Trasa smer Osrblie

 

Rok pandemických opatrení a najnovšie obmedzení pohybu len v okrese bydliska priniesol aj niečo pozitívne. Začali sme si viac všímať svoje okolie a objavovať krásu, ktorú nám ponúka. Ak ste si zvykli vychádzať do prírody každý deň, trasa z Osrblia na Tri vody je tip vhodný na popoludňajšiu prechádzku pešo, ale ideálne na bicykli. Naša druhá ponuka je na dlhšiu vychádzku, kvôli výhľadom vhodná najmä na krásny slnečný deň.

Zakonzervovaný zvyšok vysokej peceV Osrblí neodbočíte k areálu biatlonu, ale na konci dediny pokračujete asfaltkou smer Tri vody. Prvou zastávkou je studnička, prídete k odbočke na Štompovu skalu, ale vy idete ďalej rovno na Podsuchú. Prídete k závore, ku krásnej horárni, pri ktorej sa pasú daniele, ale víta vás tam aj milý psík. Pokračujete ďalej, zvuk zurčiaceho horského potoka vám spríjemňuje cestu. Zhruba za necelú hodinu sa ocitnete pri vzácnej technickej pamiatke, ktorá dokumentuje, že život obyvateľov tohto okolia bol v minulosti výrazne spätý s ťažbou a spracovaním železnej rudy. Tým svedectvom je zakonzervovaný zvyšok vysokej pece z roku 1795. Ide o najstaršiu zachovanú vysokú pec nielen na Slovensku, ale i v celej strednej Európe. Pamiatka vysoká približne 8,5 metra slúžila na výrobu surového železa, z ktorého v železiarni odlievali rúry, kachle, železný riad i delové gule. Zaujímavosťou je, že tu boli odliate i gule použité počas známej revolúcie z rokov 1848-1849. Pri vysokej peci na Troch vodách sa nachádza informačný panel, ktorý vás poučí o dejinách a niekdajšom fungovaní pamiatky.
Ak za studničkou odbočíte doľava, smerujete na Štompovu skalu, odkiaľ sa vám ponúka možnosť dlhšieho výletu cez Hájny grúň do Hronca. Spevnenou cestou kráčate na lúky na Štompe, kde sa nachádza niekoľko chát a následne prichádzate na strmú lesnú cestu, ktorá vás privedie k Štompovej skale. Je tam balvanové suťovisko a niektoré skaly nie sú stabilné, preto treba kráčať opatrne. Vrchol tvorí len malá plošina, aj tá je šikmá a rozpoltená, podvedome sa chytáte oceľových lán, ktoré istia kríž, na Štompovej skale postavený na počesť 2. výročia veternej smršte v roku 1996. Prehnala sa dolinou a zničila tretinu lesa okolo Osrblia.

V pozadí Štompova skala. Foto: O. KleinováZo skaly sa môžete pokochať výhľadom na dolinu Osrblianku a hrebeň Nízkych Tatier. A pokračujete na Hájny grúň modrou značkou. Modrej značky sa treba držať až do Hronca, nevedie hrebeňom, ale traverzuje vrchy Tajchová, Kraklová a Gajdoška. Posledný vrch hrebeňa je Hájny grúň. Je to veľmi príjemná cesta, krásny les s machovým porastom. Ako sa približujete k Hájnemu grúňu, v priesekoch sa naskytá pohľad na časť čarovnej Muránskej planiny a hrebeňa Nízkych Tatier. Najkrajšie pohľady však ponúka Hájny grúň. Vidíte hrebeň Chopka a vzápätí Kráľovu hoľu. Vrchol je zarastený riedkym hájovým lesíkom a uprostred si môžete uctiť pamiatku rodáka z Hronca herca Ladislava Chudíka. Dva kamenné podstavce symbolizujú jeho korene pevne zapustené v rodnej zemi, nad nimi vetrom podvihnuté listy papiera symbolizujú jeho umelecký rozlet.

Pri schádzaní horskými lúkami k lesu sa naskytne čarokrásny pohľad na lazy v Rohoznej a opäť hrebeň Nízkych Tatier a Kráľova hoľa. Lesnou cestou treba pokračovať do Hronca, kde si ešte môžete doplniť svoje poznatky z histórie obdivom fragmentu prvej liatinovej mostnej konštrukcie Rakúsko-Uhorska, vyrobenej v zlievarni v roku 1810.

Jar je stvorená na výlety v prírode a v našom okolí je množstvo miest, ktoré ešte mnohí nepoznáme. Ak máte chuť, podeľte sa s nami o svoje poznatky a dajte nám svoj tip na to, ako by sme mohli príjemne prežiť deň s pobytom na čerstvom vzduchu.