Nemocnicu v Brezne navštívil štátny tajomník

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva (úplne vpravo) počas návštevy NsP Brezno. Za ním J. Mačejovský, vedľa tajomníka V. Soták, O. Lunter a T. Abel. Foto: M. Gončár

V stredu, 3. mája, navštívil Nemocnicu s poliklinikou Brezno (NsP) Michal Palkovič, štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR). V sprievode svojho tímu rokoval s vedením NsP, na čele s riaditeľom Jaroslavom Mačejovským, Tomášom Abelom, predsedom Správnej rady NsP a primátorom mesta Brezno, Vladimírom Sotákom, členom Správnej rady a generálnym riaditeľom Železiarní Podbrezová a.s. a Ondrejom Lunterom, predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja o kategorizácii nemocnice a o zachovaní potrebného rozsahu medicínskych programov a služieb.

Zástupcovia NsP zopakovali všetky argumenty za jej zachovanie v celom doterajšom rozsahu poskytovaných zdravotných služieb. Pripomenuli napredovanie zariadenia, ale aj zvyšovanie poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Spomenuli tiež petíciu, pod ktorú sa podpísalo takmer 30-tisíc obyvateľov regiónu.

Štátny tajomník si vypočul všetky názory a sľúbil, že urobí maximum, aby dostupnosť zdravotnej starostlivosti v regióne nebola nijakým spôsobom obmedzená. Po rokovaní absolvoval prehliadku nemocnice a navštívil aj zrekonštruované gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Martin Mičej, primár oddelenia, ho previedol jednotlivými pracoviskami a predstavil mu činnosť i víziu celého kolektívu.

Návšteva štátneho tajomníka nadväzovala na stretnutie predstaviteľov NsP so zástupcami MZ SR v Bratislave, ktoré sa konalo v závere apríla. Niekoľkohodinové rokovanie bolo na vysokej odbornej úrovni. Predstavitelia NsP argumentami trvali na požiadavkách, ktoré voči MZ SR vzniesli prostredníctvom petície za zachovanie NsP v celom jej doterajšom rozsahu poskytovaných zdravotníckych činností a za jej zaradenie do siete kategorizovaných nemocníc druhej úrovne.

Vedenie NsP verí, že nielen rokovanie na ministerstve, ale aj osobná návšteva štátneho tajomníka bude viesť k správnemu rozhodnutiu v prospech obyvateľov celého Horehronia.

*Medzičasom sa štátny tajomník Michal Palkovič stal ministrom zdravotníctva úradníckej vlády.