Pridajte sa aj vy k FMMR TUKE a uspejte so svojimi nápadmi

Na pôde Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) sa konalo už 14. kolo jednej z najstarších súťaží startupov na Slovensku „Máš nápad?“ Od roku 2014 ju vyhlasuje dvakrát do roka rektor univerzity prostredníctvom Startup centra Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM.

Ivan MosejÚčastníci súťažili o pobyt v Startup centre, v rámci ktorého absolvujú šesťmesačný intenzívny akceleračný program. Bude zameraný na podporu rozvoja ich inovatívnych projektov. Majú tiež možnosť využívať výskumno-vývojovú infraštruktúru, kapacity a priestory Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM. Do finále 14. kola súťaže postúpilo 16 inovatívnych projektov.

Porota do predinkubačného pobytu a pobytu v Inkubátore vybrala 11 projektov a jedným z nich je aj projekt študenta Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie TUKE Ivana Moseja. Ivan dostal nápad na riešenie problému ekologickej produkcie elektrickej energie využitím ľudského pohybu, konkrétne stúpaním.

Ako hovorí, myšlienka mu skrsla v hlave pri pozeraní videí hardstyle hudby. Uvedomil si, koľko energie ľudia zo seba vydajú pri tancovaní na veľkých festivaloch a ako táto energia nie je vôbec využívaná a len tak sa stráca do prostredia. Tak vznikla mobilná podlaha produkujúca elektrinu tlakom. Podlaha by mala vytvárať elektrinu, keď na nej budú ľudia „energicky“ tancovať. Bola by zaujímavá tým, že by sa dala ľahko umiestniť na miesta s vysokou koncentráciou ľudí, napríklad na veľké festivaly či koncerty.

Fakulta sa môže pýšiť históriou siahajúcou až do roku 1762. Stojí na pevných základoch tradičných vedeckých poznatkov a jej neustálou inšpiráciou sú technológie budúcnosti. Aktívne sleduje súčasné trendy, napreduje a mení sa ako svet okolo nej.

Prihláste sa na štúdium aj bez prijímacích skúšok
INFO – Tel.: +421 55 602 2421, +421 55 602 2429,
e-mail: studijne.fmmr@tuke.sk.
Možnosť štúdia v kombinovanej metóde – iba dva dni v týždni v škole!