Anketa s absolventmi Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová, organizačnej zložky Súkromne gymnázium ŽP

Škola mi dala vedomosti, širší rozhľad, ale aj istú formu sebarealizácie

 

Dňa 28. mája si aj dvadsaťpäť študentov organizačnej zložky Súkromné gymnázium ŽP prevzalo maturitné vysvedčenia za prítomnosti člena predstavenstva, obchodného riaditeľa a podpredsedu školskej rady Ing. Vladimíra Sotáka ml., asistenta personálnej riaditeľky Ing. Jána Villima, riaditeľky školy Ing. Miriam Pindiakovej a triednych učiteľov.

Študentom sa prihovoril Ing. Vladimír Soták ml., ale aj Ing. Miriam Pindiaková, ktorá skonštatovala, že posledné mesiace boli, vzhľadom na pandémiu náročné, no zvládnuteľné aj vďaka podpore a benefitom od zriaďovateľa školy – Železiarní Podbrezová.

„ŽP a. s. vytvorili úžasné podmienky na vzdelávanie mladých ľudí nielen z Horehronia, ale aj zo všetkých kútov Slovenska“, v ďakovnej reči povedala študentka Lea Daxnerová, ktorá sa stala najlepšou žiačkou ročníka a spolu s Petrom Karaffom a Filipom Sršňom získali aj finančnú odmenu od ŽP a.s. za mimoriadnu aktivitu pri propagácií školy. Posledným symbolickým zvonením sa študenti Súkromného gymnázia ŽP rozlúčili so školou, ktorá bola pre mnohých z nich na štyri roky novým domovom. Napriek tomu, že si záverečný rok štúdia predstavovali inak, úspešne ukončili stredoškolské vzdelanie a otvárajú sa pred nimi nové možnosti.

 

Odovzdávanie vysvedčení sa uskutočnilo v súlade s pandemickými opatreniami. Foto: A. Nociarová

 

Ako naši gymnazisti spomínajú na svoje pôsobenie v škole a aké majú plány do budúcnosti nám prezradili v rozhovoroch:

 

Viktória KRAKOVSKÁ

Ako hodnotíš, s odstupom času, rozhodnutie študovať v Súkromnej spojenej škole Železiarne Podbrezová?

– Svoje rozhodnutie hodnotím ako správne. Strednú školu si vyberáme ako 14 alebo 15 roční, čo je dosť skoro, a preto veľa ľudí svoj výber neskôr ľutuje. Ja som v tom veku vôbec netušila, čo by som chcela v budúcnosti robiť, preto som si vybrala gymnázium. Zapáčila sa mi možnosť študovať na súkromnej škole a aj keď ma spočiatku veľa ľudí od tejto voľby odhováralo, neľutujem. Ak by som si mala vybrať znova, pravdepodobne by som si opäť vybrala Súkromné gymnázium Železiarne Podbrezová.

 

Čo ti táto škola dala a čo ťa naučila?

– Od gymnázia sa prirodzene očakáva, že dá študentom úplné stredné všeobecné vzdelanie a rozšíri ich prehľad. Pridaná hodnota SG ŽP podľa mňa spočíva vo fakte, že má pomerne málo študentov. Vďaka tomu sme sa mohli lepšie spoznať nielen so spolužiakmi, ale najmä s učiteľmi. Táto škola mi priniesla do života úžasných ľudí z radov študentov, ale aj učiteľov. Práve vďaka nim som bola so svojím výberom školy maximálne spokojná.

 

Posledný rok štúdia si si určite predstavovala inak ako v „pandemickom režime“. Čo bolo na tom roku dištančného vzdelávania najťažšie?

– Myslím, že pre väčšinu z nás bolo najťažšie vyrovnať sa s neistotou, ktorú maturitný ročník priniesol. Dlho sme sa vzdelávali dištančne a nevedeli sme, kedy opäť nastúpime na prezenčnú výučbu. Netušili sme akou formou sa bude realizovať maturitná skúška, čo bolo častokrát zdrojom obrovského stresu. Zároveň sme prišli o životné udalosti, ktoré patria k poslednému roku na strednej škole. Stužková, posledné zvonenie, akademický týždeň, ale aj samotná maturitná skúška prinášajú spomienky, ktoré si ľudia radi pripomínajú aj niekoľko rokov po ukončení štúdia. My sme o ne, bohužiaľ, prišli.

 

A naopak, nejaké pozitíva?

– Pozitívom bola určite možnosť prispôsobiť si režim dňa podľa toho, ako nám to vyhovovalo. Posledný ročník je hlavne o príprave na maturitu, preto sme sa sústredili predovšetkým na maturitné predmety. Tie sú len štyri, respektíve päť, takže sme nemuseli tráviť toľko času pripojení na online hodiny a samoštúdium sme si rozvrhli podľa seba.

 

Pokračuješ ďalej v štúdiu alebo si sa rozhodla nastúpiť do práce?

– Po absolvovaní gymnázia väčšina študentov pokračuje v štúdiu na vysokej škole. Ja nie som výnimkou. Rozhodla som sa pre Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici, konkrétne pre štúdium prekladateľstva a tlmočníctva. Vybrala som si  kombináciu anglického a nemeckého jazyka, keďže sa tieto jazyky už niekoľko rokov učím.

 

Tvoje ambície do budúcnosti?

– Určite sa chcem zlepšiť v jazykoch ktoré už ovládam, ale rada by som sa naučila aj nejaký nový. To by pri mojom výbere ďalšieho štúdia nemalo predstavovať veľký problém. Taktiež by som rada lepšie spoznala iné kultúry.

 

Ako budeš prežívať leto?

– Vďaka možnosti brigádovať počas leta v ŽP a.s. strávim časť leta práve tam. Okrem toho by som rada cestovala aspoň po Slovensku a samozrejme, časť prázdnin strávim aj prípravou na začiatok štúdia na univerzite.

 

Filip SRŠEŇ

Ako hodnotíš, s odstupom času, rozhodnutie študovať v Súkromnej spojenej škole Železiarne Podbrezová?

– Rozhodne pozitívne. Škola je výborne vybavená a taktiež aj učitelia sú super. Keby som opäť deviatakom, tak by som neváhal a znovu sa rozhodol pre Súkromnú spojenú školu v Podbrezovej.

 

Čo ti táto škola dala a čo ťa naučila?

– Škola mi dala, samozrejme, vedomosti a širší rozhľad, ale aj istú formu sebarealizácie vo forme projektov, ktorých som mal možnosť sa zúčastňovať a videí, ktoré sme tvorili. V neposlednom rade som spoznal kopu skvelých ľudí.

 

Posledný rok štúdia si si určite predstavoval inak ako v „pandemickom režime“. Čo bolo na tom roku dištančného vzdelávania najťažšie?

– Najťažšie bolo určite donútiť sa vstať z postele a začať deň s pomyslením na to, že školu mám len dva metre od postele, alebo priamo v nej. Zložité taktiež bolo sústrediť sa na vyučovanie so všetkými rozruchmi, ktoré sme doma mali.

 

A naopak, nejaké pozitíva?

Určite to neskoršie vstávanie.

 

Pokračuješ ďalej v štúdiu alebo si sa rozhodol nastúpiť do práce?

– Pokračujem ďalej na vysokej škole. Rozhodol som sa pre Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, kde budem študovať aplikovanú informatiku. Pre UK som za rozhodol, pretože je najlepšia na Slovensku a pre informatiku kvôli tomu, že toto odvetvie disponuje takmer nekonečným množstvom možností s veľkou budúcnosťou. Okrem toho Bratislava, podľa mňa, ponúka toho pre študentov veľa a keďže je centrom biznisu, tak aj najviac pracovných príležitostí.

 

Tvoje ambície do budúcnosti?

– Chcel by som si nájsť prácu v IT odbore alebo viesť vlastnú firmu. Taktiež by som sa stále rád venoval tvorbe videí a foteniu. Samozrejme, by som rád čo najviac cestoval.

 

Ako budeš prežívať leto?

– Leto budem tráviť pracovne – na brigáde v Železiarňach Podbrezová.

 

Radovan FLOCH

Ako hodnotíš, s odstupom času, rozhodnutie študovať v Súkromnej spojenej škole Železiarne Podbrezová?

– V čase, keď som si vyberal strednú školu, som sa aktívne venoval biatlonu. Na tejto škole som mohol, popri vzdelávaní, aj kvalitne trénovať, preto to bola v tom čase pre mňa jasná voľba. Aj s odstupom času toto rozhodnutie hodnotím ako správne.

 

Čo ti táto škola dala a čo ťa naučila?

– To najdôležitejšie, čo mi táto škola dala je kvalitné vzdelanie, ale aj mnoho životných skúseností. Naučila ma zodpovednosti a kritickému mysleniu.

 

Posledný rok štúdia si si určite predstavoval inak ako v „pandemickom režime“. Čo bolo na tom roku dištančného vzdelávania najťažšie?

– Skoro celé moje štúdium bolo hektické. Tréning – škola – sústredenie – preteky a znovu od začiatku. Proste na nič som nemal čas. Posledný rok štúdia bol zrazu úplne iný. S pandémiou prišlo vzdelávanie z domu, individuálne tréningy, ale aj obmedzenie kontaktov.

 

A naopak, nejaké pozitíva?

– Zrazu som sa stal „pánom svojho času“ a v podstate mi to takto vyhovovalo. Mohol som si oddýchnuť od každodenného cestovania a učiť sa doma spod periny.

 

Pokračuješ ďalej v štúdiu alebo si sa rozhodol nastúpiť do práce?

– Chcem pokračovať v štúdiu na vysokej škole, ale ešte nie som definitívne rozhodnutý. Prijali ma na dve vysoké školy, v krátkom čase sa budem musieť pre jednu z nich rozhodnúť.

 

Tvoje ambície do budúcnosti?

– Chcem úspešne dokončiť vysokú školu a nájsť si prácu, ktorá ma bude baviť. Zároveň chcem cestovať, spoznávať rôzne kultúry a nových ľudí.

 

Ako budeš prežívať leto?

– Počas letných prázdnin budem brigádovať. Ak to situácia dovolí, chcel by som ísť niekam na dovolenku.