Nuda nemala šancu. Tábor v Repišti bol plný hier a zábavy

Decká si tábor v Repišti dosýta užili. V augustovom turnuse ich poriadne zohrialo aj horúce letné slnko. Foto: M. Gončár

Detský pobytový tábor v Repišti otvoril svoje brány aj tento rok. Počas dvoch turnusov ho navštívili desiatky detí, medzi ktorými boli aj ratolesti zamestnancov našich železiarní. Horská chata U daniela už roky víta v nádhernom prostredí Štiavnických vrchov decká rôzneho veku. Animátori im vždy pripravia bohatý program, takže na nudu nie je priestor.

„Augustový turnus mal tému Kráľovstvo malých rebelov. Tábor bol určený pre decká rôzneho veku, od tých najmenších až po staršie,“ informoval Lukáš Ginič, animátor, ktorý je s Repišťom spätý už roky. Podľa jeho slov bol tábor viac kreatívny a tvorivý.

„Deti sa venovali kontaktnejším hrám, športovým aktivitám v areáli, kúpaniu a spolu tvorili zaujímavé veci. Okrem toho veľa kreslili, vymýšľali príbehy, opekali a tancovali na diskotéke. Chceli sme, aby menšie deti mali neustálu zábavu a domov si odniesli pekné spomienky,“ pokračoval. Na otázku, ktoré aktivity majú deti najradšej, odpovedal. „Je to individuálne, každému sa páči niečo iné. Ale veľmi obľúbené sú diskotéky, vodné hry, vodné pištole, ale aj schovávačky či naháňačky.“

Edukatívny charakter

Dvojtýždenný turnus má aj vzdelávací charakter. Deti spoznávajú okolie, prírodu, animátori im vštepujú úctu k prírode či živým bytostiam. „Aj príbeh tábora spočíva v tom, že rebeli sa ocitli v krajine Rebeliónu, kde prišli po dlhej púti spoznávať svoje hriechy. Deckám sa snažíme vysvetľovať, čo je dobré a čo zlé, aká dôležitá je spolupráca, priateľstvá a pomoc navzájom. Všetky aktivity musíme robiť hravou formou, kvôli najmenším. Tento turnus je špecifický, lebo väčšina účastníkov má do jedenásť rokov,“ poznamenal L. Ginič.

Bohatý program

Aktivít je veľa a zabaviť deti počas viac ako dvoch týždňov nie je jednoduché. Je podľa skúseného animátora náročné vymyslieť vhodný program? „Určite, ale máme už prax. Tábory robíme dlhé roky. Dôležité je, že deti to baví. Nemôžeme im poskytnúť zábavu vo forme školy v prírode alebo družiny. Fungujú od rána do večera, pričom tu nemajú rodičov. Tí môžu deckám chýbať. Preto je dôležitý vstup do táborového života, najmä pri najmenších, aby chceli ísť do tábora aj v budúcnosti,“ doplnil skúsený animátor. Hneď na to dodal, že tábor v Repišti sa teší veľkej obľube, nakoľko niektoré deti ho navštevujú osem aj deväť rokov. „Sme radi, že sa nám v tomto smere darí. Najradšej sme, keď sa deti tešia a majú radosť,“ dodal L. Ginič.

*** NAŠA ANKETA ***

Počas návštevy tábora sme vyspovedali aj niekoľko účastníkov. Deti sme sa opýtali, ako sa im v Repišti páči, či sú v tomto tábore prvýkrát a aké zážitky si domov odnesú.

* Marek Harant, 13 rokov: V tábore v Repišti som už štvrtýkrát. Tento rok je ťažší, lebo niektorí kamaráti museli po testovaní odísť. Je tu ale celkovo dobre, animátori vymýšľajú zaujímavý program, máme výborné obedy a celkovo sa tu zišli dobrí ľudia. Okrem hier sme sa boli kúpať v Sklených Tepliciach a tiež sme absolvovali rôzne túry.

* Lea Šoltýsová, 8 rokov: V tábore som prvýkrát a veľmi sa mi tu páči. Najviac zo všetkého asi tancovanie. Chodíme aj na výlety, boli sme na kúpalisku, kde sme si to riadne užili. Je tu fajn a mám aj nových kamarátov.

* Marek Kolaj, 8 rokov: V tomto tábore som druhýkrát. Najviac sa mi páči stavanie osád, ale aj smajlíka z prírodného materiálu. Boli sme sa aj kúpať, čo bolo super. Je tu veľmi dobre.

* Veronika Wágnerová, 11 rokov: Najviac sa mi páči, ako chodíme do Tortugy a rada mám viaceré aktivity. Negatívom je veľa kliešťov, už som aj ja mala. Musíme si dávať pozor. Celkovo sa mi tu ale páči a ak bude možnosť, pôjdem aj o rok.

* Viktor Nepšinský, 17 rokov: Na tábor chodím každý rok. V tomto turnuse je dosť malých detí, ale je to zaujímavé, preto do Repišťa stále rád chodím. Robíme nové aktivity, hry, páči sa mi všetko. Keďže bolo kúpalisko zatvorené, šli sme do vnútorných bazénov v kúpeľoch, kde bolo trošku teplo, ale inak pohoda.