Senzačný bronz Emy Kapustovej z mládežníckych majstrovstiev sveta

 

V dňoch 27. februára až 6. marca sa v rakúskom Obertilliachu uskutočnili Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov pre rok 2021. Hneď v úvodný deň šampionátu dosiahla výborný úspech naša biatlonistka Ema Kapustová, keď vo vytrvalostných pretekoch, po bezchybnej streľbe, vybojovala pre Slovensko senzačný bronz.

Železiari mali na mládežníckych majstrovstvách sveta výrazné sedemčlenné zastúpenie športovcov v našej reprezentácii z celkového počtu sedemnásť. Vedúcim výpravy na mimoriadne úspešnom šampionáte a hlavným trénerom reprezentácie bol predseda oddielu biatlonu Peter Kazár a členom realizačného tímu bol aj masér ŠK Železiarne Podbrezová Milan Dziad. Z našich pretekárov Slovensko v rakúskom Obertilliachu reprezentovali Ema Kapustová, Sára Pacerová a Kristína Makovínyova v kategórii kadetiek, Filip Bury a Sebastián Ilavský v kategórii kadetov, Zuzana Remeňová v kategórii junioriek a Lukáš Ottinger v kategórii juniorov.

Ema Kapustová odchádzala do dejiska šampionátu ako naša najväčšia nádej, čo potvrdila hneď vo svojom prvom štarte vo vytrvalostných pretekoch kadetiek. Po fantastickej streľbe, keď sklopila všetkých dvadsať terčov, bola nakoniec v cieli len pol sekundy pred štvrtou Švédkou Anderssonovou a získala veľmi cenný bronz pre slovenské farby. Niečo také sa predtým nepodarilo napríklad ani sestrám Fialkovým. Že to nebola náhoda, potvrdila Ema aj v stíhacích pretekoch, kde opäť predviedla bezchybnú streľbu a skončila deviata.

 

Tréner Peter Kazár s bronzovou Emou Kapustovou. Foto: I. Stančík
Tréner Peter Kazár s bronzovou Emou Kapustovou. Foto: I. Stančík

 

Viac o šampionáte nám povedala Ema Kapustová: „Som neskutočne rada za všetky výsledky, ktoré sa mi na týchto majstrovstvách sveta podarili. Najviac vďačná som samozrejme za bronz vo vytrvalostných pretekoch. Do týchto pretekov som šla so zvedavosťou, čo vlastne dokážem a kde sa zaradím v konkurencii svetovej špičky v mojej kategórii. Taktiež som rada za štyri nuly, ktoré som strelila vo vytrvalostných pretekoch a následne aj v stíhacích pretekoch. Boli to moje prvé štyri nuly v kariére. Bol to neskutočný pocit stáť na stupni víťazov. Trochu ma mrzia rýchlostné preteky, kde som spravila tri chyby. To ma obmedzilo v nasledujúcich stíhacích pretekoch, kde som šla s tým, že už nemám čo stratiť a som rada za svoju „stíhaciu jazdu“ so štyrmi nulami. Všetky výsledky, a hlavne ten bronzový, mi dali veľkú motiváciu do ďalšej práce. Ďakujem všetkým, ktorí stoja za mojimi úspechmi a taktiež všetkým fanúšikom.“

Spokojný s výsledkami našich biatlonistov na mládežníckych majstrovstvách sveta bol aj tréner Peter Kazár: „Na historicky najúspešnejších mládežníckych majstrovstvách sveta v ére samostatnosti sme získali viacero vynikajúcich výsledkov. Za najväčší úspech považujeme vystúpenia E. Kapustovej, ktorá po dlhých trinástich rokoch získala medailu pre slovenský biatlon vo vytrvalostných a obsadila aj 9. miesto v stíhacích pretekoch s druhým najrýchlejším celkovým časom. Vynikajúcu streleckú bilanciu E. Kapustovej sa podarilo vyrovnať aj našej najmladšej zástupkyni K. Makovínyovej, ktorá sa stala pevnou oporou družstva dorasteniek a s 29. miestom splnila výkonnostné ciele. Veľmi dobré výkony predvádzala aj juniorka Z. Remeňová, ktorá s malými chybami na strelnici získala 23. a 24. miesto a vynikajúcim spôsobom rozbehla štafetu junioriek, kde za priebežnou líderkou zaostala len o 16 sekúnd. Na trati stabilný L. Ottinger a S. Pacerová sa nevyhli viacerým chybám na strelnici, ale aj napriek tomu sa dostali do TOP 40 a tiež boli veľkou oporou štafiet. Naši dorastenci F. Bury a S. Ilavský získali dôležité medzinárodné skúsenosti a vo výsledkových listinách sa zatiaľ výraznejšie nepresadili. Veľmi dobre si na trati počínal S. Ilavský. Celkovo odchádzame z majstrovstiev s vynikajúcimi bilanciami a po piatich rokoch, kedy sa nám darilo pravidelne získavať umiestnenia v TOP 10 až 30, sme konečne dosiahli aj na medailovú pozíciu.“