O päť rokov späť

 

Zdroj: ekonomika.sme.sk

Za celý prvý polrok tohto roka slovenská ekonomika stratila približne 13 percent a v reálnom vyjadrení sa vrátila do prvého štvrťroka 2015. Vyčíslili to analytici Národnej banky Slovenska.

Ako informoval Štatistický úrad, medziročný pokles hrubého domáceho produktu (HDP) v druhom štvrťroku dosiahol 12,1 percenta. Ešte v prvom štvrťroku slovenská ekonomika klesla o 3,7 percenta.

Vplyv pandémie nového koronavírusu sa podľa analytikov najvýraznejšie prejavil práve na začiatku druhého štvrťroka, kedy ekonomika dosiahla svoje dno.

„Po očistení o sezónne vplyvy medzikvartálny pokles dosiahol 8,3 percenta. V porovnaní s očakávaniami Národnej banky Slovenska z predikcie je to lepší výsledok,“ doplnili analytici centrálnej banky.

Podrobná štruktúra vývoja ekonomiky bude známa až začiatkom septembra. Z mesačných údajov však podľa analytikov vyplýva, že opatrenia pre boj s pandémiou mali výrazne negatívny vplyv na všetky zložky HDP.

„Vývoz aj dovoz zaznamenali ešte silnejší prepad ako v predchádzajúcom štvrťroku. Na takýto vývoj malo najväčší dopad zastavenie výroby v automobilkách, ako aj v ďalších priemyselných výrobách,“ priblížili.