Vrchol s výhľadom na slovenské hory

 

Obľúbenou destináciou pre letnú turistiku je Orava a zaujímavou trasou je Veľký Choč. Je to najvyšší bod Chočských vrchov, ktorý má nadmorskú výšku 1611 metrov. Dočítali sme sa, že východiskových miest je viac, my sme si vybrali Valaskú Dubovú.

Vraj je najrýchlejšia a nachádza sa len pár kilometrov za Ružomberkom. V strede dediny sme objavili modrú značku, po ktorej sme kráčali asfaltkou a prešli sme do lesa, kráčali sme chvíľku lúkou a zasa lesom. Potom sme nastúpili na nepríjemnú kamenistú cestu, ktorou sme kráčali zhruba dve hodiny.

Bola to nezáživná cesta a veru prichádzali okamihy, kedy nás to už nebavilo a chceli sme sa vrátiť. Ale zrazu sa objavila lúka a boli sme na Strednej Poľane, kde sme už mali trochu širší obzor a pocit, že sme už-už tam. No trvalo to ešte ďalšiu hodinu, a to sme sa museli preorientovať na zelenú značku. Počas tejto hodiny sme asi trikrát chceli cestu vzdať, kráčali sme totiž stále hore a hore a nič. Až zrazu sme sa ocitli na vrchole a v momente sme ocenili, že sme boli vytrvalí a došli až do cieľa.

Ak vyjde počasie, výhľad z Choča naozaj stojí za to. Foto: O. KleinováNaskytol sa nám nádherný výhľad na Západné Tatry, Liptovskú Maru, Nízke Tatry, Veľkú Fatru, Malú Fatru, aj Podtatranskú kotlinu. Vrchol Veľkého Choča má tvar nepravidelnej pyramídy. V momente sme zabudli na nervozitu, ktorá nás sprevádzala počas kráčania nahor a boli sme šťastní, že sme mali možnosť vidieť tú nádheru a presvedčiť sa, že je to naozaj najkrajší výhľad, aký sa vám môže v prírode naskytnúť.

Vrchol Veľkého Choča objektívom O. KleinovejMotiváciou hore bol ten sľubovaný zážitok a keďže na tejto túre nemáte v cieli možnosť občerstviť sa, na trojhodinovej ceste späť sme sa tešili na ďalší zážitok. Túru sme zakončili občerstvením vo Valaskej Dubovej, pochopiteľne v krčme, v ktorej chytili Juraja Jánošíka. Podľa povesti chytili legendárneho zbojníka v roku 1713 tak, že mu hodili pod nohy hrach. Krčma vznikla rekonštrukciou pôvodnej krčmy.