Vladimír Kukoľ: Ešte je pred nami dlhá cesta

Patrí k najskúsenejším hráčom FK Železiarne Podbrezová. Okrem prínosu na ihrisku vedie svojich mladších spoluhráčov k pokore a zdravému sebavedomiu. Stredopoliar, ktorý si vyskúšal súťaže na Slovensku, v Českej republike či Poľsku hovorí o cieľoch tímu, atmosfére v kabíne i mimo nej. Zároveň poodhalil tromfy, ktoré by naše mužstvo mohlo využiť v postupovom boji. Vladimír Kukoľ už otvorene priznáva, že o vyššej súťaži sa v kabíne hovorí čoraz viac. (Rozhovor sme nahrávali pred poslednými dvoma jesennými zápasmi FK Železiarne Podbrezová proti Rohožníku a Humennému).

Jesenná časť druhej ligy sa pomaly blíži k svojmu záveru. Prevláda spokojnosť s dosiahnutými výsledkami?
– Zatiaľ sme určite spokojní. Aj keď, pri všetkej skromnosti, sme mohli byť na tom ešte lepšie. Tri prehraté zápasy nás určite mrzia, najmä úvodné kolo v Humennom. Prehru chceme nováčikovi doma určite odplatiť. Ja osobne som ale so súčasným postavením a formou spokojný.

Vladimír Kukoľ v akcii počas pohárového zápasu s Trnavou. Foto: I. Kardhordová
Vladimír Kukoľ v akcii počas pohárového zápasu s Trnavou. Foto: I. Kardhordová

 

Počas posledného mesiaca bol program tímu špecifický. Zápas v Dubnici ste preložili, nedávno ste zasa nehrali s Humenným. Naštrbuje takýto režim fungovanie mužstva?
– Určite je to mínus. Zápasové tempo je pre každého hráča lepšie ako samotný tréning. Aj keď potom sme zápasy hrávali cez týždeň, napríklad dohrávku s Dubnicou. Chceme sa vždy pripraviť na najbližšieho súpera. Občas sa stane, že má mužstvo dlhšiu pauzu. No vždy verím, že to nebude v ďalšom priebehu problém a na výkone sa to neodzrkadlí.

Na úvod sezóny bolo slovíčko postup vyslovované len veľmi opatrne. Ale vaše postavenie nemožno ignorovať, keď navyše patríte k dominantným tímom ligy. Skloňuje sa teda už viac ako v úvode sezóny?
– Teraz už áno. Dá sa povedať, že ten cieľ máme. Každý v druhej lige ide do súťaže s tým, že má tie najvyššie ambície. Čo sa týka našej hry a postavenia v tabuľke, všetko nasvedčuje tomu, že hľadíme na ten najvyšší stupienok. Viem, že je pred nami ešte dlhá cesta, ale verím, že cieľ naplníme.

Nedávno ste hrali veľký pohárový zápas s Trnavou. Ten ukázal, že aj s najlepšími môžete hrať otvorenú partiu. Je to pre Podbrezovú dobrý signál?
– Súboj so Spartakom Trnava nám nastavil zrkadlo. Začiatok nebol z našej strany optimálny. Ale potom ďalší priebeh jasne ukázal, že vieme s každým súperom hrať našu hru založenú na dominancii. Vidím, že aj ľudia pomaličky začínajú chápať našu filozofiu. Chceme hrať aktívny futbal, aj keď je to niekedy zozadu riskantné. Verím, že fanúšikovia si budú nachádzať cestu na štadión a spolu budeme ešte silnejší.

V tíme je mnoho mladých futbalistov, ktorých dopĺňate vy, skúsenejší. Je teda mužstvo dobre vyvážené a vyskladané?
– Myslím si, že áno. V kabíne je veľa talentovaných chlapcov. My starší ich chceme pokornou cestou viesť k tomu, aby mali zdravé sebavedomie a radi im odovzdávame skúsenosti v tých ťažších zápasoch, keď sa mužstvu nedarí. Takouto formou ich chceme vyhecovať a vrátiť na víťaznú vlnu. Chémia v šatni je určite správna.

Spomínate správnu chémiu, takže fungujete ako jeden kolektív alebo vy starší držíte spolu a mladší sú zvlášť?
– Sme jednotný kolektív, pretože trávime spolu veľa času aj mimo ihriska. V Podbrezovej veľa možností nie je. Niektorí dochádzajú do Banskej Bystrice, iní zostávajú tu. Funguje nám to v kabíne i mimo nej stopercentne. Medzi mladými a staršími rozhodne nie je žiaden problém.

Keď sme spomínali postup, čo môže hrať vo váš prospech v porovnaní s konkurenciou?
– Už som čo-to naznačil v predošlej odpovedi, čiže pre nás môže byť plusom kolektív. Z tímov, ktoré hrajú o špicu, máme vyvážené mužstvo vyskladané skúsenými a na druhej strane mladými, talentovanými hráčmi, ktorí sú aj reprezentantmi. Ostatné družstvá majú buď priveľmi skúsené kádre alebo veľmi mladé. Čiže sme taká zlatá stredná cesta.

Čo môže dať druhá liga mladým chlapcom?
– Druhá liga má svoju kvalitu. Aj pohárové či prípravné zápasy ukazujú, že mladí chalani sa môžu rovnať aj s najlepšími tímami na Slovensku. Čiže druhá liga im môže dať veľa skúseností. Myslím si, že je pre nich najlepším možným odrazovým mostíkom do ďalšej kariéry.