Naši pretekári opäť úspešní v letnom biatlone

 

Začiatkom septembra sa vo Vyhniach uskutočnilo druhé kolo Viessmann pohára v letnom biatlone. Naši biatlonisti nadviazali na výborné výsledky z prvého kola v Osrblí a opäť zaznamenali popredné umiestnenia.

V sobotu, 5. septembra, pretekali biatlonisti v rýchlostných pretekoch. V kategórii starších dorastencov zvíťazil Sebastián Ilavský, Filip Bury bol dvanásty, Matej Vránsky skončil pätnásty a Radovan Floch figuroval vo výsledkoch na 21. mieste. Medzi staršími dorastenkami suverénne zvíťazila Ema Kapustová, piate miesto v rovnakej kategórii pridala Kristína Makovínyová. V juniorkách sme mali zastúpenie vďaka sestrám Remeňovým, Mária vyhrala a Zuzana skončila na treťom mieste.

Nasledujúci deň boli na programe rýchlostné preteky s päťsekundovým intervalom. Z našich starších dorastencov bol najlepší M. Vránsky na druhom mieste. F. Bury zaznamenal šiestu priečku, menej sa darilo S. Ilavskému, ktorý bol osemnásty a R. Floch obsadil 22. pozíciu. V kategórii starších dorasteniek opäť zvíťazila E. Kapustová, K. Makovínyová skončila siedma. Medzi juniorkami si prvé dve miesta rozdelili dvojičky Remeňové, keď Mária skončila prvá a Zuzana druhá.

V dňoch 12. až 13. septembra sa v Predajnej konalo tretie kolo Viessmann pohára v letnom biatlone a v nedeľu boli na programe preteky s hromadným štartom, ktoré boli zároveň Majstrovstvami Slovenska v letnom biatlone. Preteky boli tiež 39. ročníkom Memoriálu hrdinov SNP.

V Predajnej sme nastúpili v orezanej zostave z dôvodu dvoch tréningových výpadkov a kvôli preťaženia z behu (Pacerová a Makovínyová), sestry Remeňové mali rodinné povinnosti. V Predajnej sa naši členovia podieľali na organizácii tohto vydareného podujatia a jedným z partnerov podujatia bolo aj ŽP Výskumno-vývojové centrum s.r.o.

Ema Kapustová zatiaľ v aktuálnej sezóne nenašla medzi staršími dorastenkami premožiteľku. Foto: A. NociarováV sobotných rýchlostných pretekoch skončil z našich starších dorastencov najlepšie S. Ilavský, ktorý bol štvrtý. M. Vránsky skončil desiaty, R. Floch sedemnásty a F. Bury osemnásty. Medzi staršími dorastenkami opäť nemala konkurenciu E. Kapustová, ktorá si pripísal ďalšie víťazstvo. Ostatní naši pretekári neštartovali.
V nedeľu sa v rámci majstrovstiev Slovenska v pretekoch s hromadným štartom predstavili štyria naši starší dorastenci. Na prvých dvoch miestach skončili M. Vránsky a S. Ilavský, R. Floch bol dvanásty a F. Bury pätnásty. Prvé miesto si vybojovala aj staršia dorastenka E. Kapustová. Zastúpenie sme mali ešte medzi juniormi, kde druhé miesto obsadil Lukáš Ottinger.

Z členov centra talentovanej mládeže štartovala aj Tamara Molentová, ktorá obsadila na majstrovstvách druhé miesto, ale keďže prvá bola Češka, získala titul majsterky Slovenska Tamara. Majstrovský titul v pretekoch s hromadným štartom získala aj E. Kapustová v kategórii staršie dorastenky a M. Vránsky – starší dorastenci.

Preteky sa konali v dvoch tradičných dejiskách seriálu pretekov slovenského Viessmann pohára v letnom biatlone. Počasie bolo počas obidvoch víkendov vyslovene letné. Strelnica vo Vyhniach je menšia a umiestnená na najvyššom bode trate. Strelnica v Predajnej je aj našou tréningovou strelnicou a športovci ju tak dôverne poznajú. Vo Vyhniach sa konali aj preteky olympijských nádejí a za účasti českej reprezentácie v letnom biatlone. V Predajnej sa zúčastnili aj tri české kluby a taktiež skvalitnili konkurenciu.

Vyjadrenie hlavného trénera Petra Kazára: „Počas dvoch víkendov v prvej polovici septembra sme našich športovcov preverili počas štyroch štartov v troch rôznych disciplínach. Hneď v úvode musím pochváliť výborné nasadenie a odhodlanosť všetkých pretekárov a výbornú prácu ďalších dvoch oddielových trénerov P. Vránskeho a A. Smarkoňovej. Výsledkovo aj naďalej dominovala starším dorastenkám E. Kapustová, ktorá v Predajnej minula len dva z tridsiatich terčov a získala už šesť víťazstiev v poradí s odstupom jednej výkonnostnej triedy. Veľmi pekné výkony podávajú aj starší dorastenci, kde sme zásluhou S. Ilavského a M. Vránskeho získali ďalšie dve prvenstvá v tejto vyrovnanej kategórii a bojovnosť určite nechýbala ani R. Flochovi a F. Burymu. V juniorských kategóriách sme mali tentokrát slabšie obsadenie, keď sestry Remeňové štartovali len vo Vyhniach, kde M. Remeňová dvakrát zvíťazila a L. Ottinger štartoval len na M-SR v Predajnej, kde obsadil druhé miesto. Som rád, že sme sa okrem súťaženia podieľali aj na organizácii pretekov v Predajnej a prispeli tak k zvýšeniu úrovne tohto úspešného podujatia v našom regióne.“