Pred reprezentačnou pauzou získali železiari dôležité body v zápase so Senicou

David Leško
Dávid Leško síce brankára Senice neprekonal, no svojou aktívnou hrou si vyslúžil miestenku do zostavy 11. kola Fortuna ligy. Foto: A. Nociarová

Trénerské duo Marek Fabuľa a jeho asistent Miroslav Guza oslávilo svoj návrat na trénerskú lavičku FK Železiarne Podbrezová víťazstvom nad Prešovom a do svojho druhého zápasu vstupovali s odhodlaním získať body aj v Zlatých Moravciach. Už tu prekvapili s nečkanými zmenami v rozostavení hráčov, ako aj zaradením mladého stopéra Samuela Kuca do základnej zostavy. Po hodine hry vybehol na trávnik aj hráč staršieho dorastu Ján Blahút. „Pre nás je veľmi dôležité, že sa nám darí zaradiť mladých chlapcov do mužstva. Je len na nich, či sa tej šance chytia. Ja si myslím, že urobili maximum preto, aby sa pobili o ďalšie šance. Práca s mladými nie je jednoduchá, ale dali sme sa na túto cestu a budeme makať ďalej,“ hodnotil mladých hráčov Marek Fabuľa. Ani v treťom zápase, pod taktovkou nového trénera, nechýbali v zostave viacerí mladí hráči a mužstvo získalo dôležité tri body do tabuľky, čím poskočili na desiate miesto. Víťaznú vlnu, z posledného ligového zápasu, môžu hráči FK ŽP ešte natiahnuť, keďže ich 4. októbra čaká ďalšie stretnutie slovenského pohára, v ktorom zavítajú na pôdu FK Soľ.

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – FK Železiarne Podbrezová  1:0  (1:0)

Góly: 44. Urgela.

Stretnutie sa odohrávalo z väčšiny medzi šestnástkami a zakončenia, ktoré by volali po góle, v prvom polčase takmer neboli. Niekoľko streleckých pokusov bolo z väčších vzdialeností, ale tie brankárom problémy nenarobili. Zaujímavou štatistikou bolo až 25 faulov za prvých 45 minút. Dlho to vyzeralo, že do šatní sa pôjde za bezgólového stavu, ale minútu pred koncom sa Jaroslav Kostelný nedohodol s Martinom Kuciakom a po zle zahranej malej domov pretlačil loptu do našej siete Ľubomír Urgela (1:0). Ten mohol skórovať aj druhýkrát, lenže v 61. minúte jeho strelu k žrdi z dobrej pozície v šestnástke vytlačil Kuciak. O štyri minúty neskôr, na hranici pokutového územia, zle rozohral gólman súpera Kováč, no Dávid Leško prázdnu bránu trafiť nedokázal. Gešnábel zakončoval zoči-voči Kuciakovi,  po centri Mateusa a pätičke Urgelu, gól z toho nebol, keďže náš brankár vytiahol skvelý zákrok a pomohol mu aj stopér Krivák. V posledných sekundách nadstaveného času sa do lopty spred šestnástky oprel Matúš Mikuš, ale jeho krásnu ranu zastavilo brvno. Po prehratom zápase hodnotil tréner Marek Fabuľa: „Vychádzali sme z toho, že náš čaká veľmi ťažký súper. Jeho káder je poskladaný z futbalistov, ktorí vedia hrať. Domáce prostredie je v ponímaní Zlatých Moraviec veľmi úspešné, preto sme sa snažili v krátkom úseku priniesť nejakú zmenu a prekvapiť súpera. Novým rozostavením a spôsobom hry sa nám to sčasti darilo a chlapci zápas príkladne oddreli. O výsledku rozhodla komická situácia, ale aj to patrí k futbalu. Nakoniec to mohlo skončiť aj nerozhodne, ale Mikušova strela skončila na brvne. Gratulujem domácim k víťazstvu.“

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak – Krivák, Kostelný, Kuc – Turňa, Baez, Kopičár (82. Kačerík), Leško, Djordjević – Rendla (65. Blahút), Bernadina (65. Mikuš).

FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble: Kováč – Dobrotka, Chren, Karlík, Nikolić – Szymonowicz – Gešnábel (90. Horník), De Oliveira (80. Sládek), Bariš, Cleber (71. Záhumenský) – Urgela.

FK Železiarne Podbrezová – FK Senica 1:0 (1:0)

Gól: 10. Rendla.

Podbrezová začala stretnutie veľmi dobre. V tretej minúte bol v zaujímavej pozícii Andrej Rendla, ktorý síce namieril nad, ale o sedem minút neskôr sa nemýlil, keď krásnou hlavičkou zužitkoval center Dávida Leška. Hostia zahrozili po priamom kope, no strela Vaščáka išla tesne vedľa. Po kontre troch proti jednému mali podbrezovskí hráči ďalšiu možnosť, proti Leškovej strele výborne vyštartoval Plach. Následne zaujímavo pálili Leško či Kopičár a Rendla v dobrej pozícii netrafil loptu ideálne. V 39. minúte mal hrotový hráč domácich opäť veľkú možnosť, no po zaseknutí si obrancu Podhorina vystrelil tesne vedľa brány.

V druhom dejstve sa Senica snažila vrátiť do zápasu. Hlavne pri hlavičke Romula sa fantastickým zákrokom blysol brankár Kuciak. Ten čelil aj rane z voleja od Seničana Šefčíka. Na druhej strane mal šance najmä Andrej Rendla, ktorému situácie pripravoval Dávid Leško. Druhý gól, ktorý by naše mužstvo upokojil mohol pridať po peknej individuálnej akcii Blahút, vystrelil len tesne vedľa. Z priameho kopu strieľal v závere zápasu Leško, trafil bočnú sieť. Marek Fabuľa po zápase hodnotil: „Vedeli sme, že Senica je húževnatý súper, nepríjemný, na čo sme sa aj pripravili. Už v prvom polčase sme chceli rozhodnúť, no škoda, že okrem gólu sme nepremenili ďalšie tutovky a nezískali tak potrebný pokoj na kopačky. Ten nám potom chýbal v druhom polčase, pretože jednoduchými stratami lôpt sme sa dostávali sami pod tlak, nedokázali sme podržať v pokoji loptu, byť aktívnejší, rozhodnejší. Je to výzva pre nás, aby sme to dokázali zvrátiť a každým zápasom sa zlepšovali. Pripísali sme si veľmi dôležité víťazstvo, máme tri body, s týmto som veľmi spokojný“.

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak – Turňa, Krivák, Kostelný, Djordjević – Jedinák (62. Blahút), Baez, Kopičár, Leško (90+2. Káčerík) – Bernadina (79. Mikuš) – Rendla.

FK Senica: Plach – Otrísal, Podhorin, Ranko – Medvedev, Krč, Sarpei (58. Richtárech), Duga (68. Šefčík) – Vaščák – Romulo, Ďuriš (46. Kováč).