Peľ tráv preberá pozíciu najsilnejšieho alergénu

 

V polovici mája ešte dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých, pričom najvyššie koncentrácie dosahoval najmä na strednom a severnom Slovensku. Ubudlo peľu alergizujúcej brezy, duba i buka.

„Pre alergikov je ale nepríjemnou správou, že denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých dosahovali alergologicky významné denné koncentrácie na väčšine Slovenska. V teplejších oblastiach Slovenska sa zvýšili aj denné koncentrácie peľu pŕhľavovitých rastlín. Peľ tráv dosahoval najvyššie denné koncentrácie v Košiciach, v Bratislave, v Nitre a v Žiline. Najvyššie koncentrácie peľu buka zachytila zas monitorovacia stanica v Banskej Bystrici. Peľ ihličnanov v najvyšších koncentráciách zachytili v Žiline, v Banskej Bystrici a v Košiciach“, uviedla k aktuálnej peľovej situácii RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

Ilustračné foto: pexels.com
Ilustračné foto: pexels.com

Prognóza v nasledujúcich dňoch nie je pre alergikov vôbec priaznivá. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých preberie pozíciu najsilnejšieho alergénu, nakoľko peľová sezóna brezy už každú chvíľu končí na celom území Slovenska. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosiahne vysoké denné koncentrácie skoro na celom území Slovenska. Peľ tráv sa stáva najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov.