Sauna a jej blahodarné účinky

 

Jeseň je v plnom prúde, dni sú stále kratšie, chladnejšie a častokrát aj sychravé. Hoci zima ešte poriadne ani nezačala, možno už teraz máte pocit, že by ste si dopriali trochu viac tepla. Ak vám teplo chýba, môžete si ho vykompenzovať napríklad pobytom v saune, v ktorej sa nielen zohrejete, ale zároveň prospejete aj svojmu zdraviu.

Saunovanie je tiež jedným zo spôsobov na rýchle odstránenie fyzickej i psychickej únavy. Navyše sa využíva aj ako prostriedok na postupné otužovanie a zvyšovanie kondície.

Ilustračné foto: pixabay.com

Sauna priaznivo pôsobí na naše zdravie, prispieva k vnútornej pohode a očisťuje organizmus. Keď teplota vzduchu dosiahne 90°C, tak stúpa pulzová frekvencia a zvyšuje sa prekrvenie, čo posilňuje krvný obeh a imunitný systém. Striedanie horúčavy a ochladenia organizmu zasa vedie k prekrveniu ciev.

Pri saunovaní sa otvárajú kožné póry a telo sa tak zbavuje jedovatých látok, čo prispieva k hebkosti pokožky. Potením a následným ovlažovaním vodou sa odstraňujú odumreté bunky vrchnej vrstvy pokožky a spolu s nimi aj prípadné nečistoty.
Sauna prečistí a uvoľní dýchanie a zároveň pomáha ničiť choroboplodné baktérie a vírusy. Je takisto spolubojovníkom proti celulitíde a vhodným doplnkom pri redukcii hmotnosti.

Pri troch vstupoch do sauny stratí dospelý človek pol až jeden a pol litra potu. Ten popri vode obsahuje produkty látkovej premeny, mliečne a tukové kyseliny, močovinu, no aj zvyšky liekov a rozličné choroboplodné zárodky. Hoci zo sauny vychádzate o niečo ľahší, neznamená to automaticky, že ste schudli. Tento efekt je len prechodný, pretože telo sa zbavilo vody, ktorú však pre svoje fungovanie opäť potrebuje a ktorú musíte postupne doplniť.

Sauna je tiež dobrým terapeutickým prostriedkom na nespavosť. Poruchy spánku sa strácajú oživením vegetatívneho nervového systému, fáza hlbokého spánku sa predlžuje a človek sa budí odpočinutý a svieži.

A kde vlastne sauna vznikla? Podľa názvu fínska sauna asi viacerí z vás predpokladali, že vo Fínsku a skutočne je to tak. Sauna je až do dnešnej doby pre Fínov pokojným meditatívnym miestom, ktoré slúži na čiastočný únik z hlučnej a rýchlej spoločnosti. Rituál saunovej očisty je v severských krajinách hlboko zakorenený a je neodmysliteľnou súčasťou kultúry ich obyvateľov. Prvé záznamy o saunovaní v severnej Európe existujú zo začiatku 16. storočia, avšak tradícia saunovania siaha omnoho ďalej do minulosti. Vo všeobecnosti sa verí, že prvé sauny vo Fínsku vznikli už v 5. storočí nášho letopočtu.

Zásady správneho saunovania

Účinok sauny trvá maximálne týždeň, preto sa odporúča navštevovať ju aspoň raz týždenne a pritom dodržiavať niekoľko zásad. Samozrejme, nie každý má možnosť tak často navštevovať saunu, preto rozlišujeme pravidelné a nepravidelné saunovanie.
Pravidelné saunovanie znamená, že saunu navštevujete aspoň raz do týždňa. Nepravidelné saunovanie znamená saunovanie v intervaloch dlhších, než je uvedené vyššie a prakticky sa začína vždy odznova.

Ilustračné foto: pixabay.com

Pred vstupom do sauny je potrebné sa osprchovať a dobre osušiť, pretože suchá pokožka sa začne rýchlejšie potiť. V saune sa posaďte na druhú alebo tretiu priečku a zostaňte tam maximálne 15 minút. Ak ste pri saunovaní ležali, posaďte sa dve minúty pred odchodom, aby vám nezlyhal krvný obeh a okamžite sa nadýchajte čerstvého vzduchu, lebo telo potrebuje kyslík. Skôr, ako vám naskočia zimomriavky, osprchujte sa chladnou vodou, postupujte vždy od nôh smerom k srdcu. Napokon je dobré ponoriť nohy do teplej vody, pretože striedanie studenej a teplej vody „trénuje“ cievy. Po saune si doprajte aspoň pol hodinu na vychladnutie.

Do sauny určite nechoďte, ak máte horúčku alebo akúkoľvek infekciu. Krvný obeh zasa zaťažuje, keď sa potíte hladný alebo veľmi sýty. Potenie sťažuje vstup do sauny so studenými nohami.

A na čo si ešte dať pozor? Popálenie vám hrozí, ak si na sebe necháte kov a šperky, ktoré sú vodičmi tepla. Opakované umývanie mydlom zbavuje pokožku prirodzených ochranných vrstiev. Krvný tlak sa vám zvýši, ak sa ponoríte do studenej vody hneď po východe zo sauny.

Pitie tekutín medzi jednotlivými vstupmi (maximálne tromi) do sauny bráni skutočnej očiste. Smäd uhaste až po opustení sauny. Zo sauny neodchádzajte ešte spotení, aj keď teplo oblečení, pretože by ste mohli prechladnúť.

Podľa počtu opakovaných výmen tepla a chladu behom saunovania a hlavne podľa jeho výsledného efektu môžeme rozlišovať nasledovné typy saunovania:

– 1x iritačný (dráždivé),
– 2x tonizujúci (povzbudivé),
– 3x relaxačný (uvoľňujúce),
– 4x inhibičný (útlmové),
– 5x exhaustivný (vyčerpávajúce),
– 6x rizikové konanie (nejde už o správne saunovanie).

Kým začnete so saunovaním, poraďte sa so svojím lekárom, či je saunovanie vôbec pre vás vhodné s ohľadom na váš zdravotný stav.