Prevenciou chránime a upevňujeme svoje zdravie

Od júna rehabilitácia aj v stredu popoludní

 

Prvoradým poslaním dcérskej spoločnosti ŽP Rehabilitácia s.r.o. je  poskytovanie kvalitných rehabilitačných služieb zamestnancom Železiarní Podbrezová a jej dcérskych spoločností. Mnohí vyhľadávajú rehabilitačné služby žiaľ len vtedy, keď ich už trápia bolesti a akonáhle tie pominú, nepovažujú za potrebné ďalej sa venovať svojmu zdraviu. Neuvedomujú si však, že je nesmierne dôležité nevrátiť sa po odznení bolestí do pôvodného stereotypu, ale venovať sa prevencii. A to platí v každej oblasti, ako v práci pri predchádzaní úrazom i v prípade starostlivosti o vlastné telo. Treba vedieť vypnúť a oddychovať. V ŽP Rehabilitácia sú v ponuke rôzne relaxačné procedúry, ktoré nesporne prispejú k utuženiu vášho zdravia a poskytnú vám možnosť relaxácie a oddychu. V snahe vyjsť v ústrety všetkým zamestnancom, už od 1. júna 2021 bude možné  využívať rehabilitačno-relaxačné služby v stredu popoludní, od 13. do 17. hodiny. Ak bude záujem vyšší, budú k dispozícii aj dva dni v týždni v popoludňajších hodinách, so zámerom vyjsť v ústrety aj zamestnancom, ktorí by chceli navštíviť rehabilitáciu po pracovnom čase. V tomto a nasledujúcich číslach Podbrezovana vám priblížime jednotlivé rehabilitačno-relaxačné procedúry. Pripomíname, že ide o služby, ktoré si nevyžadujú odporúčanie lekára a preto ich môže absolvovať každý záujemca, ktorý dodrží bežne zaužívané postupy. Nahlásiť sa môžete na telefónnom čísle 2954, prípadne 1512 a preukážete sa identifikačnou kartou zamestnanca.

Zo širokého spektra vám v tomto čísle predstavujeme:

KRYOTERAPIA – chladivý dotyk zdravia

Od dávnych čias je overenou metódou na úľavu od bolesti, potláčanie zápalových procesov a stimuláciu krvného obehu. Ide o spojenie modernej medicíny s alternatívnou liečbou. Celotelová i lokálna kryoterapia si našla svoje uplatnenie nielen pri rehabilitáciách, zmierňovaní či odstraňovaní následkov chorôb, ale je vyhľadávaná aj aktívnymi športovcami a ľuďmi, ktorí udržiavajú svoju kondíciu a zdravie.

 

 

Analgetický účinok extrémne nízkej teploty na urýchlenie regenerácie svalov a kĺbov je ideálny pre využitie vo fyzioterapii, ortopédii a traumatológii. Lokálna kryostimulácia postihnutého miesta zvyšuje okamžite pohybový rozsah a znižuje bolestivosť postihnutého miesta, a tým umožňuje plnú kineziterapiu kĺbov. Kryostimulácia nemôže v súčasnej dobe vylúčiť liekovú terapiu, ale dokáže ju účinne podporiť a znížiť potrebné dávky liekov.

Tlmenie bolesti aktivizuje pacienta a motivuje ho k cvičeniu, ktoré by v bolestivom stave nemohol vykonávať.

U pacientov liečených touto metódou sa podľa viacerých štúdií významne znižuje počet potrebných vnútrokĺbových steroidných injekcií.

V niektorých prípadoch sa pomocou kryostimulácie dokonca podarí vyhnúť operačnému zákroku u pacientov, u ktorých vzhľadom na patologické rozšírenie synoviálnej membrány boli indikácie na vykonanie synovektómie.

„Naše telo vníma extrémny chlad ako stres a vylučuje obranné látky, hormóny šťastia – endorfíny, ktoré ho pred stresom chránia,“ hovorí MUDr. Caban. „Zníži sa pocit bolesti, zablokuje sa prenos signálov bolesti a nastane uvoľnenie svalového vlákna,“ vysvetľuje lekár. „Po endorfínoch sa do tela vylučujú kortikoidy, ktoré liečia zápal,“ dodáva. Pôsobením chladu tiež dochádza aj k vylúčeniu škodlivín, voľných radikálov, kyseliny mliečnej a urey z organizmu.

Ilustračné foto kryoterapiePrincípom lokálnej kryoterapie  je zníženie teploty postihnutých tkanív kĺbov, svalov, šliach v čo najkratšom čase. Čas trvania takéhoto zákroku trvá približne 2 – 3 minúty pri malých ošetrovaných miestach, až po 4 minúty pri veľkých plochách či kĺboch. Pôsobenie extrémne nízkych teplôt (menej ako -100 stupňov Celzia) vyvolá v postihnutej oblasti výrazné prekrvenie,  naštartuje hojivé procesy, pôsobí proti bolesti, opuchom a zápalom. Akútne a chronické bolesti sú dôležitou oblasťou pre pôsobenie chladným vzduchom.

Lokálnu kryoterapiu  je možné aplikovať až trikrát denne s prestávkami 3 – 4 hodiny.

Fyziologické účinky kryoterapie:

zmierňuje bolesť,

pôsobí protizápalovo,

relaxačne,

proti opuchom,

antihemoragické,

tlmí vodivosť nervových vlákien.

K dôležitým zdravotným účinkom patria: 

redukcia zápalového metabolizmu,

zreteľné analgetické účinky,

obmedzenie tvorby posttraumatických alebo postoperatívnych opuchov,

zlepšenie stavu podporného a pohybového systému.

Terapia chladom nevyžaduje žiadnu predchádzajúcu liečbu

Kryoterapia sa odporúča v ortopédii, športovej medicíne, traumatológii:

pri zraneniach,

deformáciách,

zlomeninách,

natrhnutých a natiahnutých svaloch,

pri posttraumatických stavoch (lymfatické edémy, hematómy),

pri ortopedických chorobách,

degeneratívnom ochorení okolitých tkanív kĺbu a jeho puzdra,

aktívnej artróze,

zápaloch kolenného väziva,

pooperačných stavoch – fáza 1 (priamo pooperačné) a fáza 2 (mobilizačná).

V rehabilitácii je odporúčaná pred fyzioterapeutickou liečbou (kontrakcie, zvýšený svalový tonus, ľahké ochabnutosti, liečba spúšťacích bodov, akútne zápaly mäkkých tkanív: „lúpavý prst“, zápal mazového vačku, akútna bolesť ramena, lakťa a kolena, akútne zápaly a bolesti chrbtice.

Kontraindikácie:

alergia na chlad

Raynaudova choroba

Metódu celotelovej chladovej regenerácie môže človek ľubovoľne absolvovať po celý život a upevňovať si tak zdravie a skvalitňovať svoj život neobmedzene.