V derby pod Urpínom ťahala Podbrezová za kratší koniec

Jozefa Špyrku (v bielom) obrali rozhodcovia o regulérny gól. Foto: M. Štefánik

Po reprezentačnej prestávke pokračovala Fortuna liga ďalšími zápasmi. V nadstavbe o titul boli na programe duely tretieho kola. Hráči FK Železiarne Podbrezová cestovali na pôdu rivala z Banskej Bystrice. Náš tréner sa opäť musel vysporiadať s početnými absenciami, keď z rôznych príčin chýbali Kuzma, Kováčik či Bartoš. Tento fakt naše mužstvo pocítilo, a po prehrách v Trnave a doma so Slovanom neuspelo ani na horúcom trávniku Dukly.

Bystričania začali aktívne, ale vyznamenal sa Ludha. V 21. minúte prišiel sporný moment, ktorý ovplyvnil celý priebeh duelu. Pekná strela Špyrku sa od brvna odrazila za bránkovú čiaru, no žiaden z rozhodcov gól nevidel. Navyše, k dispozícii nebol ani systém VAR, a tak sa pokračovalo za bezgólového stavu. V ďalšom priebehu mali navrch domáci, ktorí svoju aktivitu korunovali v 34. minúte. Michal Faško sa vrátil do zostavy po ťažkom zranení, na rukáv si navliekol kapitánsku pásku a krásnym gólom spoza veľkého vápna vymietol šibenicu.

Krátko na to prišiel ďalší úder. Róbert Polievka sa dostal k lopte, dokázal sa v šestnástke šikovne uvoľniť a pridať druhý gól. Pre novopečeného slovenského reprezentanta išlo o pätnásty zásah v aktuálnom ročníku, ktorým sa dotiahol na vedúceho Krstoviča. Posledné slovo pred polčasovou prestávkou mali ale naši hráči. Pavúk si v nadstavenom čase prevzal prihrávku od Špyrku a znížil na rozdiel jediného gólu.

Oporou Ludha

Po zmene strán pokračovala aktivita Dukly, ale znovu bol pozorný Ludha, ktorý svoje mužstvo viackrát podržal. No v záverečných minútach predsa len prikrášlil domáce víťazstvo Rymarenko. Do konca duelu sa už nič výnimočné neudialo, a tak Podbrezová vyšla bodovo naprázdno.

Do Banskej Bystrice vycestovalo aj približne štyridsať podbrezovských fanúšikov. Foto: M. ŠtefánikZápas sa hral vo veľmi dobrej atmosfére, o ktorú sa starali oba fanúšikovské tábory. Do Banskej Bystrice cestovalo asi štyridsať priaznivcov FK Železiarne Podbrezová, ktorí dávali o sebe vedieť počas celého stretnutia.

Len pre zaujímavosť, Dukla zvíťazila nad nami po piatich prehrách. Naposledy sa tím spod Urpína tešil ešte 13. marca 2021, keď v rámci súboja druhej ligy vyhral doma najtesnejším rozdielom v pomere 1:0.

Dobrá škola

„Zápas bol opticky vyrovnaný. Rozhodli dva faktory. Na jednej strane kvalita domáceho tímu a na druhej nepresnosti na našej strane v útočnej fáze, kde sme volili zlé riešenia. Aj preto vyhrala Banská Bystrica,“ zhodnotil duel Roman Skuhravý, tréner podbrezovského celku. Po zápase priznal, že do súboja vstupovalo jeho mužstvo s veľkým rešpektom, keďže si všetci uvedomovali aktuálnu silu Dukly.

„Chceli sme sa pobiť o výhru, pretože sme odohrali dobrý predchádzajúci duel so Slovanom. Je to pre nás škola. Hráčom hovorím, aby boli trpezliví a príde to. Avšak, v tomto derby nám chýbala odvaha. Nemôžem povedať, že by sme nepracovali, ale rozdiel v riešení finálnej fázy bol markantný,“ pokračoval český kormidelník. Podľa neho rozhodli i kľúčové situácie, ktoré sa v zápase udiali, najmä neuznaný gól Špyrku z prvého polčasu, keď bola lopta jasne za čiarou. „Mohlo byť 0:1 a iný vývoj. Za stavu 2:1 nás zasa podržal brankár Ludha. Súperovi gratulujem k víťazstvu,“ dodal R. Skuhravý.

Železiari musia hodiť nezdar za hlavu a sústrediť sa na ďalšie zápasy. Už na Veľký piatok privítajú v Zelpo aréne MŠK Žilina.