Podbrezová porazila najneobľúbenejšieho súpera

Logo Futbalový oddiel ŽP Šport PODBREZOVÁSéria bez víťazstva v jarnej časti pokračovala aj po zápase so Senicou, hoci sme mali
s mužstvom zo Záhoria priaznivú bilanciu a práve v tomto zápase sa chcelo mužstvo trénera Fabuľu výsledkovo chytiť. Dlhodobé zranenia opôr tímu boli hlavnou príčinou zlých výsledkov a každou stratou bodov sa hráči dostávali pod čoraz väčší psychický tlak, z ktorého sa nevedeli vymaniť. Z ôsmich jarných kôl získal tím len štyri body a preto sa vedenie FO ŽP Šport rozhodlo ukončiť spoluprácu s Marekom Fabuľom a jeho asistentom Miroslavom Guzom. Obom trénerom patrí veľká vďaka za výsledky, ktoré dokázali s tímom dosiahnuť v predošlom období a do ďalšej trénerskej kariéry im želáme veľa úspechov.

Nový impulz, ktorý by priniesol psychickú, no najmä výsledkovú vzpruhu,  mal prísť s novým hlavným trénerom Karolom Praženicom. A stalo sa. Zisk troch bodov,  za víťazstvo v súboji so Zlatými Moravcami, vo fanúšikoch opäť oživil sen o účasti v európskych súťažiach,  a čo je najhlavnejšie, hráči zo seba sňali tzv. deku a verme, že ju zahodili ďaleko od seba. Do konca súťaže stále ostáva viacero dôležitých súbojov, no hráči majú opäť všetko vo svojich rukách a budú potrebovať čo najviac síl aj od fanúšikov, aby sme na záver súťaže mohli spoločne osláviť historicky najvyššie umiestnenie nášho tímu vo Fortuna lige.

FK Senica – FO ŽP Šport Podbrezová  1:1 (0:1)

Góly: 62.  Kratochvíl  –  31. Polievka.

Do stretnutia vstúpili hráči oboch celkov veľmi opatrne a do šancí sa takmer nedostávali. Nik nechcel urobiť chybu, čo sa prejavilo aj na kvalite hry. Súboj  pred slabou diváckou kulisou neprinášal žiadne ofenzívne divadlo. Vedenia sme sa nakoniec ujali my, keď po polhodine hry vzal mladý Robert Polievka zodpovednosť za zakončenie na seba a spoza veľkého vápna krásne trafil do Šullovej brány. „Dostal som loptu pred šestnástku. Snažil som sa čo najrýchlejšie vystreliť a podarilo sa mi to. Škoda, že sme nepridali aj druhý gól, bolo by po zápase,“ povedal po stretnutí strelec. Po zmene strán sa domáci taktiež chceli zapísať do streleckej listiny. Potrebovali k tomu pokutový kop, pretože po neprehľadnej situácii v šestnástke Podbrezovej prišiel faul na Šašinku. Následne sa k lopte postavil Miloš Kratochvíl a vyrovnal na 1:1. Šance sa začali rodiť až po tom, ako sa Podbrezová aj Senica dokázali gólovo presadiť. Najskôr centroval Brigant, lenže na zadnej žrdi číhajúci spoluhráč nedokázal svojim hlavičkovým zakončením ohroziť našu bránu. V 83. minúte mohol Podbrezovú k trom bodom posunúť Miroslav Viazanko, ktorý dostal prihrávku do malého vápna, kde v páde dokázal zakončiť, lenže lopta nemala dostatočnú razanciu, a tak ju Šulla nakoniec zachytil ešte pred tým, ako prekročila bránkovú čiaru. Senica odpovedala do minúty. Po zlej malej domov od Matúša Turňu sa do dobrej šance dostal Šašinka, no Martin Kuciak sa proti nemu výborne postavil a nedovolil mu vo veľkej príležitosti skórovať. Spomínaný gólman „Železiarov“ dobre zakročil aj o chvíľu neskôr, keď vyrazil strelu Miloša Kratochvíla spoza pokutového územia. „Som nespokojný, pretože sme obrat zápasu mali vo svojich rukách. Od začiatku sme boli aktívni. Mali sme veľa šancí, ktoré sme ale nepremenili. Nedokázali sme ísť do vyššieho vedenia ako o jeden gól, a to sa nám stalo osudným. V druhom polčase sme nenadviazali na prvý. Výsledkom toho bolo, že sme dostali gól z penalty. Nám sa ten jeden bod po dnešnom výkone máli a odchádzame smutní,“ zhodnotil stretnutie Marek Fabuľa.

FK Senica: Šulla – Šušolík, Brigant, Miklós (63. Bališ), Blažek, Pillár, Ranko, Kratochvíl, Turyna (44. Kováč), Šašinka, Kotula (70. Kopičár).

FO ŽP Šport: Kuciak – Turňa, Krivák, Kupčík, Djordjevič – Vajda, Podio – Polievka (72´ Mikuš), Kochan (92´ Kuzma), Viazanko – Bernadina.

FO ŽP Šport Podbrezová – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble  2:0 (1:0)

Góly: 18. Bernadina, 90+2. Mikuš.

ZP FUTBAL Podbrezova proti Zlatým Moravciam 2:0
V zápase Podbrezovej proti Zlatým Moravciam siahli naši hráči na dno síl, no odmenou im boli tri body za prvé tohtoročné víťazstvo v pomere 2:0.  Foto: A. Nociarová

Výhra nad Zlatými Moravcami je prvou na jar a ziskom troch bodov sme prerušili aj šnúru desiatich zápasov bez víťazstva. Naposledy sme sa z plného bodového zisku tešili 26. novembra 2016, po víťazstve nad Senicou. Zápas v upršanom počasí začal opatrne z oboch strán. V štrnástej minúte však pálil spoza šestnástky Bernadina a jeho strela tesne minula priestor troch žrdí. Tie už ale Holanďan trafil o štyri minúty neskôr, keďže po rohovom kope vyhral hlavičkový súboj kapitán Kupčík a náš legionár nastavil nohu, čím dostal loptu do opustenej časti brány a otvoril skóre: Bol tam roh, po ktorom Ľuboš vyhral súboj. Ja som čakal na zadnej žrdi na loptu, ktorú som našťastie dostal a dokázal ju usmerniť do siete,“ opísal šťastný strelec gólový moment. Šance domáceho tímu pokračovali. O dve minúty neskôr síce hráči Zlatých Moraviec dostali loptu po dlhom aute preč z vápna, no len na nohu Turňu, ktorého volej pravdepodobne smeroval do brány, ale štipľavý projektil zrazili obrancovia hostí na roh. Do nebezpečných zakončení sa dostal aj Patrik Vajda, ktorý  po Kuzmovej akcii sprava dobehol odrazenú loptu za pokutovým územím a odtiaľ nepríjemne vystrelil, avšak bránu Kováča minul. Defenzívny záložník bol na konci prvého polčasu aj v ďalšej príležitosti, no skúsený gólman si s jeho dorážkou opäť poradil. V druhom dejstve sa hra dlho odohrávala medzi šestnástkami a brankári veľa práce nemali. Príležitosti začali prichádzať až so záverom stretnutia. Najskôr sa Bernadina dostal k lopte na hranici šestnástky a zakončil tesne vedľa Kováčovej brány. O päť minút neskôr sa krásne, až pred brankára súpera, cez viacerých hráčov preštrikoval krajný obranca Lazar Djordjević, no ocitol sa až veľmi blízko brankára hostí. Hráči Moraviec si vypracovali v podstate len jednu veľkú šancu. Mateus, v osemdesiatej minúte, napriahol spoza pokutového územia a jeho tečovaná strela skončila na žrdi Kuciakovej brány. V nadstavenom čase ešte víťazstvo definitívne poistil striedajúci Matúš Mikuš, ktorému na hlavičku presne nahral Matúš Turňa. „Bola to veľmi zlá séria, sme radi, že sme ju zlomili a máme tri body. Nepozerali sme sa na to, či to sú Zlaté Moravce alebo niekto iný. Od začiatku zápasu sme si išli za svojim. Boli sme trpezliví, hrali sme na výsledok a vyplatilo sa to. Potrebovali sme vyhrať, čo sa podarilo,“  hodnotil po stretnutí Mikuš, ktorý sa vyjadril aj o novom trénerovi: „Každý tréner má niečo svoje. Za tú krátku chvíľu sa nám snažil niečo povedať a bolo to úspešné. Bolo to o motivácii. Systém sa nemenil. Bolo dôležité, aby sme to zvládli, skonsolidovali sa a urobili ten zlom, čo sa týka nevydarených zápasov.“ Karol Praženica mal po zápase dôvod na radosť, veď víťazná premiéra je túžbou každého začínajúceho kouča. Po zápase povedal: „Určite sme radi, že sme tento zápas vyhrali a podarilo sa nám prerušiť sériu, ktorá bola naozaj dlhá. Musím pochváliť svojich hráčov, že dnes išli na dno svojich síl. Snažili sa strhnúť víťazstvo na svoju stranu, aj keď tam bolo dosť veľa nepresností. Myslím, že za bojovnosť a snahu sme si víťazstvo zaslúžili.“

FO ŽP Šport: Kuciak – Turňa, Krivák, Kupčík, Djordjevič – Podio, Vajda – Polievka (68. Mikuš), Kuzma (90+2. Lipčák), Viazanko – Bernadina (89. Migaľa).

FC ViOn:  Kováč – Pastva, Kapor, Karlík, Chren – Bariš (55. Ujlaky), Machuča – Orávik, Mateus, Kostadinov (46. Guilavogui) – Nurkovič (65. Yao).