V úvode zimnej sezóny štartovali naši biatlonisti v zahraničí

Na prelome mesiacov november a december odštartovali zimnú sezónu viacerí pretekári Biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová. V úvodných pretekoch sa všetci naši biatlonisti predstavili na zahraničných súťažiach.

Sestry Remeňové stále spadajú do juniorskej kategórie, no na začiatku sezóny pretekali v rámci IBU pohára a takisto Svetového pohára, čiže v elitnej seniorskej kategórii. Vo švédskom Idre sa koncom novembra uskutočnilo prvé kolo IBU pohára. V rýchlostných pretekoch štartovali obidve naše pretekárky. Viac sa darilo Zuzane, ktorá skončila na 50. mieste, Mária obsadila 79. priečku.

V druhom šprinte, ktorý bol opäť v Idre, prišiel životný výsledok Márie Remeňovej v IBU pohári, keď finišovala na 35. mieste. Získala šesť bodov do celkového hodnotenia. Zuzana bola tentokrát v cieli na 73. pozícii. Výborný Máriin výkon jej zabezpečil účasť v stíhacích pretekoch, kde opäť nadviazala na svoje vystúpenie a získala ďalších päť bodov do hodnotenia IBU pohára za 36. miesto.

Mária Remeňová počas druhého kola Svetového pohára v Östersunde. Foto: I. StančíkVýbornými výkonmi si Mária začiatkom decembra vypýtala účasť vo Svetovom pohári. V úvode sezóny sa svetová biatlonová špička stretla v švédskom Östersunde. V druhom kole štartovala aj naša reprezentantka a zaznamenala 82. miesto v šprinte, čím vylepšila svoje najlepšie individuálne umiestnenie v najvyššej kategórii. Do Švédska nakoniec cestovala aj Zuzana Remeňová, ktorá mala byť štvrtou členkou reprezentačnej štafety. Tá nakoniec neštartovala kvôli ochoreniu Ivony Fialkovej. Ešte predtým stihla Zuzana dva štarty v rámci IBU pohára, keď sa v nórskom Sjusjoen predstavila v kvalifikácii superšprintu a rýchlostných pretekoch. Obsadila celkové 63. a 53. miesto.

Ďalšie kolo Svetového pohára sa uskutočnilo v rakúskom Hochfilzene. V rýchlostných pretekoch opäť štartovala aj Mária Remeňová, no tentokrát sa jej príliš nedarilo a skončila až na 106. mieste. Štafetu žien opäť doplnila Zuzana Remeňová, a tak nastala zaujímavá situácia. Za Slovensko štartovali dva sesterské páry – Fialkové a Remeňové. Naše biatlonistky v zložení Paulína Fialková, Ivona Fialková, Mária Remeňová a Zuzana Remeňová finišovali na 16. mieste, len 0,4 sekundy za pätnástou Čínou.

V decembri odštartoval aj juniorský IBU pohár. Dejiskom úvodného kola bol taliansky Martell. Vo vytrvalostných pretekoch sa predstavili tri podbrezovské pretekárky. Najviac sa darilo Eme Kapustovej, ktorá získala osem bodov do hodnotenia pohára za 33. miesto. Bodovať sa podarilo aj Kristíne Makovínyovovej. Tá skončila na 39. priečke a zaznamenala dva body. Ďalšia naša biatlonistka Sára Pacerová finišovala 51. Medzi juniormi štartoval vo vytrvalostných pretekoch Filip Bury, ktorý skončil 94.

Výborné ôsme miesto zaznamenala štafeta junioriek, kde štartovali až tri podbrezovské pretekárky – K. Makovínyová, E. Kapustová a S. Pacerová. Naše dievčatá doplnila na treťom úseku Barbara Skačanová. Juniori aj s našim Filipom Burym nakoniec na štafetu nenastúpili, viacerí chlapci totiž ochoreli. V dejisku prvého kola juniorského IBU pohára bol aj Sebastián Ilavský, ktorý sa na štart nezmestil.