Ohliadnutie sa za zimnou sezónou v biatlone

Zuzana Remeňová a jej radosť v cieli po úspešných pretekoch. Foto: I. Stančík

Len nedávno sa skončila biatlonová zimná sezóna 2021/2022 a naši pretekári sa pomaly môžu začať pripravovať na leto. Už v júni ich čakajú prvé štarty v letnom biatlone, kde budú chcieť nadviazať na úspechy z uplynulej zimy, ktorá bola pre Biatlonový oddiel ŠK Železiarne Podbrezová úspešná.
Sestry Remeňové patrili na prelome rokov 2021 a 2022 do juniorskej kategórie, no počas sezóny pretekali v rámci IBU pohára a takisto Svetového pohára, čiže v elitnej seniorskej kategórii. Pre naše biatlonistky to boli obrovské skúsenosti a motivácia do ďalšej práce.

Obidve sestry predvádzali v januári výborné výkony počas juniorských majstrovstiev Európy, kde patrili k oporám slovenskej reprezentácie. Mária Remeňová bola najlepšie šiesta vo vytrvalostných pretekoch a jej dvojička Zuzana dokonca skončila trikrát v prvej desiatke. Postupne obsadila 9. miesto vo vytrvalostných pretekoch, 5. priečku v šprinte a v stíhacích pretekoch finišovala desiata. Nesklamala ani Ema Kapustová, ktorej najlepšie umiestnenie bolo 18. miesto v stíhačke. Úspešné stíhacie preteky na tomto šampionáte podčiarkla 11. pozíciou M. Remeňová. Za zmienku určite stojí aj 15. miesto v celkovom hodnotení juniorského IBU pohára E. Kapustovej. Z. Remeňovej sa podarilo dosiahnuť výborný výsledok taktiež v seniorskom IBU pohári, keď skončila jedenásta v šprinte po bezchybnej streľbe.

Na biatlonových majstrovstvách sveta juniorov a kadetov nás reprezentovali Kristína Makovínyová a Sára Pacerová medzi kadetkami a v juniorskej kategórii štartovala Ema Kapustová. Počas všetkých štartov podávali dievčatá veľmi solídne bežecké, ale aj strelecké výkony. Všetky tri naše pretekárky zaznamenali veľmi dobré umiestnenia. Top K. Makovínyovej bolo 11. miesto, ktoré si vybojovala vo vytrvalostných pretekoch. V stíhacích pretekoch dosiahla svoj najlepší výkon S. Pacerová, keď skončila devätnásta. Najlepšie umiestnenie nielen z našich dievčat, ale aj z celej ženskej časti reprezentácie dosiahla E. Kapustová, ktorá skončila v stíhacích pretekoch junioriek deviata. V závere marca sa podarilo ešte K. Makovínyovej uspieť aj na Olympijskom festivale mládeže, kde vo vytrvalostných pretekoch skončila na výbornom 5. mieste.

Slovenský Viessmann pohár

Zastúpenie sme mali aj v slovenskom Viessmann pohári. Hoci naše najlepšie pretekárky štartovali najmä na medzinárodnej scéne, preto nemohli dosiahnuť popredné umiestnenia aj doma, skvele ich zastúpili ostatní členovia podbrezovského biatlonu. Slovenského pohára sa počas celej sezóny zúčastňovali Tamara Molentová, Filip Bury a Sebastián Ilavský. Posledný menovaný skončil v konečnom rebríčku na 5. mieste medzi staršími dorastencami. V kategórii juniorov skončil na 2. pozícii F. Bury. Celkové víťazstvo medzi staršími dorastenkami si zaslúžene vybojovala T. Molentová, ktorá zvíťazila aj v celkovom hodnotení pohára Zväzu slovenského lyžovania v rovnakej kategórii.