Nový návrh na jednotné nabíjačky by mal byť ešte pred letom

 

Zdroj: Euractiv.sk

O jednej nabíjačke pre všetky elektronické zariadenia sa v Európskej únii hovorí takmer desať rokov. Napriek silnému tlaku výrobcov chce tentokrát Eurokomisia iniciatívu pretlačiť v kontexte udržateľnosti a obehovej ekonomiky. Únia by tak mohla ročne znížiť množstvo elektroodpadu o takmer 30-tisíc ton.

Téma jednej nabíjačky pre všetky telefóny a iné elektronické zariadenia sa do verejnej debaty v EÚ nedostáva po prvýkrát. Uplynula totiž už viac ako dekáda, odkedy Európska komisia oznámila, že rozmýšľa nad zjednotením elektrického napájania pre viaceré zaradenia. Diskusia je však späť, tentokrát omnoho konkrétnejšie. S iniciatívou prišli ešte pred rokom poslanci Európskeho parlamentu, ktorí sa zhodli na tom, že jednotné nabíjačky „musia byť zavedené urgentne“. Kvôli pandémii sa proces presunul o rok. Ambíciou teraz je, aby sa s každým novým telefónom nepredávala aj nová nabíjačka a znížilo sa tak aj množstvo elektroodpadu. Komisia odhaduje, že v najbližších ôsmich rokoch vygenerujú samotné nabíjačky každý rok až 13 300 ton elektronického odpadu. Ide o jednu z iniciatív, ktoré súvisia s plánmi EÚ v udržateľnosti a obehovej ekonomiky. V krajinách EÚ je v súčasnosti recyklovaná viac ako polovica takéhoto odpadu.

Nový návrh na jednotné nabíjačky by sa mal objaviť ešte pred letom. „Zámerom iniciatívy je pokryť zariadenia s podobnými požiadavkami na napájanie, vrátane slúchadiel, fotoaparátov, elektronických čítačiek, prenosných reproduktorov či elektronických fitness náramkov,“ uviedol predstaviteľ Eurokomisie. Zjednotiť by sa mali okrem nabíjačiek aj samotné pripojovacie porty. V súčasnosti sú na trhu využívané najmä tri typy: micro-USB, ktoré využívajú najmä Androidy; novšie, tzv. USB-C porty, a napokon tzv. lighting port, ktoré využívajú zariadenia Apple (aj v tomto segmente sa však nabíjačky líšia).

Okrem nich sa rozširuje aj bezdrôtové nabíjanie, čo možnosti na trhu ešte rozširuje. Práve tu by chcela EÚ zasiahnuť čo najskôr. Možnosti na reguláciu pri tomto riešení už skúma a Komisia pripravuje aj technickú štúdiu. Bezdrôtové nabíjanie je totiž energeticky omnoho náročnejšie, ako klasický spôsob, prostredníctvom kábla. Podľa niektorých testov sa pri bezdrôtovom nabíjaní spotrebuje až o 47 percent elektriny viac. Iné štúdie upozorňujú, že indukčné nabíjanie uberá batériám v zariadeniach na životnosti. Na základe štúdie z roku 2019 používatelia považujú rozličné porty za nepraktické.