Petíciu odovzdali na ministerstvo zdravotníctva

Tlačová konferencia na pôde nemocnice. Zľava: Vladimír Soták, Tomáš Abel, Jaroslav Mačejovský a Karol Vojtko. Foto: M. Gončár

Téma zaradenia Nemocnice s poliklinikou Brezno (NsP) do najnižšej úrovne siete nemocníc rezonuje na Horehroní od začiatku kalendárneho roka. Výzva vedenia NsP a zriaďovateľov smerom k Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR), aby prehodnotilo tento zámer, bola podporená petíciou. Nielen obyvatelia okresu v nej mohli vyjadriť svoj nesúhlas s daným rozhodnutím. Viac ako mesiac trvajúca petičná akcia sa skončila vo februári. V uplynulom týždni Tomáš Abel, predseda Správnej rady NsP a primátor mesta Brezno, osobne doručil podpisy na MZ SR. Ešte pred samotným odovzdaním zvolalo vedenie NsP a zriaďovatelia mediálny brífing, kde boli novinári informovaní o celom priebehu petičnej akcie.

„Petícia, ktorú sme zorganizovali, zmobilizovala celé Horehronie. Uskutočnila sa od 25. januára do 28. februára. Petíciu Za zachovanie Nemocnice s poliklinikou Brezno, n.o., v celom jej doterajšom rozsahu poskytovaných zdravotníckych činností a za jej zaradenie do siete kategorizovaných nemocníc II. úrovne podpísalo spolu 29 772 osôb, z toho 2 025 online. Keď si predstavíme, že okres Brezno má 59-tisíc obyvateľov a petíciu mohli podpísať občania nad 16 rokov, konštatujeme, že sa za NsP postavili takmer všetci obyvatelia okresu,“ povedal v úvode T. Abel.

Zároveň poďakoval každému, komu nie je osud NsP ľahostajný, starostom, zamestnávateľom, lekárom, sestrám a všetkým aktívnym obyvateľom regiónu. Pozitívom je, že svoj podpis odovzdalo aj viac ako 2 600 zamestnancov akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová (ŽP a.s.) a jej dcérskych spoločností.

Stretnutie s premiérom

Dnes je jasné, že MZ SR nemôže pripomienky k zaradeniu nemocnice ignorovať a musí im venovať patričnú pozornosť. Ak totiž petíciu podpíše aspoň 10-tisíc občanov, musí ju prerokovať príslušný orgán verejnej moci, s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky, so zástupcami petičného výboru. Hovorí o tom Zákon o petičnom práve.

„Preto žiadame o prerokovanie nášho problému so zástupcami MZ SR. Veríme, že si štátny tajomník nájde čas a takisto dúfam, že do problematiky sa zapojí aj predseda vlády, nakoľko takmer 30-tisíc podpisov je dostatočný počet, aby nám venovali priestor na konštruktívnu debatu,“ dodal primátor.

Roky trvajúca podpora

Tomáša Abela doplnil Vladimír Soták, člen Správnej rady NsP a generálny riaditeľ ŽP a.s.

„Verím, že sa stretneme s premiérom. Ja osobne som hrdý, ako vyzerá NsP v Brezne a jej okolie. V tomto regióne žijem 40 rokov a vždy som sa jej snažil pomáhať. Ďakujem vedeniu, ako riadi celý chod tejto inštitúcie. Vážme si lekárov a sestry za to, ako všetko funguje. Železiarne Podbrezová a mesto Brezno investovalo do NsP veľa peňazí. Buďme teda hrdí, že máme nemocnicu na takejto úrovni,“ poznamenal.

Jaroslav Mačejovský, riaditeľ NsP, poznamenal, že rozhodnutie MZ SR vnieslo medzi ľudí i zamestnancov pocit neistoty. Poďakoval každému, kto svojím podpisom podporil petičnú akciu, ale aj personálu, že naplno pracuje i v čase neistoty.

„Naša nemocnica je druhý najväčší zamestnávateľ v regióne. Pracuje v nej šesťsto ľudí. Keď si zoberieme lôžkovú časť, ročne ošetríme viac ako osemtisíc pacientov. Máme 27 ambulancií. Sme nemocnica, ktorá má kompletne zachovaný program, na aký sme roky zvyknutí. Sú tu všetky zložky lekárov, preto sme na ňu právom hrdí. Verím, že vďaka našej aktivite a petičnej akcii prehodnotí MZ SR svoj zámer.“

Návšteva z ministerstva

Karol Vojtko, zástupca riaditeľa NsP pripomenul, že už začiatkom januára poslalo vedenie NsP žiadosť na MZ SR, kde sa ohradilo voči jej zaradeniu do najnižšej úrovne. Na túto žiadosť ministerstvo nereagovalo, napriek tomu, že bola urgovaná.

„Až v závere februára sa uskutočnilo na pôde NsP stretnutie so zástupcami Odboru klasifikácie a kategorizácie ústavnej starostlivosti MZ SR. Zúčastnil sa ho aj Matej Mišík, riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz. Podrobne sme rozobrali celú situáciu. Vysvetlili sme časovú dostupnosť zdravotnej starostlivosti a predostreli ďalšie pripomienky. Poukázali sme, že v prípade nutnosti zvážime naše právo obrátiť sa aj na prokuratúru, ktorá je poverená dozorom nad zachovávaním zákonnosti orgánmi verejnej správy. Na niektoré naše otázky nevedeli zástupcovia ministerstva v danom čase odpovedať. Poznamenali, že sa nimi musia bližšie zaoberať,“ povedal K. Vojtko.

Aký bude výsledok všetkých snáh a či MZ SR prehodnotí svoj zámer, ukážu až najbližšie mesiace. Vedenie NsP, zriaďovatelia a aj obyvatelia Horehronia dali jasne najavo svoj nesúhlas s pripravovanou zmenou v takej podobe, že nebudú zohľadnené osobitné objektívne požiadavky nemocnice, ktorých cieľom je predísť obmedzeniu či ukončeniu niektorých jej doterajších zdravotníckych činností. Na ťahu je samotné ministerstvo, ktoré si vypočulo dostatok argumentov a do rúk dostalo aj petíciu s takmer 30-tisíc podpismi.