Na chvíľku sa zastavte, sú predsa Vianoce

 

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami pokoja, lásky, radosti, porozumenia, súdržnosti. Z vlastnej skúsenosti určite viete, že sviatky so sebou prinášajú plejádu zážitkov a pocitov, ktoré sa niekedy líšia od toho, aké by Vianoce mali byť alebo aké si želáme, aby boli.

Predpokladá sa, že tohtoročne sviatočné dni budú spojené s určitými epidemiologickými obmedzeniami a budú v niečom iné, než ako ste ich doteraz poznali. Preto vám ponúkam pár rád, aby ste blížiace sa sviatky prežili v najväčšej možnej duševnej pohode.

Spravte si Vianoce podľa seba

Pokúste sa v tomto predvianočnom období na chvíľu zastaviť a pouvažovať, o čom majú byť vaše Vianoce. Čo v nich chcete zažiť? Čo je pre vás dôležité? Aké hodnoty sú pre vás prioritou? Aké sú vaše očakávania? Prispôsobte tomu svoje prípravy a aj celé Vianoce. Je naozaj dôležité mať vyupratovanú každú škáru v dome alebo napečených desať druhov koláčov, aj keď ste unavení z práce? Doprajte si to, čo potrebujete, na čom vám záleží, čo urobí vaše Vianoce časom duševného pokoja a oddychu.

Buďte vnímaví na svojich blízkych

Ako ľudia sme rôzni, aj naše očakávania sú rozdielne. Niekomu viac záleží na pasívnom oddychu pri dobrom filme, inému na krásnej výzdobe a darčekoch, inému naopak záleží na vedení hlbokých rozhovorov pri varenom víne. Nedá sa povedať, ktorý zo spôsobov je ten „správny“ a je v poriadku nezhodnúť sa v nich. Rešpektujte teda potreby druhých ľudí. Doprajte svojim blízkym čas a priestor pre seba a zároveň si vyhraďte čas, ktorý s nimi budete tráviť spoločne. Ak sa vaše predstavy o spoločnom čase nezhodujú, hľadajte kompromisy a vytvorte niečo spoločné.

Neočakávajte dokonalosť

Stalo sa vám niekedy, že ste sa snažili mať tie najkrajšie Vianoce a akurát ten rok sa vám rozbila polovica vianočnej výzdoby, prihorel s deťmi to tiež nebolo najjednoduchšie a k tomu ste zmeškali Popolušku, ktorú si radi pozriete každý rok? Ak sa stane niečo podobné aj tento rok, skúste si uvedomiť, že pár negatív nemusí pokaziť celé Vianoce. Pokúste sa ich premeniť na pozitívum. Ak ste nestihli poobednú prechádzku kvôli vareniu, choďte na prechádzku večer a pokochajte sa hviezdnou oblohou. Určite vás sklame, ak život nejde podľa vašich predstáv, avšak pokúste sa zamerať svoju pozornosť na to pekné, dobré, vydarené. Buďte vďační za chvíle, ktoré vás tešia a robia váš život naplneným.

Zachovajte si svoje zvyky a tradície

Tie robia sviatky pravými Vianocami. Vytrhnú vás z každodenného stereotypu a dávajú vianočným dňom slávnostnú atmosféru. Hoci súčasná situácia neprináša istotu toho, že ich budete môcť prežiť tak, ako ich poznáte zo svojej minulosti, pokúste sa žiť tradície, ktoré bude možné zachovať. Možno sa vám nepodarí ísť na polnočnú omšu, ale môžete si ju pozrieť prostredníctvom živého vysielania. Pravdepodobne sa okolo vianočného stola nezídete úplne celá rodina, ale môžete si zavolať alebo sa spoločne navečerať cez videohovor každý zo svojho domova. Na záver mi dovoľte zaželať vám, aby ste prežili predvianočné obdobie a blížiace sa sviatočné dni v duševnej pohode. Nech si z nich odnášate splnené sny, hrejivé spomienky a pevnejšie vzťahy, ktoré vás budú tešiť v ďalšom, novom roku.