Sto rokov organizovaného futbalu v Podbrezovej

 

Mužstvá Podbrezovej napredovali z divízie do krajských majstrovstiev, v 80. rokoch postúpili do tretej a v 90. rokoch do druhej ligy, odkiaľ sa odrazili do druhej najvyššej slovenskej súťaže. Prelomovým pre podbrezovský futbal bolo obdobie na prelome tisícročí, kedy sa sústredil záujem na výchovu mládeže.

Podbrezovský mládežnícky futbal napreduje od roku 1997, kedy po prvýkrát železiarne zorganizovali turnaj žiakov do 10 rokov „O pohár generálneho riaditeľa ŽP, a.s.“ V roku 2002 sa výchova podbrezovských mládežníckych tímov, s talentovanými hráčmi z celého Horehronia, stala súčasťou celosvetového projektu Inter Campus. Táto spolupráca trvala do roku 2008. Mládežnícke družstvá majú v súčasnosti pridelený štatút útvaru talentovanej mládeže prvej kategórie.

Silnú futbalovú základňu na Horehroní vytvárajú železiarne od roku 2006, kedy došlo k zlúčeniu dvoch najväčších oddielov, Podbrezovej a Brezna. Vznikol tak Futbalový oddiel ŽP Šport. S týmto krokom súvisela modernizácia štadiónov v Brezne, Podbrezovej, Valaskej a priľahlých obciach, ktoré dnes slúžia predovšetkým mládežníckym družstvám, od prípraviek až po starších dorastencov U-19.

V roku 2012 bola dokončená rekonštrukcia štadióna v Podbrezovej – časť Skalica, kde bol položený umelý trávnik najnovších parametrov, vybudované boli kryté tribúny a umelé osvetlenie.

V roku 2009 sa Podbrezová zapísala do dejín slovenského futbalu hneď dvakrát. Spolu s FK Dukla Banská Bystrica a MFK Dubnica nad Váhom vytvorili progresívny projekt „F Partner“, zastrešujúci športové, marketingové a ekonomické aktivity oddielov. Oveľa väčším krokom bolo odstúpenie „A“ mužstva z prebiehajúcej súťaže prvej ligy. Dôvodom boli dlhodobé neprofesionálne výkony slovenských arbitrov, ktoré poškodzovali dobré meno podbrezovského mužstva.

Muži Podbrezovej sú pravidelným účastníkom druhej futbalovej ligy, do ktorej „A“ – mužstvo postúpilo v sezóne 1997/1998. Pre účinkovanie „A“ – mužstva v druhej lige bolo dlho najúspešnejším výsledkom tretie miesto v sezóne 1999/2000, ktoré futbalisti zopakovali aj v ďalšej sezóne. Okrem toho je úspechom určite aj postup do semifinále Slovenského pohára v sezóne 2001/2002. Po opätovnom postupe do druhej ligy v ročníku 2010/2011 naši muži v nasledujúcich dvoch sezónach zhodne obsadili druhé miesto. V ročníku 2013/2014 sa železiarom podarilo splniť vytúžený cieľ – postup do najvyššej súťaže Fortuna ligy. Od 1. júna 2017 sa klub premenoval na FK Železiarne Podbrezová. V roku 2019 sa však našim futbalistom nepodarilo udržať v najvyššej slovenskej súťaži a momentálne hrajú opäť druhú ligu.

V klube pôsobilo viacero hráčov, pre ktorých boli roky v bordovo-sivých dresoch skvelým odrazovým mostíkom. Marek Bažík sa stal majstrom Slovenska so Žilinou, pod Dubňom pôsobili aj niekdajší hrajúci asistent Milan Nemec a Peter Štyvar. V Dukle Banská Bystrica odvádzal výborné služby Michal Pančík, v posledných rokoch tam pôsobili aj Matúš Turňa, Saša Savić či Ján Nosko. V FK Senica pôsobil aj dlhoročný kapitán železiarov Ján Gajdošík.

Kvalitnú prácu s mládežou potvrdzujú Juraj Kucka, ktorý cez MFK Ružomberok a AC Sparta Praha prestúpil do talianskeho F.C. Genoa, neskôr do AC Miláno, tureckého Trabsonsporu a aktuálne je hráčom Parma Calcio, či Michal Breznanik, ktorý v drese ŠK Slovan Bratislava získal majstrovský titul aj Slovenský pohár. Neskôr hral za Slovan Liberec, Amkar Perm, AC Sparta Praha, FK Dukla Praha a v lete 2016 sa vrátil do nášho klubu. Začiatkom júla podpísal tento hráč nový kontrakt, a tak ho budeme v podbrezovskom drese vidieť aj v nadchádzajúcej sezóne.