S novým trénerom za úspechmi

 

Tréner Roman Skuhravý svojmu mužstvu pred začiatkom sezóny verí.
Tréner Roman Skuhravý svojmu mužstvu pred začiatkom sezóny verí. Foto: zpfutbal.sk

 

Letná príprava futbalistov FK Železiarne Podbrezová trvá viac ako mesiac. Ostré ligové súboje však už klopú na dvere a ešte v piatok (16. júla, pozn. red.) nás v súťažnej generálke preverí FC Petržalka. Mužstvo na začiatku prípravy prebral český kormidelník Roman Skuhravý. Ten si v novom prostredí rýchlo zvykol a podľa jeho slov má tím vysokú kvalitu.

„Hoci nás ešte čaká jeden duel, prípravu musím zhodnotiť komplexne. Odohrali sme šesť stretnutí, pričom každý bol v inej fáze. Prvé dva boli z môjho pohľadu úžasné. Preverili nás kvalitní súperi z Fortuna ligy. Bola to taká eufória. Prišiel nový tréner a každý futbalista sa chcel určitým spôsobom ukázať. Navyše, hráči ešte neboli takí unavení. Potom nasledovali ďalšie dva, kde sme už boli v úplne inom rozpoložení. No všetky súboje boli rovnako dôležité a dali nám informácie o mužstve,“ rozhovoril sa na úvod Skuhravý. Následne sa tímu prestalo výsledkovo dariť a prišli i porážky. Navyše, naši hráči strieľajú málo gólov. Kormidelník železiarov má však z tímu dobrý pocit. „Mužstvo mi robí obrovskú radosť aj napriek tomu, že nie sme tak výsledkovo úspešní. No zlepšujeme sa od zápasu k zápasu. Sobotný prípravný duel v Seredi sa výrazne podobal tomu, čo by sme chceli hrať aj v lige. Až na dve výnimky. Prvou je výsledok. Ten bol pre nás dosť krutý. A druhou je útočná fáza. Ak si chcete pripravovať šance, dohrávať situácie a mať v ofenzíve správne nastavenie, tak to trvá dlhšie. Uvedomujeme si, že sa to nezlepší hneď a ani v najbližšom stretnutí. No ide o veci, na ktorých budeme usilovne pracovať,“ sľúbil.

Pre českého trénera ide o prvé zahraničné pôsobisko. Z jeho vyjadrení cítiť, že sa mu v klube páči a už sa teší na ostré ligové zápasy. „Som veľmi rád, s akým mužstvom pracujem. Verím, že nie príliš dobré výsledky z ostatných zápasov v nás prebudia hlad po úspechu. Mužstvu verím a vidím, čo chlapci každý deň robia.“

 

Je pokojný

Železiarom sa v závere prípravy zhoršila strelecká forma. Kým v prvých dvoch dueloch strelili Žiline a Zlatým Moravciam po tri góly, v ďalších si už strelci neobuli tie správne kopačky. „Odišla nám ľahkosť. K hráčom ide veľa informácií či už prostredníctvom videa, rozhovoru alebo tréningu. Teraz by už mali chápať fungovanie, kedy centrovať, kedy si vytvoriť streleckú pozíciu. A presne v tejto fáze prípravy sme. U niektorých to môže vzbudiť nervozitu, čo je úplne normálne. Ja som však absolútne pokojný. Vo všetkých tímoch, v ktorých som pôsobil, sme strieľali veľa gólov, ale hlavne sme si dokázali vytvárať šance. V Podbrezovej útočná kvalita je a myslím si, že sa zlepšíme aj v tomto smere.“

 

Dlhá cesta

Podbrezovčania pod novým trénerom naplno zarezávajú, aby patrili v druhej lige k najlepším. S filozofiou klubu sa Skuhravý stotožnil. Teraz je už na samotných hráčoch, aké výkony na trávniku podajú. „Zhodli sme sa, akým spôsobom chceme pracovať. Pre mňa i vedenie to bolo jedno z najúžasnejších stretnutí. Mali jasnú predstavu, akým spôsobom chceme pracovať. Verím, že mužstvo je už momentálne tam, kde má byť. No cesta bude ešte mimoriadne dlhá. Potrebujeme u hráčov odhaliť ich potenciál a charakterové črty. Videli sme to aj na nedávno skončených majstrovstvách Európy. Vášeň, zanietenie a túžba niečo dokázať boli úžasné. To sú aspekty, bez ktorých sa nedá robiť vrcholový šport. Začiatok dlhej cesty, na ktorú sme sa vybrali, je ale správny,“ netajil spokojnosť bývalý kormidelník Jablonca, Opavy, Varnsdorfu či Dukly Praha.

 

Kvalitnejšia súťaž

FK Železiarne Podbrezová obsadil v uplynulej sezóne štvrté miesto a len dva body zaostal za barážovým dvojzápasom o účasť vo Fortuna lige. Aké ciele si v klube vytýčili na aktuálny ročník?

„V prvom rade túžime byť úspešní a na tom sme sa zhodli. Taktiež plánujeme pracovať s hráčmi akéhokoľvek veku, aby dosiahli svoj najvyšší limit. Všetko pôjde ruka v ruke so spôsobom práce a hry. Sám som zvedavý. Tento ročník bude liga kvalitnejšia ako vlani. Uvidíme, ako to celé zvládneme, pretože výzvy sú už od začiatku obrovské a ja osobne sa na ne veľmi teším. Pokiaľ dokážeme hrať tak, ako 75 minút proti Seredi, ktorá má vynikajúco prepracovanú defenzívu, tak budem mať radosť. Posledný prípravný duel s Petržalkou beriem už ako majstrovský. Teraz som presvedčený, že na zápasy budeme dobre pripravení. Tak, aby sme si po poslednom hvizde rozhodcu všetci – od vedenia, trénerov, hráčov či fanúšikov mohli povedať, že sme pre úspech urobili maximum. A to je náš primárny cieľ,“ skonštatoval Skuhravý.

 

Utužovali partiu

O tom, že úspechy neprináša len tvrdý tréning, zanietenosť či talent, ale aj tímový duch, by vedeli rozprávať mnohí športovci. V histórii sú desiatky prípadov, keď práve kolektív bol nosným pilierom úspechu. To si uvedomujú aj v Podbrezovej. Preto hráči spolu s trénermi a členmi tímu absolvovali splav Hrona. A rozhodne si ho užili. „Pre mňa je na prvom mieste tím. Nikto nie je viac. Ani tréner, ani najlepší hráč či brankár. Nikto nie je viac ako FK Železiarne Podbrezová. Odreagovanie na rieke sme si fantasticky užili. Osobne to bol pre mňa obrovský zážitok. Chlapci sa uvoľnili a otvorili. Bola to úžasná akcia a ja verím, že tímovosť prenesieme aj na trávnik. A to bude najdôležitejšie,“ dodal skúsený lodivod.

 

Doma v piatky

Samotná súťaž odštartuje 24. júla. Železiari cestujú na pôdu nováčika do Humenného. Novinkou je, že domáce stretnutia budeme hrávať v piatok. „Vedenie klubu sa rozhodlo skúsiť hrať zápasy počas piatkov. Hlavne v letných mesiacoch sa to meniť nebude. Ako to bude ďalej, uvidíme aj podľa reakcií fanúšikov. Jeden z hlavných dôvodov tohto kroku je aj to, že v kádri budeme mať hráčov z dorastu. Tí, ktorí sa budú ukazovať v dobrom svetle, dostanú možnosť naskočiť v stretnutiach „A“-tímu a na druhý deň môžu mať plnú minutáž v U19. To sú hlavné dôvody, prečo sme sa rozhodli pre tento krok,“ povedal Miroslav Poliaček, generálny manažér FK Železiarne Podbrezová pre klubový web.

 

Nový maskot

O tom, aké meno bude mať nový maskot, rozhodujú fanúšikovia
O tom, aké meno bude mať nový maskot, rozhodujú fanúšikovia

Domáce zápasy bude od novej sezóny sprevádzať aj nový maskot. Jeho meno vyberajú fanúšikovia na klubovom webe. Zároveň môžu vyhrať vecné ceny. „Nový maskot bude neodmysliteľnou súčasťou domácich zápasov. Symbolizuje náš klub. Oblečený je v červenej pracovnej súprave, ktorej dominantnou je znak futbalového klubu a na tradičnej žltej „fabrickej“ prilbe má logo Železiarní Podbrezová. Chýbať, samozrejme, nemôžu ani rukavice a rúra na pleci, čo je jasný odkaz na dlhoročnú tradíciu ich výroby v Podbrezovej. Počas zápasov FK Železiarne Podbrezová bude maskot vytvárať príjemnú a pozitívnu atmosféru na stretnutiach a samozrejme fandiť našim chlapcom z tribúny. Budete sa s ním môcť odfotiť. Určite poteší nielen najmenších, ale kopec zábavy si s ním užijú i dospelí. Starať sa bude aj o predzápasový a prestávkový program v Zelpo Aréne,“ informoval klub na svojej oficiálnej stránke.