Predaj pamätnej eurobankovky HRAD ĽUPČA

 

V roku 2020 sa hrad Ľupča pripája do projektu 0 Euro Souvenir bankoviek, s cieľom zviditeľnenia tejto najzachovalejšej a typologicky najunikátnejšej pamiatky na Slovensku. Na lícnej strane je zobrazená silueta hradu Ľupča a v hradnom brale je umiestnený erb obce Slovenská Ľupča pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej zmienky o lokalite Ľupča.

Nulové suvenírové eurobankovky predstavujú obrovský zberateľský fenomén v rámci celej Európy. Je pravidlom, že v prvý deň predaja sa vypredalo na niektorých miestach aj 3 000 kusov. Najskalnejší zberatelia prichádzajú už niekoľko hodín pred začiatkom predaja, aby sa im ušlo čo najlepšie číslo.

Filozofiou konceptu Euro Souvenir je podpora turizmu v rámci celej Európy. Cieľom emisie bankoviek je budovanie povedomia o kultúrnych a historických pamätihodnostiach, turistických lokalitách a podujatiach jednotlivých krajín Európy.

Každý kus bankovky je unikát vďaka číslu, ako pri bežných obehových bankovkách. Bankovky sú vyrobené zo stopercentného bavlneného papiera a sú tlačené v tlačiarni cenín Oberthur Fidruciare, kde sa vyrábajú aj pravé eurobankovky. Takže tento suvenír obsahuje aj ochranné prvky, ako pri skutočných bankovkách, čiže vodotlač, ochranný pásik, UV ochranné prvky a hologram.

Koncept vytvoril v roku 2015 Richard Faille v spolupráci s Národnou bankou Francúzska. V rámci piateho výročia konceptu každá emisia bankoviek v roku 2020 bude obsahovať špeciálne kusy bankoviek, takzvané „anniversary“. Pri bankovke s motívom hradu Ľupča to budú čísla od 8 001 do 10 000.

Predaj Euro Souvenir bankovky bude prebiehať na dvoch miestach súčasne. Bankovky si bude možné zakúpiť len osobne 30. mája 2020 od 9. do 16. hodiny v pokladnici pred vstupom do hradu Ľupča a v tom istom čase v knižnici obce Slovenská Ľupča. V ďalších dňoch bude predaj prebiehať v pokladniciach na hrade Ľupča a Obecnom úrade Slovenská Ľupča počas prevádzkových hodín. Predaj bankoviek na hrade Ľupča začne od čísla 101. Kupujúci si bude môcť zakúpiť maximálne 5 kusov. Celková emisia s motívom hradu Ľupča je 10 000 kusov a predajná cena jednej bankovky je 3 eurá s DPH.