Víťazný návrat trénera Fabuľu

V rozmedzí niekoľkých dní sa v prvej septembrovej dekáde stretli proti sebe tímy Podbrezovej a Žiliny hneď v troch súťažiach. Kvalitu šošoni potvrdili vo vzájomných mužských zápasoch dvoch najvyšších líg, no česť podbrezovskému futbalu zachránili hráči do 19 rokov, ktorí v Žiline dokázali vyhrať 1:0 a pripísali si  ďalšie tri body do tabuľky. Tie potrebujú ako soľ obaja spomínaní mužskí zástupcovia Podbrezovej, aby opäť nadobudli pevnú pôdu pod nohami. A mužstvo v minulej sezóne vynikalo najmä pevnou obranou, veď jesennú časť vlaňajšieho ročníka sme skončili na druhom mieste s bilanciou 11 strelených gólov, čo bolo najmenej zo všetkých účastníkov. Aj preto sa vedenie FK Železiarne Podbrezová rozhodlo vrátiť k vtedajšej trénerskej dvojici Marek Fabuľa a Miroslav Guza, ktorí nahradili Karola Praženicu s jeho asistentom Jánom Gajdošíkom. Návrat staronovej dvojice bol úspešný a A mužstvo získalo na piaty pokus plný počet bodov v zápase proti Prešovu.

FK Železiarne Podbrezová – MŠK Žilina   2:4 (1:1)

Góly: 15. Mikuš (11 m), 76´ Válovčan – 4. Káčer, 52. Špalek, 66.  a 75. Mráz.

Zápas s majstrom pre nás nezačal vôbec dobre, veď už v štvrtej minúte otvoril skóre zabudnutý Miroslav Káčer strelou spred malého vápna (0:1). Od tohto momentu však prebrali taktovku nad stretnutím futbalisti Podbrezovej. V trinástej minúte hlavičkoval po priamom kope tesne nad kapitán Jaroslav Kostelný, ale o dve minúty na to spadol v pokutovom území Andrej Rendla a nariadenú penaltu premenil Matúš Mikuš (1:1). O tri minúty mohlo byť skóre otočené, dobrý pokus Leška však chytil Volešák, o dve minúty sa rovnako obsadený mikrosúboj zopakoval. Záložník domácich tentoraz pálil z uhla k bližšej žrdi. Ďalšie možnosti patrili Andrejovi Rendlovi. Najskôr hlavou namieril tesne nad brvno a po centri striedajúceho Migaľu zas o niekoľko decimentrov vedľa. V závere polčasu ešte vyskúšal pozornosť Volešáka Válovčan z diaľky, ale do kabín sa išlo za nerozhodného stavu.

V druhom dejstve sa však ukázalo, že nevyužité šance môže Podbrezová ľutovať, pretože Žilina začala aktívne. Už v 47. minúte mal šancu Kaša, Kuciak ešte zakročil, ale pri zakončení Špaleka už šancu nemal, pretože zabudnutý mladík nasmeroval loptu presne k žrdi (1:2). Po ďalšej chybe v našich zadných radoch sa k nemu pridal Samuel Mráz, ten z prvej využil center Valla (1:3). Rovnaký hráč sa presadil druhýkrát v zápase pätnásť minút pred koncom, keď využil zaváhanie našej defenzívy (1:4). Martin Válovčan však po prihrávke tvrdou ranou okamžite znížil (2:4). Podbrezová sa v závere ešte veľmi snažila, lenže ďalší gól už neprišiel, a tak si Žilina vzala všetky tri body. Po zápase hodnotil tréner Karol Praženica: „Vstup sme nemali dobrý, potešiteľné bolo, že sme nedali hlavy dole, boli sme aj dosť aktívni. Trochu nás vyviedlo z rytmu zranenie Viazanka, no v druhom polčase nám súper odskočil už o dva góly a bolo ťažké niečo so zápasom urobiť. Chyby, ktoré robíme, nás stoja lepšie výsledky, teraz pri relatívne vyrovnanej štatistike sme mali aj dostatok šancí, no so žalostnou efektívnosťou“.

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak – Viazanko (33. Migaľa), Krivák, Kostelný, Turňa – Kupčík, Baez (69. Kopičár) – Válovčan, Leško, Mikuš (69. Bernadina) – Rendla.

MŠK Žilina: Volešák – Vallo, Kaša, Králik, Hancko – Káčer (90. Klec), Diaz, Škvarka (90+2. Hučko) – Špalek, Mráz, Jánošík (77. Polievka).

FC Nitra – FK Železiarne Podbrezová 1:0 (0:0)

Gól: 58. Kóňa.

Do zápasu síce Podbrezová vstúpila o niečo málo aktívnejšie, ale hra bola z oboch strán pomerne vyrovnaná. Zaujímavú strelu vyslal v desiatej minúte Martin Válovčan, no jeho pokus skončil na bočnej sieti. Veľkú príležitosť mal na druhej strane Tomáš Kóňa, ktorý trafil do podobných miest, ako náš hráč, no bol v lepšej pozícii, na rohu päťky. Obrovské šťastie sme mali tri minúty pred koncom prvého polčasu, kedy sa Andrej Ivančík sám rútil na Martina Kuciaka, ale jeho zakončenie skončilo tesne vedľa brány. „Do zápasu sme vstupovali s tým, že si musíme dať pozor na prechod súpera do útoku a lopty za obranu. To sa nám relatívne dobre darilo, aj keď Nitra si v prvom polčase vypracovala dve dobré príležitosti, ale v podstate sme boli pozorní,“ hodnotil úvodných štyridsaťpäť minút tréner Karol Praženica.

Druhý polčas začal veľkou príležitosťou pre Steinhübela, ktorý sa ocitol v päťke voľný, dostal tam loptu od Ivančíka, lenže medzi tri žrde nenamieril. Tesne pred uplynutím hodiny hry už ale gól padol. Po rohovom kope sa lopta ocitla na chvíľu voľná v malom vápne a razantný Tomáš Kóňa ju dostal do siete (1:0). Podbrezová sa snažila o vyrovnanie, lenže dlho sa nedostávala do šancí. Hru oživili až príchody striedajúcich hráčov, Jána Blahúta s Andrejom Rendlom. Druhého menovaného najskôr v poslednej chvíli zastavil Niba, následne nasmeroval loptu z priameho kopu nad. Mladý Blahút zas pri svojom debute vo Fortuna lige na krídle sršal pohybom, problémy mohol narobiť hlavne päť minúte pred koncom, lenže včas ho zastavila dvojica Hroššo – Niba. V nadstavenom čase sa v šestnástke Nitry tlačili do zakončení Kostelný aj Rendla, nepresadil sa ani jeden. Podbrezová sa spod Zobora vrátila bez zisku bodov. „Druhý polčas začal náporom domácich, ktorý sme ustáli, ale bohužiaľ po jednej lopte za obranu prišlo k chybe pri komunikácii, z čoho bol rohový kop a následne sme dostali gól. Chceli sme s tým zápasom ešte niečo urobiť, snažili sme sa vyrovnať. Dali sme do toho všetko, vytvorili si tlak, ale domáci zápas po taktickej stránke uhrali a zvíťazili,“  dodal na záver tréner Praženica.

FC Nitra: Hroššo – Kuník, Križan, Niba, Abrahám – Kóňa, Šimončič, Charizopulos (82. Fábry) – Steinhübel (90+1. Vencl), Balaj, Ivančík (70. Valenta).

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak – Migaľa, Kostelný, Krivák, Turňa – Baez, Kupčík – Válovčan (70. Blahút), Leško (78. Rendla), Mikuš – Bernadina.

FK Železiarne Podbrezová – 1. FC Tatran Prešov 2:0  (2:0)

Góly: 4. Djordjević, 44. Bernadina.

Pod vedením nového trénera sa utorkový duel začal vysokým tempom a tlakom na hosťujúcu bránu. Za neustáleho mrholenia šli železiari do vedenia už v štvrtej minúte, kedy sa po centri Leška z rohového kopu dokázal hlavičkou presadiť Lazar Djordjevič (1:0). Chuť po víťazstve sršala z domácich hráčov i naďalej a bránu Prešova ohrozil vzápätí Matúš Turňa, no jeho strelu vyrazil na roh brankár Prešova Talian. Práve po tejto štandardke hlavičkoval do brvna Andrej Rendla. Dobrý výkon Podbrezovej pokračoval, no k zakončeniu sa domáci dostali až neskôr, keď z hranice pokutového územia pridal druhý gól Endy Opoku Bernadina (2:0).

Druhý polčas začal veľkou šancou Alda Baeza, no jeho pokus brankár Prešova vyrazil a rýchlym premiestnením dokázal na bránkovej čiare zastaviť aj dorážku aktívneho Leška. Prešov mohol kontrovať, ale vďaka skvelému zákroku Kuciaka samostatný nájazd Černák nevyužil. Po následnom rohu, zaváhaní Kupčíka a následného nedovoleného sklzu Jaroslava Kostelného,  nariadil hlavný rozhodca pokutový kop a zlepšujúci sa Prešov tak mohol znížiť na rozdiel jedného gólu. Jedenástku však zahodil Streňo, a tak sa hosťujúci tím k záverečnému náporu nedostal a Podbrezová si už záver zápasu postrážila. Marek Fabuľa po zápase hodnotil: „Víťazstvo si hráči vydreli. Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu, v podstate celý prvý polčas sme hrali dobre. V druhom polčase prišla fáza, keď chlapi znervózneli. Prešov získal našou technickou chybou penaltu, ale nepremenil ju. Pred ňou i po nej mal situácie, ktoré zaváňali gólom. Pre nás je podstatné, že sme vyhrali. Tri body sa nerodili ľahko. Súper bol húževnatý, nepríjemný, o to viac si ceníme toto víťazstvo, je povzbudením do ďalšej práce.“

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak – Turňa, Kostelný, Krivák, Djordjević – Baéz (90+1. Kopičár), Kupčík – Bernadina (64. Blahút), Leško, Mikuš – Rendla (76. Káčerík).

FC Tatran Prešov:Talian – Streňo, Jacko, Udeh, Miliutin (72. Petko) – Adekunle, Dzurík, Sedlák (79. Dupkala), Černák – Katona – Grzegorz.

Lazar Djordjevič takto otvoril skóre zápasu s Prešovom.
Lazar Djordjevič takto otvoril skóre zápasu s Prešovom. V prebiehajúcej sezóne patrí k najlepším strelcom nášho tímu, spolu s Mikušom zaznamenali po dva góly. Foto A. Nociarová