O golfové tábory je mimoriadny záujem

 

Tréner Jakub Plech s najmenšími účastníkmi tábora objektívom I. Kardhordovej
Tréner Jakub Plech s najmenšími účastníkmi tábora objektívom I. Kardhordovej

 

Pokojnou prírodou Nízkych Tatier sa v týchto dňoch ozýva detský džavot, smiech a zvuky odpalov loptičiek. Golfový areál Little Bear na Táloch privíta počas leta desiatky detí, čo je neklamný znak, že denný tábor Škola golfu otvoril ďalšiu sezónu. Počas piatich týždňových turnusov ho navštívi množstvo účastníkov. Jeho popularita postupne narastá a dnes presahuje hranice regiónu. Deti našich zamestnancov, ale i malí golfisti z okolia či iných kútov Slovenska, si môžu užiť slnečné dni v nádhernom prostredí medzi rovesníkmi a novými kamarátmi.

Škola golfu je každý rok na vysokej úrovni. Deti sa pod dohľadom skúsených trénerov zoznamujú so zeleným športom alebo posúvajú svoje doterajšie schopnosti na vyššiu úroveň. Týždňové tréningy, doplnené o zaujímavý program, malí účastníci vítajú. Tábor nie je len o golfe, ale taktiež o zážitkoch, kúpaní, prechádzkach, zábave či hľadaní nových priateľstiev.

„Každý kemp trvá päť dní. Deti ráno dovezú rodičia, tréneri si ich preberú a robia s nimi rôzne aktivity. Najskôr začínajú krátkymi hrami, až po konečný finiš do jamky. Po tréningu ich odvezie autobus na ďalší program s vychovávateľkami,“ povedal Aleš Svěntek, golfový tréner, ktorý sa práve venoval skupinke starších detí. Poobede sa všetci vrátia do areálu, aby pokračovali v tréningu až do popoludnia, teda záveru dňa. „Väčšinou ide o deti, ktoré už golf niekedy hrali. Sú to dievčatá a chlapci od 5 do 16 rokov,“ doplnil.

 

Aleš Svěntek
Aleš Svěntek

Desiatky účastníkov

Golf považujeme v našich podmienkach stále za menej tradičný šport. Kto si ale myslí, že o tábor nie je záujem, ostane prekvapený. „Na Táloch je oň obrovský záujem. Počas letných mesiacov máme päť kempov a v každom je približne 30 detí. Prvý augustový týždeň ich bude dokonca 40, čo je najviac zo všetkých turnusov,“ vyzdvihol obľúbenosť tábora Svěntek. Na otázku, či je náročné pracovať s toľkými deckami, skúsený tréner s úsmevom odpovedal: „Stačí im ukázať, čo je vlastne golf. Snažia sa poslúchať, trénovať a učiť sa. A to je fajn.“

 

 

Deti sa učia základné techniky a postoje.
Deti sa učia základné techniky a postoje. Foto: I. Kardhordová

 

Prvoradá je spokojnosť

Ako v každom športe, tak i pri golfe platí, že čím skôr človek začne, tým lepšie. Rovnakým heslom sa riadili aj rodičia najmenších detičiek, ktoré pobehovali po zelenej ploche zbierajúc množstvo loptičiek. Svedomito sa im venoval mladý tréner Jakub Plech. Drobci ho pozorne počúvali a dávali na jeho rady. „Spolupráca s deťmi je niekedy náročná, ale ja mám dobrú skupinku a počúvajú ma. V mojej partii sú deti od šesť do osem rokov. Je potrebné neustále ich zabávať. Takže nie je to len o golfe, ale o snahe, aby odtiaľto odchádzali vysmiate a spokojné,“ povedal.

 

Náročná technika

Najznámejší golfista na svete Tiger Woods raz povedal. „Úspechy na golfovom ihrisku nie sú dôležité. Dôležitá je slušnosť a poctivosť.“ Aj preto je golf považovaný za hru skutočných džentlmenov, kde iné ako športové praktiky nemajú svoje miesto. Podobné myšlienky tréneri vštepujú i deťom. Golf totiž nie je len o bezhlavom odpaľovaní loptičiek. Nejeden milovník tohto športu by určite súhlasil. Za dobrým výsledkom sa skrýva veľa faktorov, ktoré rozhodujú o úspechu. Nemenej dôležité je správne fyzické i psychické nastavenie. „Golf je na techniku veľmi náročný. Preto s deťmi začíname vždy od začiatku. Čiže najskôr kratšie rany. Učíme ich držať správny postoj, držanie tela a palíc tak, aby mali tie správne základy. Keď sa následne počas týždňa zlepšia, ideme na dlhšie odpaly.“

 

Pre mnohé deti ide o prvú skúsenosť s golfom.
Pre mnohé deti ide o prvú skúsenosť s golfom. Foto: I. Kardhordová

 

Tréning a snaha

Hoci je u nás golf stále menej známym športom, postupne sa čoraz viac dostáva do povedomia širokej verejnosti. Určite mu pomohol opätovný návrat pod päť olympijských kruhov. Trvalo viac ako sto rokov, kým bol znovu zaradený medzi olympijské športy. Stalo sa tak v roku 2016 v brazílskom Riu. Priam symbolicky, pri čítaní týchto riadkov, prebiehajú olympijské hry v Tokiu. Golf na nich opäť nechýba. Ale dostať sa na takýto prestížny turnaj nie je jednoduché. Dá sa už teraz odhadnúť, ktoré z deti by mohlo mať taký talent, aby sa mu mohlo profesionálne venovať? „V mojej skupinke je chlapec, ktorý pravidelne trénuje. Väčšinou sú však všetky deti na rovnakej úrovni. Potom je to o tom, kto sa bude ako snažiť a trénovať,“ dodal na záver Plech.

 

Najväčšiu radosť mali z golfu a kúpania

Malí účastníci Školy golfu si voľné chvíle plné športu, zábavy a šantenia naplno užili. Okrem zážitkov si domov doniesli i certifikát o absolvovaní golfovej školy. Spýtali sme sa ich, čo sa im na Táloch najviac páčilo a ako sa im v golfe darilo.

 

Lenka Gondová, 12 rokov

– Na tomto tábore som prvýkrát a veľmi sa mi páči. Chodila som na lyžiarsky tábor, tak som nemala možnosť sem prísť. Páči sa mi odpaľovanie loptičiek a som rada, že sa môžem niečo naučiť. Spoznala som už aj nových kamarátov. Okrem golfu sa mi páčia aj ďalšie aktivity, napríklad plávanie.

 

 

 

Ema Zajková, 9 rokov

– Na Táloch sa mi veľmi páči. Už som tu bola. Chceli by sme sa s kamarátkou naučiť hrať golf čo najlepšie.

 

 

 

 

 

Ela Vonkomerová, 7 rokov

– Golf sa mi veľmi páči. Už som ho raz hrala. Zaujímavé je odpaľovanie loptičiek z trávy. Myslím si, že sa mi celkom darí.

 

 

 

 

 

Idka Vonkomerová, 5 rokov

– Najviac sa mi páči bazén, ale aj golf, ktorý hrám prvýkrát. Chcela by som sa ho naučiť hrať čo najlepšie.

 

 

 

 

 

Peter Šterba, 7 rokov

– Tento tábor sa mi veľmi páči. Najviac asi kúpanie, ale aj pozeranie rozprávok. Golf ma veľmi baví. Musím pri ňom veľmi veľa rozmýšľať, a to mám rád. Naozajstný golf hrám prvýkrát, ale asi dvakrát som skúšal minigolf.

 

 

 

 

Michaela Ňáčiková, 7 rokov

– Na Táloch je veľmi dobre. Včera sme pozerali rozprávku, ale bola veľmi pekná. Golf nehrám prvýkrát a myslím, že mi to ide celkom dobre. Som tu s dvoma kamarátkami a našla som si ďalšie dve.

 

 

 

 

Laura Elizabeth Láska, 7 rokov

– Najviac sa mi páči, že chodíme do bazéna. Ale aj golf mám rada a teší ma, že hráme ráno i poobede. Doteraz som hrala iba minigolf. V tábore máme tiež dobrý obed a pozeráme aj rozprávky. Už som si našla niekoľko nových kamarátov.

 

 

 

 

Teodor Herko, 7 rokov

– Som tu aj s kamarátom Peťkom. Najviac sa mi páči samotný golf. Zatiaľ sa mi až tak nedarí. Som rád, že sa chodíme kúpať a pozeráme rozprávky.