták a následne vyzdvihol všetkých, ktorí majú zásluhu na tom, že Tále sa stali významným strediskom cestovného ruchu. „Som vďačný ľuďom, ktorí sa o toto miesto starajú. Vďaka nim sú Tále na profesionálnej úrovni a vo výbornej kondícii. Od prítomných počúvam iba slová chvály. Som rád, že sa náš rezort zapísal medzi priekopníkov golfu na Slovensku. Teším sa z účasti všetkých a aj z návštevy bývalého prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, ktorý prišiel hráčov osobne povzbudiť na ihrisko. To určite prispelo k výbornej atmosfére,“ pokračoval.

Horehronie ako centrum športu

Bývalý štátnik vyzdvihol aktivity podbrezovských železiarní v oblasti športu. Priznal, že sa na Táľoch cíti veľmi dobre, preto ich pravidelne navštevuje. „Teší ma, že v tomto regióne sa uchytil nielen golf, ale úspešní sú aj kolkári, cyklisti, či biatlonisti. Podbrezová má, navyše, výborný prvoligový futbal. Horehronie je skutočne región, ktorý žije športom aj v týchto neľahkých časoch,“ povedal I. Gašparovič.

Vladimír Soták svojho priateľa doplnil, že bez úspešného fungovania železiarní by podobný míľnik rezort nedosiahol. „Tále sa stali vlajkovou loďou golfu na Slovensku. Nikdy som nepozeral na osobné úspechy, ale na naše spoločné a aj preto sa nám v tejto oblasti darí. Tále sú prínosom pre celé Horehronie. Vďaka nim sa rozvíja cestovný ruch, a to je veľmi dôležité.“

Výnimočný šport

Tradičným návštevníkom Táľov býva počas roka Ady Hajdu, populárny slovenský herec, ktorý si golf zamiloval až po tom, ako mu ho „nanútil“ kolega Janko Kroner. „Povedal mi, že sa so mnou nebude kamarátiť. Tak som začal kvôli nemu hrávať. Zistil som, že je to výnimočný šport vo výnimočnom prostredí. Môžete stráviť nádherný čas s priateľmi. Ja som bol naučený na malé ihrisko v Lozorne. Keď som navštívil Tále, povedal som Jankovi, že ihrisko je obrovské a v živote ho neprejdem,“ zaspomínal si umelec s úsmevom jemu známym.Hoci na turnaji nešlo o prvenstvá, predsa len sa víťazstvom môže pochváliť flight v zložení, zľava: Vladimír Soták ml., Jozef Soták, generálny riaditeľ Tále a.s. (odovzdával ceny víťazom), Miroslava Sotáková, Roman Sivič a Dominik Soták.	Foto: M. Bobák

Hoci sebakriticky priznal, že prvú jamku zahral asi na dvadsať úderov, vyzdvihol, že mu Janko Kroner pomohol a mal s ním trpezlivosť. Adymu golf učaroval natoľko, že postupne do neho zasvätil ďalších kolegov z hereckej brandže. „Nie je nič krajšie, ako sa stretnúť v tomto krásnom prostredí s priateľmi, rozprávať sa a zabaviť.“

A ako mu to ide na „gríne?“ Ako sám hovorí, žiadne zázraky už od seba nečaká. Golf berie ako koníček a rád sa mu bude venovať i naďalej. „Uvedomujem si, že už nebudem majster sveta. Tento šport robím pre radosť. Na Slovensku máme klenoty, čo si ľudia ani neuvedomujú. A Tále sú jedným z nich. Prajem si, aby som si tu mohol zahrať aj v 80-ke a budem si to ešte pamätať,“ zavtipkoval v závere.

Popularita stúpa

Väčšina z prítomných hostí v priateľskej debate spomínala na otváranie Gray Bear. Mnohí len neveriacky krútili hlavami. Veď dvadsať rokov ubehlo veľmi rýchlo, hoci si to ani poriadne neuvedomili. Zdá sa, že rok 2002 bol nedávno. Za dve dekády rezort na Táľoch rástol a stával sa čoraz populárnejším. Rovnako ako golf, ktorý sa v ponímaní našincov dostal na úplne inú úroveň. Na Táľoch sa za roky vystriedalo množstvo hráčov, nechýbali európske či svetové hviezdy. Pod Tatrami boli desiatky turnajov, často prestížnych a vyrástlo tu mnoho nádejných golfistov. A čo je najpozitívnejšie, záujem o golf rastie každým rokom. A to je výborné vysvedčenie pre celý rezort.

Tále sú dnes „vyzreté.“ Otvárajú tretiu dekádu svojej existencie, pričom budú písať ďalšie nádherné príbehy. Vďaka ľuďom, ktorí sú zanietení pre golf a celkové prostredie tohto výnimočného miesta, sú dnes vyhľadávaným centrom cestovného ruchu. Všetci si prajú, nech sa naďalej rozvíjajú a robia dobré meno nielen sebe, ale i Železiarňam Podbrezová, Horehroniu a celému Slovensku.