Spoznali sme víťaza turnaja O pohár generálneho riaditeľa ŽP a.s.

Vo finálovom turnaji sa stretli tri najlepšie školy. Zľava žiaci ZŠ Heľpa, ktorí skončili na druhom mieste, v strede víťazi z Pionierskej 2 Brezno a vpravo bronzoví chlapci zo ZŠ Jánošovka v Čiernom Balogu. Foto: T. Kubej

Tradičný turnaj pre futbalové prípravky napísal už svoju 23. kapitolu. Pohár generálneho riaditeľa ŽP a.s. vybojovali v tomto roku žiaci z Pionierskej 2 v Brezne.

Súťaž organizuje FK Železiarne Podbrezová a Nadácia ŽP pod záštitou predsedu Predstavenstva a generálneho riaditeľa Železiarne Podbrezová a.s. Ing. Vladimíra Sotáka. Hlavný účel turnaja je propagácia zdravia, protidrogovej prevencie a športového rastu žiakov nášho okresu, ako aj nadviazanie priateľských vzťahov medzi základnými školami.

Úvodná časť turnaja bola odohraná 6. mája a zúčastnilo sa jej dokopy 13 základných škôl. Družstvá boli rozdelené do troch skupín a víťaz každej sa kvalifikoval do finálového turnaja.

V skupine „A“ hrali štyri tímy, ktoré sa predstavili na Skalici. Zo štvorice Dolná Lehota, Valaská, Podbrezová a Brezno, Pionierska 2 sa najviac darilo posledným menovaným, ktorí si zabezpečili účasť v ďalšom kole.
Aj skupina „B“ zvádzala súboje na Skalici. Tvorili ju žiaci z Hornej Lehoty, Nemeckej, Mazorníka a Jánošovky. Do finálového turnaja nakoniec postúpila Základná škola Jánošovka z Čierneho Balogu.
Skupina „C“ mala až päť účastníkov, ktorí o finále bojovali na Pionierskej 2 v Brezne. Z pätice Heľpa, Závadka nad Hronom, Beňuš, Pohronská Polhora a Telgárt vzišiel víťaz postupujúci do finále – Základná škola Heľpa.

O týždeň sa vo finálovom turnaji predstavili tri najlepšie školy a víťazi jednotlivých skupín – ZŠ s MŠ Pionierska 2 Brezno, ZŠ Jánošovka Čierny Balog a ZŠ Heľpa. Každý s každým odohral jedno stretnutie a následne sa určilo konečné poradie. V úvodnom zápase zvíťazili chlapci z Pionierskej 2 nad Heľpou 2:1. Druhý zápas výborne zvládla Heľpa, ktorá si poradila s Čiernym Balogom 5:1. V poslednom stretnutí medzi Čiernym Balogom a Pionierskou 2 sa zrodila remíza 1:1. Na čele tabuľky a celkovým víťazom 23. ročníka turnaja O pohár generálneho riaditeľa ŽP, a.s. sa tak stali žiaci z Pionierskej 2 v Brezne. Na druhom mieste skončila so ziskom troch bodov Heľpa a bronz získali mladí futbalisti z Čierneho Balogu, keď získali jeden bod.

Michal Budovec odovzdáva víťazný pohár kapitánovi Pionierskej 2. Foto: M. KuboveCeny najlepším odovzdával Michal Budovec, hlavný organizátor turnaja, ktorý na záver zhodnotil aktuálny ročník: „Počasie nám vyšlo, chlapci si schuti zahrali a všetko prebehlo v rámci fair play. Bolo to dramatické až do posledného zápasu, kde sa rozhodovalo asi dve minúty pred koncom, keď Pionierska 2 vyrovnala skóre s Čiernym Balogom. Tým pádom mala štyri body, ktoré jej zaručili celkové víťazstvo. Zmyslom turnaja je zmapovať žiakov štvrtého ročníka a potenciálnych hráčov, ktorí by prechádzali z kategórie prípravky do mladších žiakov.“