Štartujeme zo Štrbského Plesa

 

Najčastejšie navštevovaným miestom vo Vysokých Tatrách je Štrbské Pleso. Ak sa sem vyberiete a máte pocit, že vaša kondícia ešte (alebo už) nie je na takej úrovni, že by ste mohli zdolávať krásne vrcholy, ponúkame klasické turistické trasy, vhodné aj pre tých, ktorí sa vyberú na turistiku len sviatočne.

Vodopád Skok

Vodopád Skok objektívom O. KleinovejTatranci hovoria, že medzi tatranskú klasiku patrí vodopád Skok. Nachádza sa v Mlynickej doline, uprostred tatranských štítov. Dá sa k nemu prísť zo Štrbského Plesa, ale miernou okľukou aj Furkotskou dolinou cez Bystrú lávku. Trasa zo Štrbského Plesa je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Je to nenáročný výlet s nezabudnuteľnými pohľadmi na prekrásnu vysokohorskú prírodu. Asi za hodinu prídete k zhruba dvadsaťpäť metrov vysokému vodopádu. Skok je štvrtý najvyšší vodopád vo Vysokých Tatrách. Pre tých zdatnejších a hlavne odvážnejších, trasa pokračuje cez štrbinu Bystrá lávka v Soliskovom hrebeni nad vodopádom. Ak navštívite vodopád Skok v čase, keď je dostatok vody, je dobre viditeľný už z diaľky. Toto miesto je obľúbenou trasou pre milovníkov Tatier a určite cestou stretnete mnohých turistov. Ale, ak sa vyberiete na túru skoro ráno, budete väčšinu z nich stretávať až keď sa budete vracať.

Popradské pleso

Takýto pohľad sa vám naskytne, ak pokračujete z Popradského plesa na Ostrvu. Foto: O. KleinováKto navštívi Vysoké Tatry, Štrbské Pleso, neobíde ani druhú klasiku, ktorou je Popradské pleso. Prechádzka k Popradskému plesu je nenáročná a zvládnu ju aj deti. Táto turistická trasa je medzi návštevníkmi Tatier mimoriadne obľúbená. Denne tam kráčajú stovky turistov rôznych vekových kategórií. Ak si chcete vychutnať okolitú prírodu, lepšie je vyhnúť sa davom a vyštartovať radšej v ranných hodinách.
Trasa na Popradské pleso začína na Štrbskom Plese, na okraji lesa. Začínate na červenej značke. Spočiatku je mierne stúpanie, prevýšenie sa ale postupne zmenšuje. Ako kráčate, naskytne sa vám pekný pohľad na Štrbské pleso. Zhruba v polovici trasy môžete pokračovať aj po zelenej značke. Mnohí si volia jednu cestu tam a druhú späť. Po červenej je viac výhľadových miest, ale ak páli slnko, príjemnejšie je zvoliť si zelenú, kde kráčate priam rozprávkovým lesom. Každopádne prechádzate aj cez mostík ponad dravý a priezračný Hincov potok. Zaujímavosťou je, že tento potok vyteká z veľkého Hincovho plesa a spolu s tatranskou riečkou Krupá vytvára rieku Poprad. Keď prejdete mostíkom ponad potok, váš cieľ je už blízko. Prejdete na asfaltku a stretávate cyklistov, ktorí prichádzajú od vlakovej stanice. Po pár metroch sa vám už naskytá prekrásny pohľad na Popradské pleso. Aj táto trasa trvá niečo vyše hodiny, ak sa cestou zastavíte, aby ste obdivovali krásnu prírodu, lebo obdivovať je čo, možno budete kráčať aj dlhšie, ale pohľad na tie prekrásne vrcholy vám nepochybne dodá toľko energie, že sa budete cítiť ako znovuzrodení a tam, kde všetci oddychujú, zistíte, že každý sa usmieva a všetci sú spokojní. Splnili totiž svoj dnešný cieľ.