Súčasné počasie prispieva k šíreniu vírusu chrípk

 

Počasie, aké máme v súčasnosti – mráz striedajú teploty nad 0 stupňov Celzia, mrholenie strieda sneženie, či vlhko a zamračená obloha, prispieva k šíreniu vírusu chrípky, ale na infekciách dýchacích ciest sa podieľajú aj ďalšie vírusy a baktérie.

Ilustračné foto: istockphoto.com

Ide napríklad o respiračný syncyciálny vírus, chlamýdia pneumoniae (baktérie, ktoré žijú vo vnútri ľudských buniek), mykoplazmy (druhovo veľmi početný rod baktérií, ktoré sa v minulosti pre svoju jednoduchosť považovali za vírusy, alebo za prechodné formy medzi vírusmi a baktériami), ale aj pneumokoky (baktérie, ktoré sú najčastejšou príčinou závažných infekcií a aj úmrtí na infekciu hlavne u detí v prvých rokoch života).

„Respiračný syncyciálny vírus je okrem vírusu chrípky veľmi častou príčinou infekcií dýchacích ciest. Zvýšené riziko, že sa ním ľudia nakazia, je v novembri až apríli. Predstavuje hrozbu nielen pre dospelých, ale najmä pre deti, hlavne tie najmenšie. Spôsobuje komplikácie pri respiračných ochoreniach predovšetkým vtedy, keď sa mu telo nevie dostatočne brániť. Poznáme závažné prípady, kedy takéto ochorenie môže skončiť fatálne. Tento vírus podobne ako vírus chrípky sa šíri kvapôčkovou infekciou, pretrváva na povrchu rôznych predmetov (madlá v dopravných prostriedkoch, kľučky, nákupné košíky a podobne), preto sa ním ľudia ľahko nakazia a to aj nepriamym kontaktom,“ zdôrazňuje vedúca Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici MUDr. Mária Avdičová.

Dodáva, že príznaky tejto infekcie sú zo začiatku podobné prechladnutiu, po prieniku vírusu do dolných dýchacích ciest môžu spôsobiť zápal priedušiek aj zápal pľúc.

Na liečbu ochorení spôsobených respiračným syncyciálnym vírusom či inými vírusmi nemá súčasná medicína kauzálny liek tak, ako je to pri liečbe bakteriálnych ochorení. Preto je dôležitá prevencia – časté a dôkladné umývanie rúk, strava s vysokým obsahom vitamínu C, viac zeleniny a ovocia, otužovanie, prechádzky, vetranie miestností, ale je vhodné aj vyhýbať sa priestorom s veľkou kumuláciou osôb. Najúčinnejšou prevenciou niektorých nákaz dýchacích ciest je očkovanie, dostupné je očkovanie proti chrípke, pneumokokovým či hemofilovým infekciám.