Postup v Slovnaft Cupe a dve ligové víťazstvá

 

Naši futbalisti sú momentálne na víťaznej vlne. Po postupe v Slovnaft Cupe, kde dokázali zvíťaziť v domácej Zelpo aréne nad tradičným rivalom z Dukly Banská Bystrica, vyhrali aj dva ligové zápasy. V desiatom kole druhej futbalovej ligy porazili Petržalku a následne si na domácom trávniku poradili s Trebišovom.
V druholigovej tabuľke je mužstvo FK Železiarne Podbrezová po jedenástich kolách na druhom mieste so ziskom 24 bodov. Naši futbalisti dosiaľ zaznamenali osem víťazstiev a tri prehry. Na vedúcu Duklu Banská Bystrica strácame dva body, tretie FK Humenné je len o bod za nami, pričom má ešte zápas k dobru.

 

Derby opäť pre naše farby

FK Železiarne Podbrezová zdolal Banskú Bystricu aj druhýkrát v sezóne. Naši futbalisti porazili súpera v treťom kole Slovnaft Cupu a prebojovali sa do štvrtého kola. Postup teší o to viac, že sa zrodil po výhre v derby zápase. Tím spod Urpína recept na dobre pripravenú družinu trénera Romana Skuhravého nenašiel ani druhý raz v aktuálnom ročníku. Podbrezová totiž zdolala Banskú Bystricu aj začiatkom augusta v druholigovom meraní síl. Dobrý výkon v pohárovom stretnutí podal domáci stredopoliar Matej Grešák. Po postupe neskrýval radosť. „Bol to ťažký zápas. Pripravovali sme sa naň ako na každý ligový. Akurát tréner vymenil niektorých hráčov a šancu dostali aj tí, čo menej hrávajú. Sme šťastní, že sa nám podarilo vyhrať a tešíme sa na ďalšie kolo.“

Hráči sa pred derby zápasmi dokážu viac namotivovať. Predsa len, poraziť veľkého rivala je veľká motivácia a je jedno, či ide o ligový, pohárový alebo priateľský zápas. „Výhra nás veľmi potešila. Pozitívne bolo, že prišla hneď po domácej prehre s Komárnom. Podobné zaváhania nás ale musia nakopnúť, čo sme v stretnutí s Banskou Bystricou aj potvrdili,“ pokračoval Grešák.

Odchovanec 1. FC Tatran Prešov mohol v závere okoreniť solídny výkon aj gólom, no svoju šancu nevyužil. „Celkovo sa mi hralo veľmi dobre. Som rád, že mi tréner dal príležitosť. K úplnej spokojnosti mi chýbal strelený gól alebo aspoň prihrávka. V prvom rade ma ale teší, že sme vyhrali,“ dodal.

Ďalšie kolo ligového pohára je na programe 27. októbra. O súperovi rozhodoval žreb. Ten sa uskutočnil po našej redakčnej uzávierke.

 

Rozhodol vlastný gól

Netradične už v doobedňajších hodinách sa začalo stretnutie v Petržalke, ktoré sme v rámci desiateho kola druhej ligy odohrali koncom septembra. O našom víťazstve rozhodol vlastný gól domácich v prvom polčase, keď po centri Bartoša zakončil Pavúk, trafil Redékyho a od neho sa lopta odrazila do protipohybu petržalského brankára Ševčuka. V ďalšom priebehu úvodného dejstva a ani v druhom polčase gól nepadol, z Petržalky sme si tak odniesli tesné víťazstvo.

S tromi bodmi za víťazstvo bol spokojný aj tréner Roman Skuhravý, no podľa jeho slov sme si zápas trochu skomplikovali. „Po veľmi dlhej dobe bolo ťažké prísť na umelú trávu, je to iné. Zápas sme si mohli urobiť ľahší, pretože sme mali šance, nemali sme však dobre obsadený box, s tým som trochu nespokojný. Vedeli sme, že domáci nehrali štrnásť dní, takže boli plní chuti do futbalu. Bol to zaujímavý zápas, som rád za tri body. Musím povedať, že Richard Ludha nás v ojedinelej šanci Petržalky podržal a to bolo kľúčové. Keby sme dostali gól na 1:1, tak by to malo vplyv na súpera, aj na nás. Ako som hovoril, mohli sme si to urobiť jednoduchšie, ale taký je futbal.“

 

Roland Galčík strelil Trebišovu dva góly a bol vyhlásený za najlepšieho hráča 11. kola. Foto: A. Nociarová
Roland Galčík strelil Trebišovu dva góly a bol vyhlásený za najlepšieho hráča 11. kola.

 

Víťazstvo rozdielom triedy

Prvý októbrový deň sme v domácej Zelpo aréne privítali Slavoj Trebišov. Od úvodu sme boli aktívnejším mužstvom, no prvý gól sa nám podarilo streliť až na konci prvého polčasu, keď sa presadil Galčík. Po zmene strán najskôr hosťujúci Bajtoš zahodil obrovskú možnosť na vyrovnanie a my sme sa v krátkom slede presadili dvakrát, keď skórovali Galčík a Timošenko. Zvýšiť skóre mohol ešte striedajúci Pavúk, ktorý šiel sám na trebišovského brankára, no v poslednej chvíli nechal nešťastne loptu za sebou. Do konca stretnutia už ďalší gól nepadol a tak sme nad Trebišovom zvíťazili rozdielom triedy 3:0.

 

Kritika niektorých divákov

Tréner Roman Skuhravý okrem spokojnosti s výkonom a výsledkom neskrýval aj rozčarovanie z prístupu niektorých divákov. „Odviedli sme skvelú prácu a hráči si zaslúžia pochvalu. Na našej hre je vidieť obrovský progres, ale neprežívam výsledok tak, ako by som chcel. Možno je chyba, že to hovorím, ale tých päť „kriklúňov“, ktorí nerozumejú futbalu a otravujú život všetkým okolo, vrátane hráčov, si vôbec nevážia, čo tu majú. V Podbrezovej je mladé a kvalitné mužstvo a toto na futbal nepatrí. Bol by som rád, keby aj ostatní fanúšikovia, pre ktorých to robíme, chceli danú situáciu zmeniť. Atmosféra nie je pekná a mne to proste prekáža. My tvrdo pracujeme a hráči si zaslúžia podporu,“ povedal otvorene náš kouč po zápase.

Futbalové veci si Skuhravý pochvaľoval. „Výkon bol perfektný. Musíme byť trpezliví, pretože súperi na nás hrajú z hlbokého bloku a nie je to jednoduché dohrávať. My si šance vypracovávame, ale potrebujeme čas a budeme lepší. V tomto zápase mala hra všetko a ja som za chlapcov rád, že to takto odpracovali,“ dodal podbrezovský tréner.